משרד האוצר | לפני כולם

כמה מוכן האוצר לשלם כדי לוודא שמשרד הביטחון לא מרמה

תפקידו של היועץ, שעלות העסקתו מוערכת ב-3.5 מיליון שקל, יהיה לבחון תוכניות כמו העברת מחנות צה"ל לפריפריה והקמת מרכזי אספקה

 אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן
אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן

עם עין פקוחה על תוכניות צה"ל ומשרד הביטחון: אגף התקציבים במשרד האוצר פתח בהליכים להתקשרות עם יועץ אסטרטגי חיצוני בעלות של כ-3.5 מיליון שקל כדי לקיים בחינה מקצועית של דרישות הצבא, במסגרת תוכנית העברת מחנות צה"ל לדרום ותוכניות נוספות כמו שיווק והעתקת המחנות מהמרכז לפריפריה, ופרויקט הקמת מרכזי האספקה החדשים.

ל"גלובס" נודע, כי בשבועות האחרונים אישרה ועדה בראשות סגן החשב הכללי באוצר, יוסי איצקוביץ', את בקשת אגף התקציבים לקבלת הצעות משמונה ספקים אפשריים לשירותי ייעוץ אסטרטגי. תקופת ההתקשרות היא לשנה, עם אופציה להארכה עד 4 שנים, וכאמור, בסכום כולל של 3.5 מיליון שקל.

בהחלטת הוועדה שבראשות איצקוביץ' נכתב, כי תפקידו של היועץ האסטרטגי שייקלט במסגרת הליך זה יהיה "לבצע בחינה מקצועית של דרישות הצבא בכל הקשור ללוחות הזמנים ולתכולות הבסיסים המוקמים, בהיבטי אימות ואומדן עלויות". עוד קבעה הוועדה, כי שירותים אלה יינתנו על פרויקטים שכבר יצאו לדרך וגם למיזמים עתידיים חדשים. אודות ההסכם העתידי עם היועץ האסטרטגי, שאיתו יתקשר אגף התקציבים באוצר, נכתב כי "מדובר בהסכם שבו מתקיימים יחסי אמון מיוחדים עקב רגישות הפרויקטים, לרבות סיווגם הביטחוני ומורכבותם".

את התוכניות להעברת מחנות צה"ל לנגב, ובמרכזן הרחבת קריית ההדרכה בצומת הנגב והקמת קריות התקשוב והמודיעין של צה"ל בדרום, מובילה מינהלת מעבר צה"ל דרומה של משרד הביטחון והיקפן הכספי נאמד במיליארדי שקלים.

נוסף על תוכניות אלה, משרד האוצר ידרוש שירותי ייעוץ אסטרטגי גם לגבי תוכנית המכונה "אופק רחב" אשר במסגרתה יועברו יחידות מבסיס תל השומר והשלישות הראשית ברמת גן למחנה רב-זרועי באזור רמלה.

משרד האוצר מסר היום (ג') בתגובה לשאלות "גלובס", כי "טרם נבחר היועץ ותהליך ההתקשרות צפוי לארוך כמה חודשים". עוד נמסר, המשרד "נמצא בתהליך התקשרות בנושא פינוי מחנות צה"ל, כאשר הייעוץ מתייחס הן למהלכים שמתנהלים כיום ולמהלכים עתידיים שלא נמצאים תחת מנהלת המעבר דרומה".

באוצר אמרו עוד, כי בחינת צורכי מערכת הביטחון בנושאים אלה נעשית במסגרת חברותם של נציגי האוצר בוועדות המכרזים שנודעות למיזמים אלה: "ההתקשרות עומדת על היקף כספי של עד 700 אלף שקל בשנה עם אופציה למימוש ל-4 שנים נוספות, ובסך הכל מדובר בהיקף כספי של עד 3.5 מיליון שקל לכל התקופה האמורה, וככל שמלוא ההתקשרות תמומש".

בתוך כך, בימים האחרונים הגיש שר הביטחון, אביגדור ליברמן הצעה החלטה לממשלה שנוגעת לתוכנית לבחינת העתקת מרכזי השיקום והאחזקה (מש"א) של צה"ל מתל השומר, צריפין וחיפה לפארק התעשייה ציפורית הסמוך לנצרת עילית.

על פי ההצעה, מלאכת הבחינה תימשך 60 יום, והיא תכלול את המשמעויות התקציביות של הפרויקט, לרבות פירוט המתחמים שיפונו במסגרתו; ההיקף התקציבי ומקורות התקציב שיאפשרו את הוצאתה לפועל; בחינת המענה לכוח האדם שמועסק כיום במחנות אלה; בחינת מענה לצורכי מגורים בצפון לעובדי המש"א ומשפחותיהם, ובחינת הצרכים התחבורתיים המתאימים באזור ציפורית בעקבות יישום התוכנית.

במשרד הביטחון הסבירו את פינוי מרכזי השיקום והאחזקה, בצורך לפנות קרקעות באזורי ביקוש לבנייה למגורים. שם מציינים כי פינוי חלקי של יחידות ממתחמים אלה, שנעשה בשנים האחרונות במסגרת תוכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות), לא מאפשר בהכרח את שיווק הקרקע למגורים ולכן נדרש פינוי נרחב יותר של שטח, לרבות מרכזי השיקום והאחזקה.

במערכת הביטחון רואים בתוכנית הפינוי של מחנות צה"ל במרכז והעברתם לדרום או לצפון הארץ הזדמנות לשדרג תשתיות ישנות, לצד הרחבת היצע הקרקעות לבנייה מגורים באזורי ביקוש. בנוסף לאלה, במערכת הביטחון אומרים כי בהעברת המחנות לפריפריה יש כדי לחזק ולפתח אותה.

ליברמן: "פיתוח הביטחון - השקעה משתלמת"

"אין השקעה משתלמת יותר מהשקעה בפיתוח ואין השקעה יותר משתלמת מפיתוח בתחום הביטחון", אמר היום (ג') שר הביטחון, אביגדור ליברמן, במהלך טקס להנחת אבן פינה להקמת מרכז הפיתוח החדש של חברת רפאל מערכות לחימה בהר חוצבים שבירושלים.

ליברמן התייחס בדבריו להישג של מערכת הביטחון בגילוי ואיתור מנהרת טרור שנחפרה ברצועת עזה לשטח ישראל והושמדה בידי צה"ל. בפיתוח המערכת הטכנולוגית פורצת הדרך שסייעה במעקב אחר חפירת המנהרה בידי הג'יהאד האסלאמי, הייתה שותפה גם חברת רפאל. "כל מה שאנחנו רואים היום הוא תוצאה של אותו פיתוח שהחל ברפאל ובכל התעשיות הביטחוניות ובגופים ביטחוניים נוספים. לכן, בוויכוח על סדר העדיפויות בתקציב המדינה צריך להבין שהתקציב שניתן לביטחון הוא הרבה מעבר לכך", אמר.

מרכז הפיתוח של רפאל בפארק ההיי-טק שבהר חוצבים צפוי להיבנות על שטח של 15 אלף דונם והקמתו צפויה עד 2022. המתחם יכלול שטחי משרדים, מעבדות ואזורי ייצור. היקף המיזם הוערך בכ-220 מיליון שקל. לדברי ליברמן, משרד הביטחון מתכוון להעביר לבירה גם את תחנת גלי צה"ל, המכללות הצבאיות ובכוונתו לבנות בירושלים גם את מוזיאון צה"ל.

בפארק ההיי-טק בהר חוצבים מועסקים כיום כעשרת אלפים עובדים, ובנוסף לרפאל, גם מובילאיי מקימה בו בימים אלה מרכז פיתוח.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988