כלכלית ירושלים עברה לרווח נקי של 68 מילון שקל ב-2017

החברה, שהציגה שיפור במרבית המדדים לעומת 2016, השיגה את הרווח למרות הפסד הון של 172 מיליון שקל כתוצאה מפדיון מוקדם של אג"ח

דודו זבידה / צילום: איל יצהר
דודו זבידה / צילום: איל יצהר

קבוצת הנדל"ן כלכלית ירושלים פרסמה בסוף השבוע האחרון את תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2017 כולה, שהצביעו על שיפור במרבית המדדים לעומת 2016. בשורה התחתונה, עברה החברה לרווח נקי של 68 מיליון שקל, לאחר שנתיים של הפסדים כבדים.

יש לציין כי את הרווח הנקי השיגה כלכלית ירושלים למרות שרשמה הפסד הון של 172 מיליון שקל כתוצאה מפדיון מוקדם של איגרות חוב, שאותו היא עצמה בחרה לבצע, במטרה לחתוך בתשלומי הריבית הגבוהים. כך, ללא מהלך זה היה הרווח הנקי גבוה הרבה יותר. לשם השוואה, בשנים 2016 ו-2015 הסתכמו הפסדי קבוצת כלכלית ירושלים ב-340 מיליון שקל, וב-592 מיליון שקל, בהתאמה.

כלכלית ירושלים מתנהלת ללא בעל שליטה, מאז איבד אליעזר פישמן את השליטה בה. החברה, שאותה מוביל המנכ"ל דוד זבידה, פועלת בשנים האחרונות תחת אסטרטגיה של מכירת נכסים בחו"ל, צמצום החוב והקטנת המינוף.

ב-2017 מימשה הקבוצה נכסים ב-1.1 מיליארד שקל, מתוכם כ-957 מיליון שקל בחו"ל והשאר בישראל, וצמצמה את יחס החוב ל-63.4% בסוף השנה, לעומת 71% בסוף 2016.

כלכלית ירושלים עוסקת בעיקר בהקמה ובהשכרה של נכסים מסחריים, כגון מרכזים מסחריים, בנייני משרדים, מחסנים לוגיסטיים ומבנים לתעשייה. נכון לסוף דצמבר היו ברשותה 665 נכסים מניבים ברחבי ישראל, בשטח כולל של 1.7 מיליון מ"ר. מלבד זאת, עוסקת הקבוצה גם בייזום פרוקיטים של נדל"ן למגורים על קרקעות שבבעלותה, ובין השאר מקימה מאות דירות בשני פרויקטים בתל אביב.

ב-2017 הציגה הקבוצה עלייה של 1.7% ברווח הגולמי משכרת נכסים (NOI) בישראל ל-557 מיליון שקל, וכן עלייה חדה יותר של 2.6% ב-NOI של הנכסים הזהים בישראל ל-555 מיליון שקל.

בחו"ל, לעומת זאת, ירד ה-NOI ב-29% ל-171 מיליון שקל, על רקע מכירת הנכסים שם. ה-FFO (תזרים מפעילות השכרה) הסתכם ב-2017 בכ-283 מיליון שקל, ושיקף צמיחה של כ-42% לעומת 2016.

"שיפור משמעותי במבנה החוב"

לדברי המנכ"ל, דודו זבידה, "כלכלית ירושלים ממשיכה להציג שיפור בתוצאות עם גידול משמעותי ביותר ב-FFO לצד גידול ב-NOI מנכסים זהים, ומסכמת שנה של צמיחה ושיפור משמעותי במבנה החוב, אשר הוביל גם לשיפור הנזילות וחוסנה הפיננסי של הקבוצה. כפועל יוצא מכך, יחס החוב הפיננסי ל-CAP צומצם באופן משמעותי. אנו ממשיכים בקידום האסטרטגיה של החברה, שמטרתה להשיא ערך לכלל בעלי העניין בה".

בעקבות השיפור בתוצאות הציגה כלכלית ירושלים  בסוף 2017 הון עצמי של 3.2 מיליארד שקל, לעומת 2.9 מיליארד שקל בסוף 2016, וזאת כאשר החברה נסחרת בבורסה לפי שווי של 2.4 מיליארד שקל בלבד. הון עצמי זה אינו כולל סך של 697 מיליון שקל בגין זכויות שאינן מקנות שליטה, שמקורן בעיקר במניות שמחזיק הציבור (32%) בחברה-הבת מבני תעשיה.

בעבר כבר דווח על האפשרות למיזוג בעסקת מניות בין החברות, שיביא להתייעלות, להקטנת הוצאות ולהגדלת ההון העצמי של כלכלית ירושלים. מיזוג כזה נמצא על השולחן של הנהלת החברה, אולם הוא תלוי בהחלטת הדירקטוריונים של שתי החברות, ולאחר מכן גם באישור בעלי המניות של כל אחת מהן. כך, שמהלך כזה אפשרי, אך רחוק מלהיות ודאי. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988