התחרות הולכת ומחריפה: ירידה של 24% ברווחי סלקום ב-2017

ההכנסה החודשית הממוצעת מלקוח סלולר ירדה בכ-10% לכ-57 שקל ■ סלקום לא תחלק דיבידנד לנוכח "ההשפעה השלילית של התחרות הגבוהה בשוק" ■ המניה איבדה כ-30% בשנה האחרונה

מנכ"ל סלקום ניר שטרן / צילום: סיון פרג'
מנכ"ל סלקום ניר שטרן / צילום: סיון פרג'

התחרות החריפה בתחום שירותי התקשורת ממשיכה לגבות מחיר: חברת סלקום   הציגה הבוקר (ב') את דוחותיה לשנת 2017, מהם עולה כי הרווח הנקי של החברה הצטמק בשנה החולפת בכ-24% לעומת 2016, והסתכם בכ-112 מיליון שקל. גם בשורה העליונה רשמה סלקום, אותה מוביל המנכ"ל ניר שטרן, ירידה בהכנסות של כ-4%, והן הסתכמו אשתקד בכ-3.9 מיליארד שקל.

הירידה בהכנסות סלקום מגיעה מכמה מקומות: הכנסות החברה משירותים, בסלולר ובנייח, רשמו ירידה של 3.8% לרמה של כ-2.9 מיליארד שקל, כשבתחום הסלולר נרשמה ירידה מהכנסות משירותים בשיעור של 10.8%, לכ-1.9 מיליארד שקל, וזאת בעיקר כתוצאה מהשחיקה המתמשכת במחירי שירותים אלה לאור התחרות בשוק הסלולר. מנגד, הסכם שיתוף רשתות עם גולן טלקום, שנכנס לתוקף בתחילת הרבעון השני של 2017, מיתן את הפגיעה בהכנסות. לעומת זאת, במגזר הנייח רשמה סלקום עלייה מהכנסות משירותים בשיעור של 9% אשתקד, לרמה של כ-1.2 מיליארד שקל, וזאת על רקע גידול בהכנסות משירותי טלוויזיה ותשתית אינטרנט.

מה כדאי שטראמפ ילמד ממדיניות האננס
 מה כדאי שטראמפ ילמד ממדיניות האננס

בהכנסות ממכירת ציוד (בעיקר סמארטפונים) נרשמה ירידה של 4.2% בשנה שעברה, לעומת 2016, לרמה של כ-952 מיליון שקל. הירידה מגיעה כולה מהציוד בתחום הסלולר, שם נרשמה ירידה של כ-8%, לכ-770 מיליון שקל, בעוד שבציוד הנייח נרשמה עלייה של כ-15% בהכנסות, לסך של כ-182 מיליון שקל.

הרווח התפעולי של סלקום הצטמק ב-4.2% ועמד על כ-297 מיליון שקל ב-2017, הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) רשם ירידה של 0.6% והסתכם בכ-853 מיליון שקל, ואילו בתזרים המזומנים הפנוי של החברה נרשמה ירידה של 22% לרמה של 325 מיליון שקל.

בחברה מסבירים כי הירידה בתזרים הפנוי נבעה בעיקר מגידול בהיקף ההשקעות במגזר הנייח כתוצאה מגידול בפעילות בתחום הטלוויזיה והצמיחה בכמות הלקוחות, לצד גידול בהשקעה בתשתית קווית.

דירקטוריון סלקום החליט לא לחלק דיבידנד בגין הרבעון הרביעי של שנת 2017 ,"לאור המשך התחרות הגבוהה בשוק והשפעתה השלילית על התוצאות התפעוליות של החברה ועל-מנת להמשיך ולחזק את מאזן החברה. הדירקטוריון יחזור ויבחן את החלטתו בהתאם להתפתחות תנאי השוק ובהתחשב בצרכי החברה".

שחיקה בהכנסה מלקוחות הסלולר

מספר מנויי הסלולר של החברה שמר על יציבות ברמה של כ-2.8 מיליון בסוף 2017 ואילו בתחום הטלוויזיה הגיעה סלקום לכ-183 אלף מנויים כיום (בסוף 2017 היו כ-170 אלף), תוספת של 29 אלף מנויים לעומת סוף הרבעון השלישי אשתקד.

ההכנסה החודשית הממוצעת מלקוח (ARPU) בתחום הסלולר המשיכה להישחק, על רקע התחרות הקשה בתחום, וירדה בשנה שעברה ב-9.8% לעומת 2016, לרמה ממוצעת של כ-57 שקל (כ-53 שקל ברבעון הרביעי).

מניית סלקום, הנמצאת בשליטת דיסקונט השקעות, רשמה היום ירידה של כ-2% בתגובה לדוחות, והשלימה נסיגה של יותר מ-30% בשנה האחרונה. שוויה של החברה התכווץ לכ-2.5 מיליארד שקל.

"המניה אטרקטיבית לטווח הארוך"

ברבעון הרביעי של השנה רשמה סלקום ירידה של כ-1% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ב-2016, שהסתכמו בכ-975 מיליון שקל ואילו השורה התפעולית הצביעה על גידול של כ-40% ברווח שהסתכם בכ-45 מיליון שקל, בעיקר עקב כניסת תקן IFRS 15, שהביא להפחתה של 21 מיליון שקל בהוצאות התפעול ברבעון. בשורה התחתונה נרשמה ירידה של 28.5% ברווח הנקי שהגיע לכ-10 מיליון שקל.

המנכ"ל ניר שטרן ציין עם פרסום הדוחות כי "אנו פועלים במרץ בשוק תשתיות האינטרנט, כדי להאיץ את פריסת הסיבים האופטיים עד בית הלקוח. אנו נערכים להמשך פריסת תשתיות נייחות תוך שימוש במספר חלופות בו זמנית - פריסה עצמאית של סיבים בשכונות מגורים, ניהול משא-ומתן לשיתוף-פעולה בפריסה עם חברת פרטנר ובחינת השקעה במיזם הסיבים IBC. זאת, במטרה להתבסס כשחקן דומיננטי בשוק התשתיות הנייחות ולצמצם הוצאות".

גיל דטנר, אנליסט קמעונאות ותקשורת בלאומי שוקי הון, ציין בתגובה לדוחות כי שוק הסלולר ממשיך להיות מאתגר, ולא צפוי להשתפר בזמן הקרוב עם כניסתה הצפויה של אקספון. "התחום הקווי משתפר, אך ההוצאות הכבדות משמעותן כי תרומה משמעותית לרווח תיקח עוד זמן. מנגד, הירידה במחיר המניה לאחרונה כן עושה את המניה אטרקטיבית לטווח הארוך".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988