ברוש: "התנהלות המדינה בנושא האמוניה - חובבנית"

נשיא התאחדות התעשיינים שלח מכתב ביקורתי לרה"מ נתניהו, עם העתקים לשרי האוצר והכלכלה, לשרת המשפטים ולשר להגנת הסביבה: דורש הפקעת הסמכויות של ראש העיר חיפה יונה יהב

מכל האמוניה במפרץ חיפה/ צילום: ערן גילווארג
מכל האמוניה במפרץ חיפה/ צילום: ערן גילווארג

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש שלח הבוקר מכתב ביקורתי לרוה"מ עם העתקים לשרי האוצר והכלכלה, שרת המשפטים ולשר להגנת הסביבה על התנהלות המדינה ועיריית חיפה בסוגית משבר האמוניה וסגירת המפעל של חיפה כימיקלים. ברוש מבקש במכתבו להאיץ את חקיקת החוק המפקיע סמכויות של ראשי ערים בנושא תשתיות לאומיות המקודם על ידי השרה שקד.

לדבריו, הפתרון הנכון והמיידי למצב שנוצר הוא הפקעת הסמכויות של ראש העיר וקביעת עובדות בשטח: "אסור למדינה להיכנע לפופוליזם".

במכתבו כותב ברוש: "אני פונה לשרי הממשלה לקדם במהירות מהלך של הפקעת סמכויות מראשי רשויות במקרים בהם נדרשות החלטות הנוגעות למדינה כולה. אסור לתת לפופוליזם להכתיב את סדרי העדיפויות הלאומיים. אמוניה היא חומר גלם הכרחי למשק הישראלי, לא ייתכן מצב בו בגלל רעשי רקע ופופוליזם זול, תיפסק הספקת האמוניה למשק כולו, תעשיית הדשנים כולה תיסגר, עשרות מפעלים אחרים ייפגעו ואלפי עובדים יישלחו הביתה ערב חגי תשרי".

ברוש מעביר ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בסוגיית חיפה כימיקלים ואומר: "עד כה, התנהלות המדינה סביב נושא האמוניה הייתה חובבנית במקרה הטוב, ופושעת במקרה הרע. מקבלי ההחלטות פחדו לקחת אחריות ולקבל החלטות, ובסופו של יום עובדים ישלמו על כך במקום עבודתם. כנשיא התאחדות התעשיינים חלה עליי חובה להלחם למען חיזוק הכלכלה והתעשייה של ישראל, ולהבטיח אלפי מקומות עבודה יציבים לאזרחי המדינה. אני קורא לשרי הממשלה להתעורר ולקבל החלטות אמיצות אשר יביאו לפתרון המשבר ולהמשך העסקתם של אלפי עובדים. אסור להיכנע לרעשי הרקע ולפופוליזם, יש לנהוג באחריות ובממלכתיות, ולעשות את הצעדים הנכונים - לאפשר לאמוניה לזרום למשק הישראלי בצורה שוטפת".

צרו איתנו קשר *5988