הנקראות ביותר

ליברמן: "אני לא רואה אף אחד שיש לו עניין בבחירות מוקדמות"

שר הביטחון אביגדור ליברמן לא מתרשם מהסקרים ■ "נגיע ל-11-12 מנדטים" ■ "אני יוצא מתוך הנחה שנתניהו חף מפשע" הראיון המלא יתפרסם ביום חמישי במוסף G של "גלובס"

אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן, הארץ
אביגדור ליברמן / צילום: אמיל סלמן, הארץ

ההערכות שלפיהן מפלגת ישראל ביתנו הולכת ומתקרבת לאחוז החסימה, לא מטרידות את מייסד המפלגה והעומד בראשה, שר הביטחון אביגדור ליברמן.

"אני עובד עם אותו סוקר מיום שנוסדה המפלגה ב-1999, יוסי ודנה ממכון שווקים פנורמה, והוא לא טועה אף פעם", אומר ליברמן בראיון מיוחד שיתפרסם ביום ה' הקרוב מגזין G של "גלובס". בסקר האחרון שעשינו, לפני שבוע, קיבלנו לפחות תשעה מנדטים. ואני סומך על זה. אני בטוח שמצבנו כיום יותר טוב מאשר בבחירות 2015, שזו הייתה מערכת הבחירות הכי קשה שלנו. קיבלנו אז 6.5 מנדטים - 210 אלף קולות - והפסדנו מנדט שביעי בהסכם העודפים עם כחלון. מי שמדבר על התקרבות לאחוז החסימה זה אחד שלא מבין כלום".

- מדברים על האפשרות שתתמודד על ראשות הליכוד.

"אנחנו בטוח נרוץ לבד. אנחנו בישראל ביתנו מייצגים משהו אחר, ימין חילוני, ימין מסורתי. לא במקרה עלה נושא המרכולים. אני בעד מסורת ונגד כפייה דתית. זה לא רק ויכוח על מרכולים אלא על אופי היהדות. מקרבת או נוקשה. בתוך הארץ וגם בתוך הקהילות היהודיות בתפוצות".

- משיחות עם פעילי המפלגה עולה שאתה פונה לקהלים חדשים מקרב מעמד הביניים וזונח את המאפיינים של מפלגה סקטוריאלית.

קיראו עוד ב"גלובס"


"תמיד היינו מעמד ביניים. אנחנו ימין שהוא משנה סדורה. עמדתנו מחילופי שטחים ועד עונש מוות למחבלים זו אותה עמדה לאורך השנים. אני מבין שיש פה נטייה להדביק תוויות, אבל איך זה מסתדר עם זה שיצאנו המפלגה הכי גדולה בקרב הדרוזים. מה הקשר של זה לציבור הרוסי? אני לא חושב שמאז הבחירות הקודמות היינו במצב כל כך טוב כמו היום, אני בטוח שנגיע ל-11-12 מנדטים".

- אם כבר משנה סדורה, יש מי שהתאכזבו שלא קיימת את הצהרותיך הלוחמניות טרם כניסתך למשרד הביטחון. במקום להפציץ את עזה ולחסל את איסמעאיל הנייה, הם קיבלו שר ביטחון שנתפס כפרגמטי.

"אני לא שר ביטחון פרגמטי, אני שר ביטחון נחוש. מ-1967 ועד היום, אלה היו השנה וחצי הכי בטוחות בעוטף עזה, מבחינת נפגעים, חדירות, פצועים, פצמ"רים. התושבים שם מעולם לא הרגישו כל כך מרוצים".

- אולי פשוט נכנסת בתקופת ההפוגה שיש בדרך כלל בין סבבי הלחימה של החמאס.

"אני לא מומחה, אבל מ-1.6.16 - היום שנכנסתי למשרד הביטחון - ועד היום, עזה מעולם לא הייתה כל כך שקטה. בתפקיד שלי צמד המילים 'חיים ומוות' הוא לא קלישאה, אלא דילמה יומיומית, ולכן אני צריך להיות גם נחוש וגם אחראי. וכל מה שעשינו זה בדיוק זה. אין עוד מישהו מלבד ראש הממשלה שיש לו ניסיון מצטבר שמתקרב לשלי, ולכן אני יודע מה ומתי לעשות".

- הבחירות הבאות יהיו בסימן של שחיתות ציבורית. איך זה ישפיע על הליכוד ועליכם?

"הודיעו על בחירות? אני לא רואה בחירות ב-2018. אני לא רואה אחד שיש לו עניין בבחירות מוקדמות. עוד מוקדם לומר מה יהיה על סדר היום שלהן".

- בכל זאת, בבחירות הקודמות, פרשיית ישראל ביתנו פגעה בכם.

"היה ניסיון להפוך את פרשייה 242 לפרשיית ישראל ביתנו, למרות שמרבית הנחקרים לא קשורים אלינו. תסתכלי מה קרה לסטס מיסז'ניקוב (לשעבר שר התיירות ויו"ר ועדת הכספים מטעם ישראל ביתנו שנכנס לפני חודשיים לכלא - ח"ש), מכל הכותרות, יצא רק סיפור ניגוד העניינים. זה גם מצב לא טוב, אבל יש פער עצום בין מה שפורסם קודם למה שנסגר בסוף".

- אתה חושב שנתניהו צריך לפרוש לנוכח כל תיקי החקירה שנקשרים בשמו?

"אני יוצא מתוך הנחה שנתניהו חף מפשע. כל עוד לא הוכח אחרת, שמורה לו חזקת החפות והגוף שמוסמך לקבוע זה רק בית המשפט, לא התקשורת ולא האופוזיציה. צריך לאפשר לבית המשפט לעשות את עבודתו באופן יסודי ולקבל החלטה".

- אם כך, אתה מעריך שהוא יועמד לדין, ויגיע לבית המשפט.

"אני לא יודע. אני מכיר פוליטיקאי אחד שהגיע לבית המשפט עם הרכב של שלושה שופטים, ואחרי משפט מתוקשר יצא זכאי פה אחד מחוסר אשמה".

- אתה מתכוון אליך.

"נכון, אז בואי נחכה ונראה".

הם מפחדים? בישראל ביתנו פועלים כדי למשוך מצביעים חדשים

בהנחה שלא יהיו שינויים דרמטיים במפת המפלגות בישראל, מפלגתו של אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו, תהיה אחד הסיפורים המעניינים בבחירות הבאות - בין אם יוקדמו ובין אם לאו. שורה של תהליכים - מההיטמעות של בוחריה, עולי ברית המועצות לשעבר בחברה הישראלית, דרך ה'פרגמטיזיה' שעברה תדמיתו של ליברמן כשר ביטחון ועד פרשיות השחיתות שנקשרו במפלגה ושנידונים בימים בבית המשפט - מאיימים על סיכוייה לעבור את אחוז החסימה. אותו אחוז חסימה, נזכיר, שליברמן היה האיש שהביא להעלאתו בכנסת הקודמת.

ליברמן ואנשיו אמנם מביעים ביטחון רב ביכולת לעבור את אחוז החסימה, אולם גם פועלים בדחיפות למיתוגה מחדש כדי למשוך מצביעים חדשים למפלגה, מצביעים צעירים ימנים וחילונים שאין להם בהכרח קשר לעלייה ממדינות חבר העמים. אינדיקציה לדברים אפשר לקבל בין היתר ממפגש היכרות עם כ-200 צעירים בתל אביב - רחוק מאזור הבחירה הטבעי של ישראל ביתנו - שאליו הגיע שר הביטחון למרות לוח הזמנים העמוס שלו.

פעיל המפלגה בוריס שינדלר, שהגיע מיש עתיד, מרכז כיום את פעילות ישראל ביתנו בתל אביב, וארגן את המפגש הזה. "אני קורא לנו בצחוק 'הליברמנים החדשים', על משקל 'הליכודניקים החדשים'", הוא אומר, "רק שלהבדיל מהליכוד - אנחנו הימין של פעם, של ז'בוטינסקי שדיבר על ליברליזם וחירויות הפרט".

- אם שר הביטחון מקדיש מזמנו למפגש עם 200 תל אביבים, סימן שמצב המפלגה לא בשמיים.

"200 זו רק ההתחלה, וזה מספר יפה לפעילות שטח בעיר שאף פעם לא הייתה 'שלנו'. מדובר בחבר'ה עד גיל 35, בעלי עסקים ופרילנסרים. הצגתי להם את העבודה של ח"כ עודד פורר בנושא הטבות מס למחזיקי רכבים ולמילואימניקים עצמאיים, וראיתי בהחלט התעוררות. אלה דברים שמעניינים אותם".

* הניתוח המלא יתפרסם ביום ה', במסגרת סדרת הכתבות "מריחים בחירות", במוסף G של "גלובס".

גזיר
 גזיר

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!