ייצוגית נגד טבע ובכיריה: "'פמפמו' למשקיעים תחזיות ורודות"

התובעים טוענים כי טבע הטעתה את המשקיעים והסתירה מפניהם מידע מהותי על ההתפתחויות השליליות שהביאו להפחתת ענק של 6.1 מיליארד דולר בדוחות הרבעון השני ולקריסת המניה ■ היקף התביעה: 393 מיליון שקל

מפעל חברת טבע, יצחק פטרבורג  / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר
מפעל חברת טבע, יצחק פטרבורג / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

חברת התרופות טבע   הטעתה את ציבור המשקיעים והסתירה מפניהם מידע מהותי אודות ההתפתחויות השליליות שהביאו, בסופו של דבר, להפחתת ענק של 6.1 מיליארד דולר במוניטין שביצעה טבע בדוחות הרבעון השני, וכפועל יוצא מכך לקריסה עצומה במחיר מניית החברה - כך טוענים בעלי מניות בחברה, שהגישו הבוקר (ד') בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה ובכירים בה (בהם היו"ר סול בארר והמנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג).

התובעים, חברת לייטקום ואברהם ברק, המיוצגים בידי עורכי הדין עידן איידן ועידן דיין ממשרד איידן תירוש ושות' ועו"ד ישראל וולנרמן, טוענים כי בעקבות אי-הגילוי נגרם לבעלי המניות הפסד מצטבר של 393 מיליון שקל. ההפסד חושב עבור בעלי המניות שרכשו מניות בתל-אביב בלבד בין סוף הרבעון השני של 2017 ועד סוף חודש יולי, כאשר את אומדן הנזק מפרטת התביעה במסגרת חוות-דעת כלכלית שערך פרופ' אשר בלס.

טבע פרסמה את דוחות הרבעון השני של השנה ב-3 באוגוסט, ובהם כללה כאמור הפחתת מוניטין עצומה בגובה 6.1 מיליארד דולר, הקשורה לעסק הגנרי בארה"ב, וזאת שנה לאחר השלמת רכישת הענק שביצעה טבע בשוק זה, כששילמה קרוב ל-40 מיליארד דולר תמורת אקטביס - החטיבה הגנרית של חברת אלרגן. במקביל הופחתו התחזיות השנתיות. בתגובה צנחה מניית טבע מאז בכ-51%.

התובעים מחזיקים במצטבר ב-1,150 מניות טבע, שרובן נרכשו בתחילת יולי האחרון, כלומר במועד שלאחר סיום הרבעון ולפני פרסום הדוחות הרבעוניים. בתביעה הם מפרטים את השתלשלות העניינים מאז ההודעה על רכישת אקטביס ועד לפני פרסום הדוחות הכספיים האחרונים, ומוסיפים ציטוטים אופטימיים של בכירי טבע בנוגע לשוק הגנרי. כך למשל אמר מנכ"ל טבע, יצחק פטרבורג, בכנס משקיעים שערך בנק ההשקעות ג'פריס בתחילת יוני, כי "אנחנו 'מכונה' טובה יותר בגנריקה היום, הרבה יותר טובה".

באותו כנס אמר דיפנקר בהאטצ'רג'י, נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית בטבע (שגם הוא אחד הנתבעים), כי "אנחנו מרוצים מאוד מאיפה שאנחנו נמצאים (בגנריקה)". ציטוטים אופטימיים נוספים של השניים היו גם במהלך שיחות הוועידה לאחר פרסום דוחות 2016 ודוחות הרבעון הראשון של 2017.

"הנה כי כן, החל ממועד רכישת אקטביס ולאורך הדרך מאז, לרבות בעיצומו של הרבעון השני של 2017, דאגו טבע ובכיריה להציג 'ולפמפם' בפני ציבור המשקיעים תחזיות אופטימיות וורודות ביותר אודות תוצאותיה הכספיות של החברה והערך הצפוי לבעלי מניותיה בשנים 2017-2019", כותבים התובעים. "דא עקא, שכל התחזיות האופטימיות הללו, התנפצו אל הקרקע ביום בהיר (וליתר דיוק - שחור) אחד - יום 3.8.2017 - הוא המועד בו פרסמה טבע את תוצאות הרבעון השני".

לדבריהם, "למרבה הפלא והתדהמה", התחוור כי המידע על ההתפתחויות בשוק הגנרי שהובילו להפחתת המוניטין היו ידועות לחברה קודם לכן, "ולכל הפחות במהלך הרבעון השני". זאת לפי דיווחי החברה עצמה ודברי בכיריה בשיחת הוועידה.

ההתפתחויות הללו נבעו מחתימת הסכמים חדשים עם לקוחות מרכזיים בגנריקה בארה"ב, במהלך הרבעון השני. אף שלדברי התובעים אין מחלוקת שהנושא היה ידוע לטבע במהלך הרבעון, "טבע לא טרחה לפרסם דיווח בעניין זה... טבע ובכיריה שמרו את המידע לעצמם".

לדברי התובעים, מידע רלוונטי בדבר התחרות הגוברת בגנריקה היה בידע טבע כבר בסוף 2016, אך מטעמי שמרנות בשלב זה, בוצע אומדן נזק שקבע את מועד אי הגילוי על יום 30 ביוני 2017. אם כוללים גם את רוכשי המניות החל מאמצע הרבעון השני, מדובר על נזק של 1.05 מיליארד שקל.

כאמור, לתביעה מצורפת חוות-דעת כלכלית של פרופ' בלס, ובה הוא מציין כי בין סוף הרבעון השני לסוף יולי ("תקופת הנזק" לפי התביעה) נרכשו בתל-אביב כ-7.65 מיליון מניות טבע, וההפסד הממוצע עמד על 51.4 שקל למניה, ובסך-הכול כאמור 393 מיליון שקל. "הנתונים מלמדים כי צניחת מחיר המניה אינה קשורה להתפתחויות הכלליות בשוק המניות בארץ ו/או בעולם", מדגיש פרופ' בלס. 

מטבע נמסר בתגובה: "טבע טרם קיבלה את המסמך. לכשתקבלו, תגיב בהתאם". 

מניית טבע נפלה ב?69% בשנה האחרונה
 מניית טבע נפלה ב?69% בשנה האחרונה

מניית טבע חזרה לשנת 2002

מניית טבע המשיכה במגמה השלילית גם אתמול (ג') עם נפילה נוספת של 3.1% במסחר בניו-יורק. מחיר המניה אתמול ננעל על כ-15.4 דולר - מחיר בו המניה ביקרה לאחרונה בשנת 2002. שווי השוק הנוכחי של טבע הוא 15.6 מיליארד דולר. רמות השפל הנוכחיות מביאות את טבע לנקודה שלילית נוספת, כאשר במונחי שווי שוק, היא כבר לא חברת התרופות הגנריות הגדולה ביותר.

המתחרה מיילן, הנסחרת גם היא בוול סטריט ובתל-אביב, שווה כיום 16.9 מיליארד דולר, שהם כ-1.3 מיליארד דולר יותר מטבע. כזכור, רק לפני שנתיים וחצי תכננה טבע להשתלט על מיילן בעסקה של כ-40 מיליארד דולר.

בחודש שעבר הפחית בנק ההשקעות קרדיט סוויס את המלצתו למניית טבע וחתך את מחיר היעד בחצי ל-13 דולר. לדברי כלכלני קרדיט סוויס, הורדת ההמלצה הגיעה על רקע "המשך אי-הוודאות סביב ההנהלה והאסטרטגיה" של טבע. להערכתם, בצד הגנרי יימשכו שחיקת המחירים והתחרות המוגברת.

בצד האינובטיבי (תרופות מקוריות) הם רואים מעט מקום לאופטימיות, אך מזכירים את הסכנה של כניסת גנריקה לקופקסון 40 מ"ג בסוף 2017-תחילת 2018. עוד הם מעריכים כי טבע מתקשה למצוא מועמדים מתאימים לתפקיד מנכ"ל ומנהל הכספים, שיוכלו להתמודד עם כל האתגרים.

צרו איתנו קשר *5988