משבר הרכבת: ליצמן דורש לעצור את העבודות בשבת הקרובה

בעקבות דרישת האדמו"ר מגור, נציגו בממשלה הבהיר בפגישה עם נתניהו ושר הרווחה כץ כי יש להפסיק את העבודות בשבת הקרובה לאלתר - או שהוא יתפטר ■ משמעות האולטימטום היא שליצמן לא יוכל לקבל את החלופות שהוצעו לו 

יעקב ליצמן / צלם: איל יצהר
יעקב ליצמן / צלם: איל יצהר

האדמו"ר מגור הורה לנציגו בממשלה שר הבריאות יעקב ליצמן לדרוש את ביטול כל העבודות של רכבת ישראל בשבת הקרובה - או להתפטר מתפקידו בממשלה. המשמעות היא כי ליצמן לא יוכל לקבל את רוב החלופות שהציע אמש שר העבודה והרווחה חיים כץ מלבד ביטול העבודות ודחייתן לימי חול.

הפגישה בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמשכת אל תוך הלילה, ומשתתפים בה גם השרים כץ, יריב לוין וזאב אלקין. השר ליצמן נכח בה למשך שעתיים, ולקראת חצות הוא עזב את הפגישה בשל חוסר התקדמות מול דרישותיו, שהוצבו על ידי האדמו"ר רבי יעקב אלתר. הרב אלתר הציג בשבועיים האחרונים עמדה קיצונית בסוגייה לפיה אין להתפשר בסוגיית השבת.

שר העבודה והרווחה כץ קיים פגישות ארוכות עם גורמים ברכבת ישראל והציג בפני נתניהו חלופות למצב הנוכחי, שבו צפויות עבודות תשתית נרחבות. בין החלופות שהוצעו קיים מתווה שלפיו יתקיימו עבודות חיוניות שהן בגדר "פיקוח נפש" ואילו שאר העבודות יידחו.

כץ עשה ביממה האחרונה מאמצים גדולים מול גורמים ב רכבת ישראל כדי לצמצם את הפגיעה בציבור אך במקביל לשמור על השבת. אחר הצהריים הוא נפגש עם השר ליצמן והציג לו את הפתרונות האפשריים שמטרתם לצמצם את העבודות. בנוסף לכך, כץ נפגש היום ואתמול עם גורמי מקצוע במשרדו וברכבת ישראל. במהלך הפגישות הוא בחן את כל היתרי העבודה שניתנו לשבת הקרובה במטרה לבדוק אלו מהם ניתן לבטל.

במשבר הנוכחי של עבודות הרכבת מתנהל ליצמן כמעט לבדו. לעומתו, שאר ראשי הסיעות החרדיות, יו"ר ש"ס השר אריה דרעי וח"כ משה גפני (יהדות התורה) מעדיפים לפעול לזירוז חקיקה שתצמצם חילול שבת בפתיחת עסקים ובעבודות רכבת ולא "לשבור כלים" על שבת סצפיפית. החרדים נפגשו ביום רביעי פעמיים עם נתניהו ובסיום הפגישה השנייה, שבה לא הושג פתרון, נאמר בלשכתו כי "הוסכם שיתקיים כל מאמץ להשיג פתרון שישמור על השבת ולא יפגע בציבור".

העבודות המתוכננות לסוף השבוע הנוכחי נועדו לכיוון מערכת האיתות של הרכבת והן מתבצעות ארבע פעמים בשנה. ב"רכבת ישראל" הזהירו אתמול כי דחיית העבודות משמעותה השבתת מערך הרכבות בימי חול. בנוסף לכך ציינו ברכבת כי את העבודות מבצעים מהנדסים יהודים שאינם יכולים להיות מוחלפים בעובדים אחרים.

גורם בחברה אמר כי בחודש פברואר מתוכננות עבודות תשתית נרחבות בהמשך לאלו שנערכו בחודש שעבר והשביתו למשך חמישה ימים את תחנות הרכבת באזור תל אביב. לדברי הגורם, "אנחנו לא מתכוונים להיכנס לקרב האגרופים הפוליטי בתוך הממשלה. נעשה מה שיוחלט, אך אם העבודות המתוכננות לא יתקיימו בשבת, תתקיים הערכת מצב לבחינת המשך העבודות ולוחות הזמנים, כי חייבים להיערך לכל תרחיש".

ברקע המשבר בקואליציה, אמר הערב שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הוא "דוגל בתפיסה של חיה ותן לחיות" בנושא עבודות החברה בשבת, בייחוד במקרים של עבודות דחופות. "יש תחושה קשה שזה לא ענייני השבת אלא תחרות בתוך המפלגות החרדיות. הם צריכים להוריד את הטון, אף אחד לא רוצה ללכת לבחירות, אין הצדקה לפרק ממשלה בגלל זה", אמר ליברמן בכנס במכללה הטכנולוגית בבאר שבע.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988