הנקראות ביותר

רווחי מגדל וכלל בפנסיה נחתכו; מנורה, הראל והפניקס צומחות

שיעור דמי הניהול שגובות קרנות הפנסיה המקיפות החדשות של 5 הגדולות נשחק גם הוא ב-2017

גיא קריגר / צילום: יחצ
גיא קריגר / צילום: יחצ

בשנתיים האחרונות נשחק שיעור דמי הניהול בכל קרנות הפנסיה המקיפות של חמש קבוצות הביטוח הגדולות, שאוחזות בידיהן כמעט בכל השוק הזה במונחי נכסים. זאת, בעוד שהנכסים שמנוהלים על-ידיהן בקרנות החדשות נסקו בחדות - כדבר שבשגרה לאורך השנים - לכ-300 מיליארד שקל. מבדיקה שערך "גלובס" לדוחות הכספיים של חמש קבוצות הביטוח הגדולות עולה, כי בשנתיים האחרונות המשיכו להישחק שיעורי דמי הניהול מהצבירה ומההפקדות השוטפות - שגבו מנורה מבטחים, הראל, הפניקס, מגדל וכלל ביטוח בפנסיה המקיפה, בכ-16% וכ-21%, בהתאמה, ובשנה האחרונה בלבד מדובר בשחיקה של כ-7% ושל 10%, בהתאמה.

שינוי זה, שקרה כאמור לצד גידול בסך הנכסים המנוהלים, הוביל למגמות סותרות בתוצאות של חמש קבוצות הביטוח בתחום הפנסיה. מצד אחד, מנורה מבטחים, הראל והפניקס מציגות עלייה ניכרת ברווחיהן בתחום, ואילו מהצד השני, רווחי מגדל וכלל ביטוח בתחום הפנסיה נחתכו בחדות.

ירידה בשיעור של 6% ב-2016

ב-2017 רשמו חמש קבוצות הביטוח הגדולות ירידה של כ-3% ברווח הכולל לפני מס שרשמו בתחום הפנסיה, שהסתכם בכ-269 מיליון שקל. הירידה ברווח הכולל לפני מס מהפנסיה באה לאחר שב-2016 נרשמה ירידה בשיעור כפול, שהגיעה ל-6% כמעט. כך, בשנתיים האחרונות קטן הרווח לפני מס של חמש הגדולות בביטוח מהפנסיה בכ-9%.

ואולם, כאמור, הירידה הממוצעת אינה משקפת את מה שקרה מבחינת השחקניות השונות. עבור שלוש מהן מדובר בתקופה של צמיחה ושיפור ברווחיות באחד ממנועי הצמיחה המרכזיים שלהן לעתיד; אצל מנורה מבטחים, שהינה הגדולה בתחום, אצל הראל ואצל הפניקס, שרווחיה מהתחום נסקו אשתקד בחדות. עבור שלוש אלה מדובר ברווח כולל לפני מס מהפנסיה בהיקף של כ-233 מיליון שקל, שמהווה גידול של יותר מ-20% בשנה האחרונה.

תוצאות 2017 בתחום הפנסיה בחמש קבוצות הביטוח הגדולות
 תוצאות 2017 בתחום הפנסיה בחמש קבוצות הביטוח הגדולות

עוד בנושא שוק ההון


מכאן, שלעומת הגידול הדו-ספרתי בתוצאות שלוש קבוצות, חייב לבוא מישהו ששילם מחיר והצטמצם, על מנת להסביר את הירידה המצרפית שרשמו כל החמש - וזה קרה במגדל ובכלל ביטוח, שעבורן מדובר בסיפור אחר לגמרי בכל הנוגע לתחום הפנסיה.

נתחיל במגדל, שמחזיקה בפעילות הפנסיה החדשה השנייה בגודלה במשק. היא רשמה ב-2017 רווח כולל לפני מס של כ-25 מיליון שקל מתחום הפנסיה - רווח שנמוך אף מזה של הפניקס. על פניו מדובר בתוצאה מאוד לא טובה מבחינת מגדל, שב-2016 רשמה רווח לפני מס של כ-43 מיליון שקל בפנסיה, וב-2015 הציגה רווח לפני מס של כ-64 מיליון שקל - גבוה בהרבה מזה של הפניקס.

בכלל ביטוח, שבעבר הייתה השחקנית השלישית בתחום הפנסיה החדשה - מעמד שאותו איבדה להראל - מדובר בתוצאות לא טובות גם כן. ב-2017 נהנתה כלל ביטוח מרווח לפני מס של 11 מיליון שקל בפנסיה, לעומת רווח של כ-43 מיליון שקל ב-2016 ורווח של כ-39 מיליון שקל ב-2015.

בשורת הנכסים כולן בצד החיובי

כאמור, השחיקה ברווחיות אצל שתיים מענקיות השוק שונה ממה שמציגות שלוש הענקיות האחרות, אך בשורת הנכסים הן כולן באותו צד - הצד החיובי. הדבר מקזז את השחיקה בשיעור דמי הניהול, ובא לידי ביטוי בהכנסות, שהסתכמו בשנה האחרונה בכ-1.58 מיליארד שקל בפנסיה החדשה של חמש הגדולות בשוק.

למנורה מבטחים פנסיה ההכנסות הגבוהות בתחום - כ-483 מיליון שקל, ואחריה מגדל (350 מיליון שקל), הראל, שעקפה את כלל (עם 301 מיליון שקל הכנסות ב-2017 לעומת 283 מיליון שקל), והפניקס, עם הכנסות של 161 מיליון שקל. מכאן, שהפנסיה מאוד רווחית, עם שולי רווח כולל לפני מס של כ-28% במנורה מבטחים ושל כ-23% בהראל, ושיעור רווח של כ-17% בהפניקס פנסיה. במגדל שיעור הרווח לפני מס מההכנסות בפנסיה עמד על 7%, בעוד שבכלל ביטוח הרווח לפני מס היווה כ-4% מההכנסות.

לפיכך, בדיקת "גלובס" מלמדת, כי שיעור סך כל דמי הניהול בפנסיה החדשה המקיפה - מהפקדות ומצבירה - עמד ב-2017 על 0.83% מהנכסים בהפניקס, על 0.6% בהראל, 0.58% במגדל, 0.53% בכלל פנסיה ו-0.5% בקרן הגדולה ביותר - מנורה מבטחים פנסיה.

לסיום נדגיש - מדובר בתחום צומח מאוד, שדמי הניהול השקליים שנגבים בו גדלים לאורך שנים, גם כשחלה ירידה בשיעור דמי הניהול שנגבים בו. כך, גם בסיכום 2017 מדובר במנוע צמיחה מרכזי, שעבור חמש הגדולות עדיין מהווה מנוע רווחים, ושאינו מניב הפסדים.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!