שחקן מעוף: אפס משמעות לעימות האפשרי עם איראן

מבחינת השוק עימות נקודתי אחת למספר ימים כבר מגולם והחשש המקומי ממהלך בטחוני דרמטי פשוט לא קיים

פעיל בוול סטריט /צילום: רויטרס
פעיל בוול סטריט /צילום: רויטרס

בסקירתנו האחרונה מהשבוע החולף נימקנו את הסיבות בגינן הדשדוש צפוי להימשך והצענו אסטרטגיה המניחה מסחר מנומנם וטווח מסחר צר למדי. ביום המחרת האסטרטגיה כבר הייתה בתשואה דו-ספרתית ובהמשך הרווח הלך וצבר תאוצה בקורלציה הפוכה למסחר המנומנם בת"א.

הדבר הראשון שמסחר מעין זה מייצר הוא ירידה אלימה בסטית התקן. יש גבול כמה אפשר לחכות לתגובה איראנית, למימוש אלים בניו יורק או ליתר חששות קבועים מצד הפסימיים. עוד יום ועוד שבוע ומשזה לא מתרחש בסופו של יום מתקבלת קריסה בסטיה, ובעקבותיה קריסה בפרמיה ואין זה באמת חשוב אם כתבתם CALL או PUT.

הדבר השני שמסחר כה צר מייצר הוא ירידה בנזילות. ניקח כדוגמה המדד נכון לזמן כתיבת שורות אלה המטפס במעט מעל 1485. כיוון שהסטיה נמוכה כותבי ה PUT נאלצים לקדם הפוזיציות באגרסיביות לסביבות 1470 ברמה השבועית. זו אינה בחירה שכן הקפיצה כעת של 1% מחייבת מרכז פוזיציה גבוה בהרבה אך במידה ונראה היפוך הכתיבות החדשות נכתבו בפרמיה עלובה ביותר. ירידה של מחצית האחוז במדד וכבר היעדר הנזילות הופכת העניין לירידה של 1% וכל זאת ללא קשר לנעשה בעולם.

הדרך הנוחה במצבים מעין אלו היא לבחור פוזיציה רחוקה יחסית המנוגדת לכיוון התנועה. כהמשך לדוגמה לעיל כתיבת CALL 1500 - לא משום שאנו משוכנעים בהכרח כי פנינו לירידה אלא משום שדי בירידה של 3-5 נקודות ופוזיציה מעין זו כבר נוסקת לתשואה מרשימה ומאפשרת סגירה מהירה.

ביחס לאיום האיראני, קשה להתיחס לעניין ברצינות וזה לא אנחנו טוענים אלא הבורסה. אני מניח שבטור מדיני / בטחוני הדברים היו נשמעים אחרת אבל אי אפשר לתמחר סיכון אמיתי בשוק כשהסטיה כאמור צוללת, ובו זמנית עלות הביטוח הרחוק קטנה ומשקפת אפס סבירות למפולת. יתכן והשוק המקומי מתרגל במהירות למצב של התנגשות פה ושם עם איראן. יתכן והשוק המקומי טועה בענק בשבוע של העברת השגירות וצעדה אל עבר הגדר. כך או כך, אנו מתנבאים פה כי גם בוקר לאחר החלפת מהלומות נוספת בצפון החוזים העתידיים יהיו הרבה יותר דומיננטים מאשר תמחור המצב הבטחוני בשוק.

לאור הדברים האמורים אנו נשלים הפוזיציה המוצעת לעיל במדד הנוכחי (1485) לפיה נכתוב CALL 1500 שבועי ונרכש CALL 1530 שבועי כהגנה. כאמור, די בירידה לסביבות 1479-1481 בשביל לסגור הפוזיציה כשבספקטרום הרחב יותר היה ומתרחש מהלך חד מטה ניתן להשלים הצד ההופכי, שכן איננו מצפים למהלך שלילי של ממש.

■ אתר שחקן מעו"ף הוא אתר כלכלי-פיננסי, העוסק בניתוחים ודעות בכל תחומי שוק ההון לרבות נגזרים. ניתן לקבל באתר חות-דעת חינם מטעם אנשי מקצוע וכן להחליף דעות עם אלפי גולשים .

צרו איתנו קשר *5988