"סיכוי מחדש": המשטרה תבטל רישום פלילי במאות אלפי תיקים

משטרת ישראל הכריזה כי במסגרת חגיגות ה-70 למדינת ישראל יבוטלו מאות אלפי תיקים סגורים מהמרשם המשטרתי • המפכ"ל אלשיך: "מדובר בתיקים של אזרחים שנתוניהם מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שמעדו באופן חד-פעמי אך אינם עולים להגדרה של עבריינים"

רוני אלשייך / צילום: אמיר מאירי
רוני אלשייך / צילום: אמיר מאירי

בשורה למאות אלפי ישראלים: משטרת ישראל הכריזה היום (ג') כי במסגרת חגיגות ה-70 למדינת ישראל יבוטלו מאות אלפי תיקים סגורים מהמרשם המשטרתי.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, מסר כי אחד מעקרונות רפורמת האמו"ן של המשטרה הוא אבחנה ברורה בין האזרח הנורמטיבי לבין עבריין; והכרה כי גם האזרח הנורמטיבי עלול לחטוא ולמעוד. "על כן משטרת ישראל פועלת לסייע בידי אזרחים נורמטיביים להימנע מלשגות ולעבור עבירות, ולעתים גם לסייע לכאלה שעברו עבירה לחזור לתלם ולנהל חיים של אזרחים נורמטיביים שומר חוק".

לדברי המפכ"ל, במסגרת תפיסה זו החליטה משטרת ישראל על ביטול תיקים פליליים סגורים במסגרת חגיגות ה-70 למדינה, למי שנתוניהם בראייה לאחור מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שאולי נחשדו ולא הצליחו להפריך החשדות נגדם, או אפילו מעדו באופן חד-פעמי, אולם אינם עולים להגדרה של עבריין. המתווה נקרא "סיכוי מחדש".

דרך קבע, מהלך זה מסור לאזרח הפונה למשטרה בבקשה לביטול רישום פלילי. לרגל חגיגות ה-70, החליטה המשטרה כי ראוי להשקיע במהלך ריכוז מאמץ ומשאבים חריגים, ללא תלות בפניית האזרח, לרגל חגיגות ה-70 וכהזדמנות להעמיק ולחדד את הטמעת תפיסת האמו"ן, אותה השיקה לפני כשנתיים.

במסגרת מתווה "סיכוי מחדש" יורחב כאמור השימוש בסמכות הביטול הנתונה למשטרה, ובסיום ההליך יבוטלו מן המרשם כ-339 אלף תיקי חקירה בהם מעורבים כ-300 אלף אזרחי מדינת ישראל, תושבי האזור, זרים ותיירים, מתוכם כ-34 אלף קטינים. יישום המתווה יחל בשבועות הקרובים.

נדגיש כי במסגרת המתווה לא יבוטלו תיקי חקירה סגורים בעבירות אלימות חמורה, עבירות מין חמורות, עבירות ביטחון, עבירות המתה וכן עבירות לפי סעיף 17 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. ביטול התיקים יתבצע באופן ממוחשב על-ידי המשטרה.

הליך ביטול תיקים סגורים יבוצע על-פי הפרמטרים המצטברים הבאים:

ההליך יחול על אדם אשר על שמו עד שני תיקי חקירה סגורים. הביטול יתבצע במקרה שלא מתקיימים התנאים הבאים:

א. לאזרח תיקי ממתין לברור דין (מב"ד) פתוח על שמו, הכוונה לתיק בו נחקר אדם באזהרה בחשד לביצוע עבירה, וטרם ניתנה בו החלטה; או שהוגש כתב אישום, וטרם הסתיימו בו ההליכים המשפטיים.

ב. מול האזרח ישנה קביעה של בית משפט שההליך בעניינו הסתיים בגזר דין מרשיע או ללא הרשעה, וטרם חלפה לגביו תקופת המחיקה הקבועה בחוק.

בתיקי חקירה הסגורים לגביהם נשקל הביטול חלפו המועדים הבאים:

א. עבירות עוון - לכל הפחות 5 שנים ממועד ביצוע העבירה.

ב . עבירות פשע - לכל הפחות 7 שנים ממועד ביצוע העבירה.

המתווה יכלול תיקי חקירה סגורים בכל עילות הסגירה, למעט עיכוב ביצוע.

המתווה אינו מונע פנייה של כל אזרח למשטרת ישראל בבקשה לבטל תיקי חקירה סגורים אשר אינם נכללים במתווה.

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל תמשיך לפעול למען האזרח הנורמטיבי שומר החוק ובמקביל תמשיך לחתור לאכיפה נחושה והגעה לחקר האמת בתיקי החקירה".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר (ג') ליוזמה למחיקת מרשמים ואמר: "מדובר בבשורה של ממש לאזרחים שנחקרו בחשד לפלילים, שתסיר מהם את הכתם הנוגע לעברם".

צרו איתנו קשר *5988