משה אשר: "אנשים קונים רולקס ודירות ורושמים על החברה"

מנהל רשות המסים הודיע בכנס STEP: "בקרוב נאלץ בעלי חברות שצברו סכומי כסף ולא עשו איתם כלום, לחלק דיבידנד בכוח" ■ עוד חשף: "אנו בדיאלוג עם כמה חברות טכנולוגיה שמעוניינות להביא לישראל מיליארדי דולרים" ■ למדריך גילוי מרצון

משה אשר / צילום: איל יצהר
משה אשר / צילום: איל יצהר

"רשויות החוק בשווייץ שוקדות כעת על חקיקה במסגרתה תיחתם אמנה לחילופי מידע עם 41 מדינות, וביניהן ישראל. אמנת המס עם בריטניה נמצאת בניסוחים האחרונים, וראש הממשלה צפוי לחתום על האמנה בביקור המתוכנן לנובמבר" - כך הודיע הבוקר (ג') מנהל רשות המסים, משה אשר, במסגרת כנס STEP הבינלאומי לשנת 2017.

אשר פתח את דבריו ואמר כי "עד כה גבתה רשות המסים 3.5 מיליארד שקל יותר מאומדן הגבייה שלה, וזאת מבלי להחשיב את עסקת מובילאיי שטרם דווחה".

חלק מעודפי הגבייה האמורים נבעו מחשיפת הון וגביית מס במסגרת הליך גילוי מרצון, שתוקפו פג בסוף 2016. "ההליך אכן היה מוצלח, ובמסגרתו התקבלו למעלה מ-7,400 בקשות שונות", אמר אשר, וציין כי "בימים אלה ממש מתגבש נוהל מחודש, ואנו מקווים שנוכל להציגו בשבועות הקרובים".

אשר התייחס גם לתיקוני המס בחוק ההסדרים לשנים 2017-2018 ואמר כי "בחוק האחרון הורדנו את מס החברות כדי לעודד צמיחה, להגדיל תעסוקה והשקעה במפעלים וכדי לשפר את התל"ג במשק". למרות זאת, הסביר אשר, "אנו עדיין רואים הרבה שימוש לרעה בחקיקת המס. אנשים קונים שעוני רולקס ורושמים אותו בדוח של החברה שלהם. מעניין האם שילמו עליו פחת?".

בהמשך דבריו התייחס אשר לחלוקת דיבידנד "בכוח". במטרה לצמצם את תכנוני המס הלא לגיטימיים ולהעניק לרשות המסים כלים להתמודד עם ניצול לרעה של שיטת המיסוי הדו-שלבי החלה על חברות - וזאת על-ידי הימנעות מחלוקת דיבידנד ומתשלום מס בגינו - יזמה הרשות חקיקה מקיפה שאמורה לסגור פרצות בנושא בנוגע למיסוי חברות ארנק.

החלק הראשון של החוק עוסק בחיוב במס של משיכות כספים המבצעים בעלי המניות מהחברות שבבעלותם; החלק השני דן בחברות שהוקמו על-ידי נושא משרה (דירקטורים, מנכ"לים וכדומה) וכן בשכירים שהעניקו שירותים דרך חברות שבבעלותם - "חברות שכירים", המתחזות להיות חברות; והחלק השלישי נוגע לסמכות מנהל רשות המסים להורות על חלוקת רווחים שנצברו בחברה - חלוקה כפויה.

אשר התייחס לסמכותו זו ואמר כי "ישנן המון חברות שצברו סכומי כסף אדירים, מיליונים רבים, שאינם מושקעים, למעט בפיננסים. עם כל הכבוד להשקעה בפיננסים, אלה לא כספים שמפתחים את העסק או את הצמיחה. אלה כספים שצריכים להיות מחולקים כ'דיבידנד בכוח'. בימים הקרובים נתחיל לעבור על התיקים האלה, כדי שבמקרים הקיצוניים נורה לפקידי השומה להוציא שומות.

"זה אמנם נראה כמו התערבות במהלך העסקים של החברה, אבל כשתראו את התיקים האלה - אתם תבינו. יש שם, למשל, פירמה של אנשים שעוסקים במקצועות חופשיים. היא הכניסה מיליוני שקלים בשנה, ויש לה רק 2-3 עובדים. היא שילמה מס חברות, אבל משהו בהתפתחות הטבעית של החברה לא סביר. 5 שנים היא לא עושה כלום ולא מחלקת דיבידנדים. אלה המקרים שבהם אנו נחייב לחלק דיבידנד. בסופו של דבר אנו רוצים שכולם ישלמו את אותו מס שוויני".

עוד בהקשר זה ציין אשר כי "עד 30 בספטמבר אנו מאפשרים לכל בעלי השליטה בחברה מכל סוג שהוא לחלק את כל העודפים שלה, לצורך סגירת יתרות בעלים, בתים, לחלק הכול, ב-25% מס סופי ללא תשלום מס יסף. זו הנחה מ-33% ל-25%. תעשו שימוש בהטבה הזו. יש הרבה עורכי דין ורואי חשבון שכבר אמרו לנו שיעשו שימוש בהטבה הזו".

בהתייחס למס ריבוי דירות ("מס דירה שלישית") המעורר מחלוקות רבות במשק, אמר אשר כי "בישראל יש פחות דירות מאשר הגידול הטבעי בדרישה לדירות. לייצר דירות לוקח המון זמן. תכנון, עובדים, אמצעי ייצור. שר האוצר עושה המון כדי לייצר את ההיצע הזה, אבל זה עדיין לא מספיק. יש אנשים שרכשו המון דירות כחלופה לפנסיה. אני לא אומר שזה לא לגיטימי, אבל בעת הזו - בה יש אנשים שאין להם דירות כלל - זה בעייתי. לכן יצאה החקיקה של מס ריבוי דירות. יש טענות נגד הליך החקיקה, שנטען כי היה לא סדור ולא תקין. זה נדון כרגע בבג"ץ, ובינתיים אנו דוחים את היישום שלו, אך ככל שהחוק יופעל, ההיערכות המיחשובית כבר נעשתה, ואנו מוכנים".

בנוגע למיסוי חברות טכנולוגיה, אמר אשר: "אנו דואגים לחזק את הצמיחה האמיתית והמשמעותית בישראל - ענף ההיי-טק בישראל. לפי נוסחת ה-BEPS, אם יש לכם קניין מכירות בישראל, אבל המחקר והפיתוח לא נעשה בארץ - לא תוכלו לקבל הטבות מיוחדות. לכן, היום חברות רבות בוחנות איפה כדי למקם את ה-IP שלהן בעולם. בימים אלה אנו בדיאלוג עם חברות ענק שרוצות להביא לישראל מחקר ופיתוח ומיליארדי דולרים רבים. אנו מקווים שזה יבשיל וירים תרומה משמעותית למשק בישראל". 

"חבל שמדינת ישראל לא משכילה לקלוט בעלי הון" 

את כנס STEP, שעוסק במיסוי עיזבונות ונאמנויות ונערך בשיתוף משרד הרצוג-פוקס-נאמן, פתח עו"ד מאיר לינזן, השותף המנהל של משרד הרצוג-פוקס-נאמן, שציין כי "מבצע תוכנית הגילוי מרצון היה מוצלח מאוד, אך כרגע אין למעשה לרשות המסים כלי מתאים בעניין הסדרת המס".

עוד אמר עו"ד לינזן כי "לאחרונה אנו עדים לקמפיין לשלילת הלגיטימיות של עולים חדשים ותושבים חוזרים בעלי ממון, וחבל שמדינת ישראל לא משכילה לקלוט בעלי הון".

בכנס דיבר גם עו"ד פנחס רובין, ראש משרד גורניצקי ושות', שהתייחס לשחיקת הסודיות בתחום המס ואמר כי "מטוטלת הסודיות, תחילתה בהקפדה יתרה בדין הישראלי ולא רק, על סודיות המס, עד כדי כך שהמתדיינים בבתי המשפט מתדיינים ללא חשיפת פרטיהם. סודיות זו נשחקת בצורה דרמטית ובמדרון תלול, ולא ירחק היום שלא יוותר ממנה דבר".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988