הסתיימה שביתת המורים: "שכר התחלתי - 8,000 שקל"

בתום מספר שבועות של עיצומים במערכת החינוך במחאה על שכר המורים, ארגון המורים ומשרדי האוצר והחינוך הגיעו הסכם קיבוצי חדש לעובדי ההוראה בתיכונים ■ לאור הסיכומים הוחלט לבטל את השביתה שתוכננה למחר, והלימודים יתקיימו כסדרם

כיתה / צילום: איל יצהר
כיתה / צילום: איל יצהר

בתום פגישה שהתקיימה אתמול (ב') בין יו"ר ארגון המורים רן ארז לשר האוצר משה כחלון הוחלט על ביטול השביתה שתוכננה למחר ב-110 בתי ספר תיכוניים בצפון הארץ- ולמעשה על סיום שבועות של עיצומים מצד המורים בבתי ספר ברחבי הארץ. הודעת הביטול לשביתה, מגיעה לאחר שמשרדי האוצר והחינוך יחד עם ארגון המורים הגיעו להסכמות סביב הסכם שכר חדש למורים. שר החינוך נפתלי בנט: "התחייבנו ואנחנו מקיימים, השכר התחילי של מורה בישראל יעמוד על 8,000 שקלים".

השכר החדש נותן מענה לכלל עובדי ההוראה, בדגש מיוחד על מורים צעירים בתחילת דרכם, מנהלים, יועצות חינוכיות ובעלי תפקידים נוספים בבתי הספר והוא יישאר בתוקף עד חודש פברואר 2022. ההבנות הגיעו לאחר משא ומתן מתמשך בהובלתם של הממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר, ערן יעקב, ושל מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, יחד עם שר האוצר משה כחלון. עם ההגעה להסכמות מסתיימת השביתה שבה נקט ארגון המורים בשבועות האחרונים.

במסגרת ההסכם הקיבוצי החדש שנקבע לעובדי ההוראה בחטיבות העליונות, השכר למורה בוותק 1 יגדל בשיעור של כ-19%, החל מ-1 בספטמבר 2018. במקביל, הקידום בוותק לשנים 2 עד 7 יעמוד על 2% לשנה. עוד נקבע כי כל עובדי ההוראה שעליהם יחול ההסכם החדש יזכו לתוספת של עד 480 שקלים שתינתן בהדרגה על פני 4 שנים. עוד נקבע כי ההסכם החדש יהיה בתוקף עד פברואר 2022.

ההסכם קובע גם כי יוענק תשלום גמול בשיעור של 6% מהשכר המשולב למספר בעלי תפקידים, עליהם יוסכם בהמשך בין הצדדים. כמו כן, גמול הייעוץ יוגדל בשיעור של 3%, בשתי פעימות: 2% החל מיום 1.1.2020 ו-1% החל מיום 1.1.2021.

בנוסף, יוקצה תקציב להגדלת שכר המנהלים, באופן שיסוכם בהמשך בין הצדדים. על פי ההסכם, בשנת הלימודים הבאה (תשע"ט) יוקצה סכום של 10 מיליון שקלים. החל משנת הלימודים שלאחריה (תש"פ) ואילך, התקציב יגדל ויעמוד על סכום של 20 מיליון שקלים בכל שנת לימודים. כמו כן ישולם מענק חד-פעמי בסך 1,000 שקלים לכלל עובדי ההוראה במשרה מלאה שהועסקו מ-1 בספטמבר 2017 עד 1 בדצמבר 2017.

"ההסכם אליו הגענו הוא בשורה של ממש למורות ולמורים", מסר כחלון. "ההסכם יביא לשיפור איכות ההוראה, צמצום הפערים במערכת החינוך והעלאת המוטיבציה לעסוק בתחום ההוראה. המורים הם נכס יקר ששומר על הילדים שלנו והתפקיד שלנו הוא לשמור עליהם ולהעניק להם את הכלים הדרושים לביצוע תפקידם. בדיוק כמו ברפורמת הסייעת השנייה וברפורמה לצמצום הצפיפות בכיתות, משרד האוצר נכנס מתחת לאלונקה בכדי להקל על מערכת החינוך, ההורים והילדים. למורים מגיע יותר והיום הם מקבלים יותר".

שר החינוך נפתלי בנט הוסיף: "מאז כניסתי לתפקיד רציתי שהורים יגידו לילדיהם: ״כשתגדל לך תהיה מורה״. הוראה היא שליחות ואידיאל. מורי ישראל, התחייבנו בפניכם להביא תוספת משמעותית לשכרכם - היום אנחנו מקיימים. השכר התחילי של מורה בישראל יעלה ב-20% ויעמוד על 8,000 שקלים. זהו זינוק ממשי בשכר, אשר יעזור מאוד למורים בתחילת דרכם. אנו נמשיך לעשות כל שנדרש על מנת להביא אנשים מוכשרים ואידאליסטים לתוך מערכת החינוך".