בזק | בלעדי

המדינה שוקלת אם לאפשר להוט שימוש בתשתיות בזק

במשרד התקשורת בוחנים אם לאפשר להוט להשתמש בתשתיות בזק גם במקומות שבהם יש לחברה תשתיות פרטיות משלה • בבזק טוענים: הוט מנצלת את המצב כדי לחסוך כסף ולצרכי נוחות, ולא לכך התכוון המחוקק • במקביל הגישה הוט תלונה למשרד על סירובה של בזק לאפשר לה נגישות

שר התקשורת איוב קרא / צלם: איל יצהר
שר התקשורת איוב קרא / צלם: איל יצהר

במשרד התקשורת בוחנים אפשרות לפיה "במקרים מסוימים" לא תותר לחברת הוט שימוש בתשתיות בזק. המהלך הנוכחי בא בניגוד להחלטה הגורפת לפיה תידרש בזק לאפשר למתחרותיה שימוש בתשתיות, זאת כחלק מהחלטה של המשרד לעודד תחרות בשוק התקשורת.

עם זאת, יש לציין לא מדובר בשינוי מדיניות של המשרד וכי במשרד ממשיכים להחזיק בעמדה לפיה בזק חייבת לאפשר גישה לתשתיותיה התת-קרקעיות לחברת הוט.

הגישה לתשתיות בזק תימנע "במקרים מסוימים", כאלו שבהם יש להוט תשתית עצמאית משלה - ולכן לגישת המשרד אין סיבה שהוט תהנה במקומות אלו מגישה מקבילה לתשתיות בזק.

המהלך אותו בוחן משרד התקשורת מגיע בין היתר לאחר תלונות מצד בזק, לפיהן לא ייתכן מצב שבמקומות שבהם כבר קיימות להוט תשתיות עצמאיות, תחזיק המתחרה באופציה כפולה שתאפשר לה להשתמש במקביל גם בתשתיות בזק. מבחינת בזק, ההסדר לפיו הוט מקבלת גישה לתשתיותיה - נוצר על מנת לעודד תחרות שלא הייתה מתאפשרת לולא השימוש בתשתיות בזק. בפועל, טוענים בבזק, מנצלת הוט כעת את תשתיות בזק לצרכיה, גם במקומות שבהם היא פרוסה עצמאית ושאין לה שום מגבלה לפרוס תשתיות נוספות משל עצמה - וזאת מטעמי נוחות ורצון לחסוך כסף על חשבון בזק. בבזק טוענים כי המהלך של הוט, להתחבר לתשתיות בזק בכל מקום, הוא בניגוד גמור לכוונת המחוקק ומשרד התקשורת.

כאמור, מבחינת משרד התקשורת אין שינוי במדיניות, אבל גם שם מבינים כי יש בעיה לאפשר להוט גישה בלתי מותנית בעליל לכל תעלת תקשורת ולכל סיב של בזק - מאחר שהסטטוס שלה שונה משל פרטנר וסלקום, שהן חברות נעדרות תשתית קווית. הוט, לתפיסת המשרד, היא חברת תקשורת בעלת רישיון כללי שתשתיתה נתפסת כתשתית תקשורת שנייה.

לאחרונה קבע משרד התקשורת כי הוט תחויב לפרוס תשתיות פיזיות בשני יישובים - בבית מאיר ובעין יהב, ולארבעה יישובים היא תוכל להגיע באמצעות טכנולוגיות אלחוטיות, כלומר להשתמש ברשת הסלולרית שלה על מנת לספק שירותים לכל דורש. כלומר, אם לקוח במקום מסוים מעוניין לצפות בטלוויזיה של הוט הוא יוכל לקבל את השירות על גבי תשתיות סלולריות של הוט. הסיכוי לכך הוא קלוש, מאחר שהתשתית הסלולרית כפי שהיא היום אינה מאפשרת צפייה בשירותי טלוויזיה רב ערוצית, אך זה לא מונע מהמשרד לנסות ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיית הפריסה האוניברסלית של החברה.

בבזק טוענים שבמקומות שבהם אין להוט תשתיות והיא רוצה להשתמש בתשתיות בזק - הדבר לא יימנע ממנה, כך גם לגבי עין יהב ובית מאיר. בהוט טוענים, כי הם לא מכירים הסכמה שניתנה מצד בזק לשימוש בתשתיותיה בשני יישובים אלה, ואף הגישה תלונה למשרד בעניין.