החבל מתהדק סביב נתניהו? ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה

(עדכון) - לפי המסתמן, חפץ יקבל חסינות מלאה ולא יעמוד לדין פלילי ■ מקורבי נתניהו: "המירוץ אחר עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום"

ניר חפץ/ צילום: שלומי יוסף
ניר חפץ/ צילום: שלומי יוסף

מצבו המשפטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החשוד בקבלת שוחד בשלוש פרשות (תיקים 1000, 2000 ו-4000), הולך ומסתבך. בזמן שנתניהו שוהה במסע מדיני בארה"ב, נודע היום (ב') כי ניר חפץ, לשעבר יועץ התקשורת של נתניהו שהיה מקורב מאוד אליו ואל רעייתו שרה, חתם אמש עם הפרקליטות על הסכם עד מדינה, שבמסגרתו ימסור עדות נגד ראש הממשלה.

בכך הופך חפץ - החשוד בעצמו בקבלת שוחד ובתיווך לשוחד בתיקים 4000 (פרשת בזק-וואלה) ו-1270 (פרשת גרסטל-חפץ-קמיר) - למקורב השלישי של נתניהו שצפוי למסור עדות מפלילה נגדו בתיקים שבהם הוא חשוד. זאת, בנוסף לשלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, ולארי הרו, לשעבר ראש מטה משרד ראש הממשלה.

במסגרת הסדר עד המדינה שנחתם היום, מסתמן כי חפץ יקבל חסינות מלאה בתמורה לעדותו ולא יועמד לדין פלילי.

אז מה קרה לאיש המקורב מאוד לבנימין ושרה נתניהו, שהחליט "לבגוד" בבוס לשעבר וברעייתו וחתם על הסכם עד מדינה? חפץ שוחרר אתמול למעצר-בית, אך המגעים להסדר בינו לבין הפרקליטות והמשטרה החלו עוד בהיותו במעצר.

לצורך המגעים הללו גם החליף חפץ את סנגורו, ועו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב-זליגמן, שייצג בעבר כמה עדי מדינה, החליף את עו"ד ירון קוסטליץ, המסרב לייצג עדי מדינה. 

עו"ד אילן סופר מסר בתגובה: "אני מאמין שבבוא היום, כאשר הציבור הישראלי יוכל להיחשף לדברים במלואם, כל מי שאכפת לו מהמדינה, מכל קצוות הקשת, יתמוך בהחלטתו של ניר חפץ". 

הפנו גב
 הפנו גב

כמו שקרה עם חשודים נוספים שהיו במצבו, היו כמה סיבות שהובילו את חפץ להחלטה להפוך לעד מדינה. קודם כל, הוא סבל מאוד מתנאי המעצר ומכך שילדיו ובני משפחתו האחרים ראו אותו בקלונו. חפץ אינו רוצה למצוא את עצמו שוב במצב דומה בעתיד ורוצה לחסוך ממשפחתו את הכאב והקושי.

לא פחות חשוב מכך - בימים האחרונים המשטרה הציגה בפני חפץ ראיות חזקות לכאורה להוכחת מעורבותו בתיק 4000, ובהן, בין השאר, הקלטות של מנכ"ל אתר וואלה, אילן ישועה, ותכתובות מייל וטלפון. ראיות אלה גרמו לחפץ להבין שהוא מסובך מאוד, וכי הוא עלול לקבל עונש מאסר משמעותי, אם יועמד לדין ויורשע.

בסופו של דבר, על סמך המידע שהציגו החוקרים לחפץ - הרי שבשקלול קר של הנזק המסוים שהוא יגרום לעצמו בשל מתן עדות נגד נתניהו ובשל אות הקלון של "עד מדינה", מול הנזק הגדול שעלול להיגרם לו ולמשפחתו אם ימשיך לשתוק בחקירה - החליט חפץ לבחור באפשרות הגרועה פחות בעיניו.

בשלב הבא שלאחר חתימת ההסכם, צפוי חפץ למסור תחילה "עדות ניקיון", שבמסגרתה הוא יספר בראשי פרקים לחוקרים על המידע שברשותו שעשוי לעניינם. "עדות ניקיון" לא יכולה לשמש כחומר מפליל נגד חפץ עצמו. בהמשך הוא יהיה אמור למסור עדות מפורטת תוך הכוונה של החוקרים והפרקליטות בנוגע לנושאים שמעניינים אותם. עד מדינה מחויב לומר אמת, ואם הוא נתפס בשקרים, ניתן לבטל את העסקה עמו.

המסמר האחרון?

ארי הרו, הראשון מבין מקרובי נתניהו שחתם על הסכם עד מדינה, הוא עד מדינה בתיקים 1000 (פרשת המתנות) ו-2000 (פרשת נתניהו-מוזס) מאז אוגוסט 2017. שלמה פילבר, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת כשנתניהו עמד בראש המשרד, חתם לאחרונה על הסכם עד מדינה בתיק 4000.

הרו ופילבר כבר מסרו, וממשיכים למסור, עדויות מפלילות לכאורה ומפורטות נגד נתניהו. עדות דומה של חפץ עשויה, או עלולה (תלוי את מי שואלים), להיות "המסמר האחרון בארון הסיכויים המשפטיים" של נתניהו להיחלץ בשלום מהחשדות נגדו.

גם בפרשת הצוללות, תיק 3000, הצליחו המשטרה והפרקליטות לגייס עד מדינה חשוב, את מיקי גנור. לפחות, לפי שעה, נתניהו איננו חשוד בפשת הצוללות, אבל הוא צפוי להיות מוזמן למתן עדות בתיק הזה עם חזרתו לארץ ממסעו המדיני לארצות-הברית.

המתווך לאתר וואלה

אז מה חפץ יאמר? יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה צפוי לומר את כל מה שידוע לו לגבי נתניהו ושמעניין את המשטרה, ולא רק לגבי תיק מסוים. ובמלים אחרות, עדות של חפץ - אם תהיה כזו - נגד נתניהו עשויה לסייע לפרקליטות ולמשטרה לגבש תמונה ראייתית מוצקה יותר בכל שלושת תיקי החקירות נגד ראש הממשלה ואולי גם בנושאים נוספים. ברור כבר כעת שחפץ עשוי להיות עד מפתח מבחינת התביעה.

בתיק 4000 נבדק חשד כי התקיימה מערכת יחסית שוחדית בין נתניהו לבעל השליטה בבזק ובאתר וואלה, שאול אלוביץ. לפי החשד, נתניהו העניק הטבות רגולטוריות לחברת בזק, בזמן שכיהן גם כשר התקשורת, בתמורה לסיקור אוהד של נתניהו ושל רעייתו באתר וואלה. חפץ חשוד כי תיווך בין השאר בין בנימין ושרה נתניהו לבין מנכ"ל וואלה, אילן ישועה.

לפי החשד, חלק גדול מהסיקור המוטה שסיפק האתר לזוג נתניהו בא לידי ביטוי בהבלטה כמעט גרוטסקית של פועלה של שרה, לבקשת חפץ. חפץ גם חשוד בשיבוש מהלכי חקירה, בכך שניסה למחוק מסרונים המקשרים לכאורה בין סיקור מיטיב לנתניהו באתר וואלה לבין ההטבות שניתנו לבזק.

גורם המקורב לחקירת תיק 4000, ששוחח עם "גלובס", השווה בין המעורבות של חפץ לזו של שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, שהפך לעד מדינה והחל למסור עדות שעלולה להפליל את נתניהו ואת אלוביץ. לדברי אותו גורם, כשם שהמשטרה והפרקליטות רואות בפילבר כמי שהיה החוליה המקשרת במשרד התקשורת בין אלוביץ' ובזק לנתניהו - כך חפץ היה החוליה המקשרת המרכזית בין נתניהו לאלוביץ ולבכירי וואלה, סביב הסיקור המוטה של משפחת נתניהו באתר הפופולרי.

בפרשה נפרדת, תיק 1270, חשוד חפץ כי באמצעות יועץ התקשורת, אלי קמיר, הציע לשופטת המחוזי בדימוס, הילה גרסטל, להתמנות ליועצת המשפטית לממשלה, בתמורה לסגירת תיק המעונות של שרה נתניהו. עם זאת, תיק 1270 עשוי להסתיים בלא כלום.

מסביבתו של ראש הממשלה נמסר: "כשיש משהו - לא צריך אפילו עד מדינה אחד. וכשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המירוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום".

צירים
 צירים

גיוס עדי מדינה - יעד עליון

באמצעות הגיוס של חפץ כעד מדינה, ממשיכה הפרקליטות להגשים את היעד שלה לגייס עדי מדינה בכל תיק ציבורי חשוב. פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, רואה בגיוס עדי מדינה יעד עליון שמהווה שובר שוויון בתיקי השחיתות הנחקרים.

בוועידת "גלובס" שנערכה בחודש ינואר האחרון אמר ניצן כי "חתימת הסכמי עד מדינה מעבירה מסר חד משמעי: יידע כל מי שעומד לבצע עבירה - לעולם לא תוכלו לסמוך על איש משותפיכם, עוזריכם או הקרובים לכם ביותר, שלא יסגירו אתכם באחד הימים. לא תוכלו לסמוך - לא על המזכירה האישית המלווה אתכם עשרות שנים, לא על הנהג הצמוד והנאמן, לא על העוזר האישי ובוודאי שלא על נותן השוחד או המתווך לשוחד. ברגע האמת, כל אדם שפשע יחד עמכם או שהיה מודע למעשיכם - ותמיד יש אנשים כאלה - יכול להפוך לעד מדינה נגדכם, שכן תמיד, בעיניו, טובתו האישית והצלת עורו תקדם לטובתכם האישית ולהצלת עורם".

צרו איתנו קשר *5988