השאלות הקשות שיאיר לפיד צריך להתחיל לענות עליהן

מהחברות עם מילצ'ן ועד לעדות המוזרה: הגיעה העת שלפיד יספק תשובות לציבור - ויפסיק להסתתר מאחורי תדרוכים לחבריו בתקשורת ולשלוח את נאמניו להתראיין במקומו ■ פרשנות

יאיר לפיד וארנון מילצ'ן  / איור: גיל ג'יבלי
יאיר לפיד וארנון מילצ'ן / איור: גיל ג'יבלי

הגיעה העת שיאיר לפיד יספק תשובות לציבור, יפסיק להסתתר מאחורי תדרוכים לחבריו בתקשורת ולשלוח את נאמניו להתראיין במקומו. הגיע הזמן שלפיד יפסיק להסתתר מאחורי הודעות לעיתונים. ענייני ההתחמקות של לפיד משאלות קשות מתחדדים על רקע עדותו התמוהה מאוד במשטרה על "חוק מילצ'ן" ועל רקע שאיפתו להפיל את ראש הממשלה בנימין נתניהו ולהחליפו.

לפיד מנסה לשווק את עצמו כשומר הקופה הציבורית, כשומר האינטרס הציבורי, כמגן אנושי מפני שחיתות שלטונית וכמי שלא נשבר בפני לחצים. התדמית הזאת לא ממש מסתדרת עם העובדות בעניין חוק מילצ'ן. היא גם לא מסתדרת עם הרקורד של לפיד במשרד האוצר. הוא הרי זה שגרם נזק של מיליארדי שקלים בהכנסות ממס, כשסירב למכור את השליטה בחברת כיל לחברת פוטאש הקנדית מטעמים פופוליסטיים של "אינטרסים לאומיים" ורצון לקבל מחיאות כפיים מהתקשורת. לפיד העדיף את תדמיתו התקשורתית על פני האינטרס הציבורי, והמדינה הפסידה בענק. כשכתבתי שוב ושוב על הנזק שגרם לפיד לקופת המדינה, הוא ממש לא אהב את הזה וניסה, כהרגלו, בעקיפין, לשנות את התמונה. בנושא מילצ'ן הוא דווקא די מצליח, אבל יש כמה שאלות קשות על התנהלותו, שלפחות אותן הוא לא יצליח להעלים:

מדוע לפיד לא נותן גילוי מלא לציבור (הרי הוא מאמין גדול לכאורה בשקיפות) על טיב יחסיו עם ארנון מילצ'ן, במיוחד לאחר שהאחרון הגדיר את יחסיו עמו "חבריים מאוד", אפילו חבריים יותר מיחסיו עם נתניהו? האם הוא קיבל ממנו טובות הנאה, גם כאזרח וכאיש תקשורת? האם היה ביניהם שיתוף עסקי מכל סוג שהוא? האם הוא או מי מאנשיו נפגש עם מילצ'ן בתקופת כהונתו כשר האוצר? ואם כן, ועל פי הפרסומים לפיד אכן נפגש עם מילצ'ן בתקופת כהונתו כשר האוצר בנוגע להארכת חוק מילצ'ן, מדוע לפיד "נזכר" בכך רק כעת?

איך מסביר לפיד את העובדה שאיש מעובדיהם הבכירים של משרד האוצר ורשות המסים בתקופת כהונתו כשר האוצר אינו זוכר ואינו מכיר שום פנייה להארכת חוק מילצ'ן, ובוודאי לא זוכר שום דיון בנושא ולחצים שהופעלו כדי להאריך את החוק? מדוע לפיד מדחיק את העובדה שהארכת החוק לא נולדה סתם כך, אלא הייתה אופציה שנכתבה שחור על גבי לבן בחוק המקורי, והרי טבעה של אופציה היא הניסיון לממש? (בלי כל קשר, החוק בפני עצמו הוא שערורייה).

וחמור מכול: לפיד חייב להסביר לציבור מדוע לא פסל את עצמו לעסוק בעניינו של חברו מילצ'ן, מדוע השאיר את העניין בינו לבין מילצ'ן ולא שיתף את בכירי האוצר, ומדוע, לפי הפרסומים (שלו או של המשטרה או של שניהם גם יחד), הזמין אליו את מילצ'ן לפגישה במשרד האוצר ,יחד עם רפרנטית (!) ולא עם בכירי האוצר.

לפיד מציג את עצמו כמגן מפני שחיתות שלטונית, אז מדוע הוא לא גלגל את מילצ'ן מהמדרגות והפנה אותו לגורמי המקצוע באוצר, על רקע יחסיו החבריים עם המיליארדר? ומדוע התקשורת מוחאת לו כעת כפיים על התנהלותו המוזרה ובכירי התקשורת יוצאים להגנתו, כאילו הם משרד יחסי הציבור שלו?

מה טיב יחסיו של לפיד אם בכירי התקשורת? והכוונה היא לא רק לקבוצת "ידיעות אחרונות" שבה עבד, אלא גם לחבריו בערוץ 2 ולחלק מעיתונאי ערוץ 10. מדוע הוא זוכה ליחס מלטף, מחמם, ללא שום ספקנות בריאה? הדבר ניכר היטב בהצנעת פרשת יעקב פרי, שנחשפה ע"י עמרי אסנהיים ב"עובדה", וניכר גם בקניית גרסתו של לפיד בשיחות רקע על עדותו במשטרה ועל גבורתו העילאית ועמידתו ללא חת בפני הלחצים. לפעמים נדמה שכמה וכמה עיתונאים בכירים פשוט עובדים בשביל לפיד ולמען בחירתו והפכו אותו ואת מפלגתו לאתרוג החדש. זה לא סוד גדול שלפיד מקפיד לשמור על קשר טוב עם חבריו מהתקשורת ומנסה לסרס מאחורי הקלעים כל ביקורת עליו. ראו את המתקפה על תחקיר "עובדה". לזכותו ייאמר שהוא די מצליח.

מדוע התקשורת ביקרה כל-כך, ובאובססיביות רבה כל-כך, את יחסי שר האוצר משה כחלון עם קובי מימון, בעוד שהיחסים הקרובים בין לפיד ומילצ'ן לא ממש עלו לדיון ציבורי?

האם המשטרה הזמינה את לפיד לתת עדות על הארכת חוק מילצ'ן או שלפיד הזמין את עצמו לתת עדות, המוגדרת בפרסומים "עדות מפתח"?

האם לפיד יכול לאשר את ההערכות שעו"ד פיני רובין, יוזם החוק המקורי, הוא זה שפנה לשכנע את האוצר ורשות המסים להאריך את החוק?

כאמור, יחסיו של לפיד עם התקשורת הם מצוינים. הוא תמיד ידע איך להאדיר את עצמו ואת פועלו כשר האוצר. אז מדוע לאחר שבלם לכאורה את הארכת החוק, כיוון שזה "לא עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי", לפיד לא טרח לעדכן את התקשורת על פעילותו המופלאה (בציניות כמובן) "למען האינטרס הלאומי"?

האם לפיד סיפר לחוקרים שהניסיונות של רשות המסים, גם בתקופתו כשר האוצר, להביא לביטול הפטור על דיווח לתושבים חוזרים נתקל בסירובו של משרד הקליטה ולא צלח?

האם לפיד יכול להסביר את הקשר, לכאורה, בין העובדות הבאות: מירב לפידות, היום דוברת המשטרה, הובאה על ידיו, בתקופת כהונתו כשר האוצר, כדי לשמש כדוברת משרד האוצר. לפידות הביעה בעבר את תמיכתה הפוליטית הבלתי מסויגת בלפיד, בברית שלו בזמנו עם נפתלי בנט, וכתבה: "אנחנו איתך עד הסוף... נבחר בכם שוב ושוב... ההצלחה שלכם (של יש עתיד) היא ההצלחה שלנו לשינוי אמיתי ולסיכוי אמיתי לחיות שפוי במדינה שלנו". ביומיים האחרונים יש שפע של עדויות והדלפות שהמשטרה מאמצת במלואה את גרסת לפיד נגד נתניהו. האם כל החיבורים הללו הם רק יד המקרה או שלפידות ממשיכה לשרת את האינטרסים של לפיד גם בכובעה כדוברת המשטרה?

eli@globes.co.il

צרו איתנו קשר *5988