ביהמ"ש המחוזי הורה: ייחשפו פרטי ההעסקה של שרה נתניהו

אשת רה"מ התנגדה לבקשת העיתונאי בן כספית לפרסום הפרטים (היקף משרה, מועד תחילת העסקה והפסקות בתקופת העסקה), אך עמדתה נדחתה לאור העובדה שנתניהו עצמה חושפת בפני הציבור את דבר עבודתה כפסיכולוגית חינוכית

שרה נתניהו / צלם: אבי אוחיון לעמ
שרה נתניהו / צלם: אבי אוחיון לעמ

בית המשפט המחוזי בירושלים נעתר היום (א') באופן חלקי לבקשתו של העיתונאי בן כספית וחייב את עיריית ירושלים להעביר לידי כספית מידע בדבר תנאי ההעסקה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, כפסיכולוגית בעירייה.

השופט ארנון דראל הורה לעירייה למסור לכספית, המיוצג בידי עו"ד אלעד מן, את מועד תחילת העסקתה של נתניהו בעירייה, את היקף משרתה ב-12 החודשים שקדמו להגשת העתירה - ככל שיש הגדרה כזו, את המספר הכולל של שעות העבודה של נתניהו בעירייה בכל אחד מ-12 החודשים שקדמו להגשת הבקשה של כספית, פירוט הפסקות בתקופת העסקתה של נתניהו ככל שאירעו ונמשכו מעל ל-30 יום ברציפות בשנה שקדמה להגשת התביעה.

בית המשפט דחה את בקשת כספית לחשוף פרטים נוספים על תנאי העסקתה של נתניהו ובהם את זהות המוסדות החינוכיים להם היא נותנת שירותים ותלונות ופניות בקשר לתפקודה של נתניהו בעירייה.

נתניהו התנגדה לפרסום. ואולם, השופט דחה את עמדת נתניהו בין היתר לאור העובדה שנתניהו עצמה חושפת בפני הציבור את דבר עבודתה כפסיכולוגית חינוכית לצד תפקידה הציבורי כאשת ראש הממשלה. "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום, שאינו נובע מעצם היותה של נתניהו בת זוג של אישיות ציבורית רמת מעלה, אלא מהפרסום היזום שנעשה אודות עיסוקה, כתב השופט והבהיר: "בכך שונים פני הדברים מכל בן או בת זוג של איש ציבור שדבר עיסוקיו האחרים אינו הופך לנחלת הכלל ואינו מתפרסם".

תגובת מקורבי ראש הממשלה ורעייתו

"אנו מברכים על כך שבית המשפט שם גבול למסע הצייד והרדיפה שמנהל בן כספית נגד הגברת נתניהו מזה עשרים שנה על מנת לפגוע בראש הממשלה ובמשפחתו בכל האמצעים. בפסק הדין שניתן היום, דחה בית המשפט הנכבד את רוב רובן של בקשות הסרק הקנטרניות והטורדניות של כספית. מתברר שגם לרעיית ראש הממשלה יש זכות לפרטיות בעבודתה המקצועית כפסיכולוגית ילדים חינוכית. ואגב, הגורמים המקצועיים בעיריית ירושלים, בה היא עובדת, הגיבו לעתירה באומרם כי ״אין תלונות כלשהן לגבי תפקודה של הגברת נתניהו. להיפך״.

"כמובן שכספית ״שכח״ לציין בעתירתו שרעיית ראש הממשלה תובעת אותו בגין הוצאת לשון הרע, לאחר שפרסם שקרים לפיהם כביכול היא פיטרה את הגנן הקשיש במעון ראש הממשלה. הגנן המנוח מנשה קוזוקין ז״ל הספיק להעיד לפני פטירתו שלא היו דברים מעולם, שהגברת נתניהו מעולם לא פיטרה אותו והוא המשיך לעבוד במעון כרגיל. הליך זה יוכרע בחודשים הקרובים.

"לא בכדי אפילו אביו של בן כספית, יצחק, כתב פעמיים בעבר לראש הממשלה את הדברים הבאים: ב-28 בינואר 2010 כתב ״איך זה יתכן שהגנים שלי, שבנו את תשתיתו של בכורי, כה מתבלבלים אצלו עד כדי כך... מאז בן גוריון ובגין לא קם לנו מנהיג בשיעור קומתך... אודה לך אם תעביר דרישת שלום חמה מאוד לרעייתך שהפכה למטרת משנה כדי לפגוע בך. השכל הישר פשוט לא קונה תיאוריה שפסיכולוגית מיומנת ואשת ראש הממשלה תנהג לפי תיאורי ההשמצה הרכילותית הרודפת אחריה בהתמדה. בשיחה עמוקה שניהלתי איתה אני זוכר שהתרשמתי עמוקות מאישיותה החמה והאנושית״. ב-29 ביולי 2010 כתב האב יצחק כספית לראש הממשלה נתניהו עוד על תחושותיו לגבי התנהלותו של בנו: ״ההתקפות של בני נגד ראש הממשלה הן דברי בלע מופרזים... אצבעו קלה מדי על ההדק. אני מתנחם בזה שרוב הציבור שותף לי בהערכה אליך". 

צרו איתנו קשר *5988