"מנהלים בקיימברידג' אנליטיקה הציעו להשתמש בשוחד וזנות"

עדכון: המנכ"ל אלכסנדר ניקס הושעה מתפקידו על ידי החברה ■ בזמן שהמניות ממשיכות לצנוח ופייסבוק עומדת בפני חקירה פדרלית, ערוץ 4 הבריטי חושף פרטים על החברה עם הקנה המעשן ■ על פי התחקיר מנהלים של קיימברידג' אנליטיקה ניסו למכור ללקוח פוטנציאלי טקטיקות קמפיין מלוכלכות במיוחד

אלכסנדר ניקס / צילום: פדרו נונז, רויטרס
אלכסנדר ניקס / צילום: פדרו נונז, רויטרס

קיימברידג' אנליטיקה, חברת הדאטה שעבדה עבור דונלד טראמפ ב-2016 ועומדת במרכז המשבר שעוברת פייסבוק, הודיעה הערב (ג') על השעייתו המיידית של המנכ"ל אלכסנדר ניקס. בנוסף ציינה החברה כי היא מעוניינת בחקירה מלאה ועצמאית של הטענות נגדה.

ניקס היה אחד משני מנהלי קיימברידג' אנליטיקה שעמדו במחקר תחקיר ערוץ 4 הבריטי. לפי הסרטון שבו הוא מופיע, החברה מציעה טקטיקות קמפיין בעייתיות במיוחד מבחינה אתית, כמו הצעת שוחד למועמדים יריבים ושימוש בנשות פיתוי.

מנהלים בקיימברידג' אנליטיקה, חברת ניתוח המידע שעבדה ב-2016 עבור מטה הבחירות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ניסתה למכור ללקוח פוטנציאלי טקטיקות קמפיין - כגון הפלת יריבים פוליטיים בפח באמצעות שוחד וסקס - כדי לשכנעו לשכור את שירותיה. עיתונאים שפעלו באופן סמוי בערוץ 4 של תאגיד השידור הבריטי אספו ראיות לכך. 

בשורת פגישות שנערכו בנובמבר-ינואר עם מנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה, אלכסנדר ניקס, ועם מנהל הפעילות הפוליטית הבינלאומית של החברה, מארק טרנבול, התחזה כתב ערוץ 4 ל"מאכער" של לקוח שרצה לקדם את בחירתם של מועמדים מסוימים בסרי לנקה - כך עולה מסרטון ווידאו ששחרר אתמול (ב') ה-BBC. 

בסרטון משבחים ניקס וטרנבול את יכולתה של החברה להסתיר את מעורבותה בבחירות, ותיארו טקטיקות שנקטו בעבר כדי לפגוע ביריבים הפוליטיים של לקוחותיהם.

"אנחנו רגילים לפעול בהסתר באמצעות כלים שונים", אמר ניקס לכתב הסמוי. "אשמח לבנות אתך מערכת יחסים מאוד ארוכת-טווח וסודית". 

אתמול פרסמה קיימברידג' אנליטיקה הודעה שבה טענה כי סרטון הווידאו "ערוך ומתוסרט באופן שיוצר רושם כוזב על טיב" השיחות. בהודעה נאמר גם כי שני בכירי החברה רצו "לחשוף אצל בן שיחם כל כוונה לא אתית או לא חוקית שהיא", וכי הם יצאו מהפגישה עם "חששות כבדים". 

בהודעה נפרדת שפרסם ניקס נאמר: "אני מצטער מאוד על תפקידי בפגישה, וכבר התנצלתי בפני העובדים". הוא טען כי "זרם" עם השיחה, והוסיף כי החברה אינה מעורבת ב"הפלה בפח, שוחד או מה שנקרא 'מלכודות דבש'". 

בסרטן הווידאו מתאר ניקס את סוג העבודה שביצעו הוא והחברה בעבר. לדבריו, אחד מסוגי הפעילויות היה לשלוח נשים לפתות פוליטיקאים ולצלמם במצלמות נסתרות. "אנחנו יכולים להביא אתנו כמה אוקראיניות לחופשה, אתה יודע. אתה יודע מה אני אומר", אמר ניקס. "מניסיוני זה עובד טוב מאוד".

בסרטון אומר טרנבול כי הפלת פוליטיקאים בפח באמצעות נשים שיישכרו למטרה זו אינה מסוג העבודה שצריכה החברה לקחת על עצמה. "יש חברות שעושות את זה, אבל מבחינתי זו חציית קו", אמר טרנבול.

בסרטון אומר טרנבול כי המפתח להצצת תעמולה היא להימנע משאלות כלשהן על מקור החדשות: "אנחנו פשוט מחדירים מידע לזרם הדם של האינטרנט, ואז אנחנו מתבוננים כיצד זה צומח, ונותנים לזה דחיפה קטנה פה ושם". 

ניקס טען גם כי החברה מומחית בהסתרת נוכחותה במערכת בחירות. הוא הציג את הדוגמה של "פרויקט מאוד מאוד מוצלח" במזרח אירופה, שבו "אף אחד אפילו לא ידע שהיינו שם", ועובדי קיימברידג' אנליטיקה "פשוט הגיעו בסתר, עשו את העבודה, ונעלמו בסתר". 

מקורות קרובים לקיימברידג' אנליטיקה אמרו כי ניקס נוהג למסור גרסה מוגזמת של העובדות. לדבריהם, ניקס תיאר באופן שגוי את העבודה שעשתה החברה עבור מטה הבחירות של טראמפ, ואף טען כי קיימברידג' אנליטיקה סיפקה למטה הבחירות ניתוח פסיכוגרפי של הדמויות המעורבות וניתוח של הערכים של הבוחרים. לדברי המקורות, החברה לא סיפקה ניתוחים כאלה למטה הבחירות של מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב. 

חברת ניתוח הנתונים הייתה הספקית הגדולה ביותר של מטה הבחירות של טראמפ ב-2016, והרוויחה קרוב ל-9 מיליון דולר מעבודתה. 6 מיליון דולר מסכום זה נחשפו בפומבי, ויתרת הסכום נותבה באמצעות ספקית שנייה, על-פי רישומים פדרליים ומקור יודע דבר. החברה סיפקה נתונים, תוצאות סקרים ושירותי מחקר.

אחד מדוברי מטה הבחירות של טראמפ סירב להגיב.

עובד לשעבר בחברה, שנמצא בארה"ב, אמר כי "הוכה בהלם" למראה הווידאו, וציין כי מעולם לא היה עד לטקטיקות כאלה כשעבד בחברה.

שחרור סרטון הווידאו היה השיא בתקופה של כמה ימים שבהם נפגעה קיימברידג' אנליטיקה מדיווחים שבהם נטען כי אספה ללא רשות נתונים ממיליוני פרופילים בפייסבוק. ביום ו' הודיעה פייסבוק כי השעתה את קיימברידג' אנליטיקה מהפלטפורמה שלה בגין הפרת מדיניות פייסבוק לגבי האופן שבו יכולים מפתחי צד שלישי להשתמש בנתוני משתמשים שהושגו מפייסבוק.

אחד מדוברי קיימברידג' אנליטיקה פרסם הודעה שבה נאמר כי החטיבה הפוליטית של החברה לא השתמשה בנתוני פייסבוק האמורים. החברה אמרה כי מחקה את כל הנתונים שקיבלה לאחר שהתברר שהאופן שבו הושג המידע היווה הפרה של מדיניות פייסבוק. בימים האחרונים קראו מחוקקים לבכירי פייסבוק להופיע בפני הקונגרס ולהסביר כיצד הם מגינים על נתוני המשתמשים מניצול לרעה.

לא ידוע אם ניסה ניקס למכור למטה הבחירות של טראמפ את אחת הטקטיקות שהזכיר בסרטון הווידאו ששודר בערוץ 4. מקורות שמכירים את העבודה שעשתה החברה עבור מטה הבחירות של טראמפ אמרו כי הופתעו מהסרטון. 

קיימברידג' אנליטיקה עוררה אשתקד ביקורת לאחר שמייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', אמר כי ב-2016 דחה את הצעתו של ניקס לסייע בארגון המיילים הקשורים להילרי קלינטון שאותם תכנן ויקיליקס לפרסם. סוכנויות המודיעין של ארה"ב הגיעו למסקנה כי סוכני מודיעין רוסיים גנבו את המיילים של מועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ב-2016 והעבירו אותם לויקיליקס.  

היועץ המיוחד רוברט מולר - שחוקר אם שיתפו עוזרי טראמפ פעולה עם מאמצי רוסיה להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 - דרש מקייברידג' אנליטיקה להמציא לו מסמכים על עבודתה עבור מטה הבחירות של טראמפ, כפי שדיווח בעבר "וול סטריט ג'ורנל". טראמפ מכחיש כל שיתוף-פעולה כזה, ומוסקבה מכחישה כי התערבה בבחירות האמריקאיות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988