שחקן מעו"ף: כך נהנו הסוחרים מזינוק של כ-1,000% תוך שעות

לא צריך להיות מומחה גדול בשוק ההון בכדי להבין שאם מדד מאופס בניו-יורק מוביל לירידה קלה בת"א, בעת היפוך בניו-יורק נקבל כבר ירידה הרבה יותר דרמטית

ירידות בבורסה 1 / צילום: רויטרס
ירידות בבורסה 1 / צילום: רויטרס

בסקירתנו האחרונה במדד 1433 ציינו כי אין להתבלבל ועוד באותו השבוע אנו מצפים לירידה מהירה לכיוון 1420. בהתאם, הצענו אסטרטגיה שהניחה ירידה חדה - ואכן בכל יום בשבוע, בטח עם ההגעה ליעד המדויק, הניבה האסטרטגיה רווח ניכר.

לא הופתענו מאחר וסימנים מוקדמים היו לרוב: זחילה מעלה בסטיית התקן, אפס גיוסים בקרנות המנייתיות - וכמובן ההערכה המוצדקת כי טבע  טרם רשמה תחתית. לא צריך להיות מומחה גדול בשוק ההון בכדי להבין שאם מדד מאופס בניו-יורק מוביל לירידה קלה בת"א, בעת היפוך בניו-יורק נקבל כבר ירידה הרבה יותר דרמטית.

ובכל זאת, התגובה הייתה חסרת פרופורציה. הירידה ל-1400 היתה "לונג סקוויז" של סוחרי שבועיות שכתבו בפרמיה של 100 שקל וקיבלו זינוק של למעלה מ-1,000% תוך שעות בודדות. זה מה שקורה בבורסה, שחוץ מלדאוג לעוד עמלות לא מייצרת ערך מוסף למשקיעים, ע"ע אופציות על מניות בת"א 35 שכלל לא פעילות (ובהקשר זה התגובה של הבורסה - כי מחיקת מיילן, החברה הגדולה בת"א, טובה לשוק המקומי - היא בדיחה עצובה).

לא הספיק לכם? בחמישי האחרון קיבלנו מהלך זהה, הפעם לכיוון ההופכי עם זינוק של 1%. הפעם השמועה עסקה בהורדת מס הבורסה ע"י שר האוצר, אבל הקפיצה הייתה אמורה להסתיים בסביבות 1422-1425. בפועל המהלך נמשך עמוק לכיוון 1425 מאחר וסוחרי השבועיות נסגרו בפרמיית מרקט ע"י בית ההשקעות/בנק ולעיתים קרובות בסכומים גבוהים ב-100 שקל ויותר לאופציה על השווי ההוגן.

צריך להבין ששוק הנגזרים המקומי במתכונתו הנוכחית אינו משקף את הסיכון. הסטייה הנוכחית, סביבות 9%, היא תנועה יומית של כ-3-5 נקודות לכיוון. רגע לפני שטוענים ובצדק שזה מצב הסטיה גם בוול סטריט צריך להבין כי בוול סטריט אין ארביטראז' (!). בת"א כמעט בלתי אפשרי לכתוב כשביום המחרת יתכן ונשוב עם פער ארביטראז' חיובי של מחצית האחוז לכיוון. זה לבדו סותר את סטיית התקן הנמוכה - וליתר דיוק, אינו משקף פוטנציאל הנזק של הכותבים אופציות שבועיות.

זו גם הסיבה ששחקני המעוף משתמשים באופציות השבועיות כגידור/הקטנת עלות ולא כאסטרטגיה מובילה. אנו מעדיפים להתמקד בחודשי בלבד, מתוך הבנה כי אירוע נקודתי בודד יכול להוביל לדרמה, למרות שברמה השנתית "ברור" כי הוא יתוקן ביום המחרת והגבולות המוכרים של 1390-1450 ישארו עמנו.

כשאנו בוחנים את השבוע הנוכחי אנו מקבלים הזדמנות לבצע אסטרטגיה לאחר מהלך חד, עניין לא מובן מאליו בשנה החולפת, ולאחר נבחר לכסות מגוון תרחישים רחב להוציא זינוק נוסף שברמה הנוכחית (1437) נראה בסבירות נמוכה: קניית PUT 1430 חודשי; כתיבת 2 יחידות PUT 1420 שבועי; קניית PUT 1380 חודשי. עמידה במקום או ירידה של 3-10 נקודות - והרווח מזנק, ומאפשר סגירה מהירה. זחילה מעלה (מאחר וכאמור איננו מניחים זינוק) מאפשרת קידום צמד הכתיבות וטווח הגנה עד לרמת 1445 לערך תוך גלגול לשבועיות חדשות ברביעי.

אתר שחקן מעו"ף הוא אתר כלכלי-פיננסי, העוסק בניתוחים ודעות בכל תחומי שוק ההון לרבות נגזרים. ניתן לקבל באתר חו"ד חינם מטעם אנשי מקצוע וכן להחליף דעות עם אלפי גולשים.

צרו איתנו קשר *5988