מעצרי-בית לחשודי השחיתות בבית שמש; החשדות מתחזקים

השופט גיא אבנון הורה היום על שחרורם למעצר-בית בתנאים מגבילים של כל החשודים המרכזיים בפרשה • "גלובס" עושה סדר: אלה העובדות הידועות נכון לעכשיו בפרשת השחיתות לכאורה החדשה בבית שמש, שאמנם נמצאת בשלביה הראשונים, אך כבר מאיימת להיות "הולילנד 2"

עוה"ד טל גבאי ויהודה פריד   / צילום: יחצ
עוה"ד טל גבאי ויהודה פריד / צילום: יחצ

שעות ספורות לאחר צאת השבת שעברה (5 במאי), החלה העיר בית שמש לגעוש. השמועות אודות מעצרם של דמויות מוכרות בקהילה החרדית בעיר - ובהם גורמים בכירים בעירייה, יזמי נדל"ן מקומיים וכן מאכערים (מתווכים) ידועים - החלו לזרום כאש בשדה קוצים.

מעצרם של החשודים בוצע במסגרת חקירה משותפת של היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433 בשיתוף עם רשות המסים, אשר הפכה בראשית שבוע שעבר לגלויה וכבר זכתה לכינוי הלא מחמיא "הולילנד 2" או "הולילנד של בית שמש".

בהמשך לחקירתם הראשונה במשרדי להב 433 והארכת מעצרם של החשודים בפרשה לפרקי זמן שונים, הובאו אתמול והיום (ב') החשודים המרכזיים בפרשה בזה אחר זה לבית משפט השלום בראשון-לציון (השופט גיא אבנון) לדיון נוסף שלישי במספר בהארכת מעצרם.

חרף בקשות המשטרה להאריך את מעצר החשודים במספר ימים נוספים, ולאחר שביום חמישי האחרון הורה השופט גיא אבנון על הארכת מעצרם של מרבית החשודים המרכזיים, תוך שהוא מציין כבר בראשית הדיונים כי החשדות והראיות נגדם התעצמו משמעותית, הורה היום בית המשפט על שחרורם למעצר-בית בתנאים מגבילים.

לאחר סבב דיוני הארכת המעצר החלה קצת להתבהר העננה סביב שרשרת המעצרים, לרבות מי הם "כוכביה" (נכון לעכשיו) ומהם החשדות העומדים נגדם.

על קצה המזלג, החשודים - ובהם מהנדס העיר בית שמש, חבר מועצת העיר, יזמים ומאכערים מקומיים - חשודים כי פעלו לאורך שנים בשיתוף-פעולה וביצעו עבירות שונות של שחיתות ציבורית בעבור קבלת שוחד וטובות הנאה.

לפי החשדות, מעשיהם של החשודים נעשו, בין היתר, לטובת קידום האינטרסים האישיים שלהם הקשורים לקידום פרויקטי נדל"ן בעיר, תוך גרימת נזק לקופה הציבורית ותוך התעלמות מופגנת, בוטה ומוחלטת מהחוק במדינה.

אם נרד לרזולוציה נמוכה יותר, אפשר לספר בשלב זה כי במרכז הפרשה עומד קומפלקס המגורים ברחוב שפת אמת בבית שמש, אותו יזם ככל הנראה אחד מ"כוכבי" הפרשה, היזם לייב וולדמן, המכונה בפי חברי הקהילה הליטאית בעיר "הנגיד".

לפי החשדות, וולדמן, ששוחרר אתמול (א') למעצר-בית מלא בתנאים מגבילים וזאת עד לתאריך 20.5.18, הפעיל לכאורה את המתווך (מאכער) יצחק רבר, דמות מוכרת במסדרונות עיריית בית שמש, בכדי שזה יקדם את שינוי הייעוד של הקרקע עליה נבנה הקומפלקס השנוי במחלוקת למגורים.

במאמר מוסגר נזכיר כי בית המשפט העליון נמנע בשעתו במשפט הולילנד מלשרטט את קווי הפעילות המותרים (והאסורים) של פעילות המאכער, כאשר ככלל שכירת מתווך איננה עבירה בהכרח. זאת, ככל הנראה, כל עוד הכסף המשולם למאכער עבור פעולותיו נותר בידו בלבד, והוא אינו משתמש בו על-מנת "לשמן" מקבלי החלטות כאלה ואחרים.

תחילה טענו חוקרי להב 433 כי הכספים לכאורה שקיבל רבר עבור פעילותו בעירייה לא נותרו אך ורק ברשותו של רבר, אלא שימשו אותו לצורך קידום הפרויקט.

לפי החשד הראשוני, אותם כספים ניתנו על-ידי רבר לגורמים שונים בעירייה החשודים אף הם בפרשה, ובכלל אלה מהנדס העיר, דני צרפתי ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ולבנייה משה מונטג.

יחד עם זאת, בדיון היום התברר מהערות המשטרה כי החשדות נגד רבר, לפחות בכל הנוגע לחלקו בפרשיית "שפת אמת", נחלשו, כאשר נראה כי החשדות המיוחסים לו מתייחסות לפעולות תיווך שונות הנוגעות בין היתר לחלקו בתתי-הפרשיות. רבר, שוחרר היום למעצר-בית בתנאים מגבילים.

בכל הקשור למונטג, חבר מועצת העיר בית שמש ומי שנחשב כמועמד פוטנציאלי לרשת את ראש העיר הנוכחי משה אבוטבול, טענו גורמים במשטרה במהלך דיון הארכת המעצר בעניינו כי הוא החשוד המרכזי בפרשה, ומיוחסת לו לכאורה מעורבות בכל 6 תתי-הפרשיות הנחקרות. זאת, בין היתר, לאור תפקידו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בית שמש, כיו"ר ועדת המשנה לתו"ב המקומית.

מונטג, שנעצר על-ידי חוקרי יאל"כ כאשר היה בדרכו לשדה התעופה בן-גוריון, מעורב בפרשייה נוספת קשורה לגמ"ח המרכזי "לבית בישראל" בירושלים, שמונטג הוא אחד ממקימיו, וחלק מבני משפחתו הם עובדי הגמ"ח. לפי בא-כוחו של מונטג, עו"ד עמית חדד, מונטג עובד בגמ"ח המרכזי במשך 15 שנים.

בית המשפט הורה על שחרורו של מונטג למעצר-בית בתנאים מגבילים.

בכל הקשור למהנדס העיר דני צרפתי, התברר גם היום כי החשדות נגדו התחזקו, תוך שבית המשפט מציין כי צרפתי נמצא "במקום מרכזי בפרשה". עוד הוסיף בית המשפט כי הוצגו לפניו ראיות לכאורה המעלות חשד סביר בנוגע לטובות ההנאה שקיבל צרפתי לכאורה בפרויקט "שפת אמת", כאשר חוקרי המשטרה מסרו כי בעניינו הוצאו צווי הקפאה לנכסי נדל"ן שברשותו.

חרף האמור, הורה בית המשפט על שחרור של צרפתי למעצר-בית בתנאים מגבילים.

מי שסוגר את "החמישייה" הפותחת של החשודים המרכזיים הוא עו"ד שלמה איזנשטיין. איזנשטיין, בעל משרד עורכי דין בבית שמש, חשוד כי היה "הרוח החיה והכוח המניע" של הפרויקט ברחוב שפת אמת, והוא חשוד, בין השאר, בביצוע פעולות אסורות לכאורה הקשורות להחלטה לשנות את ייעוד הקרקע. איזנשטיין מעורב ככל הנראה גם בתת-הפרשייה הקשורה לגמ"ח המרכזי.

גם בעניינו של איזנשטיין ציין השופט אבנון כי בהמשך לפעולות החקירה שבוצעו על-ידי חוקרי להב 433, החשד כלפיו - "התעצם משמעותית", כאשר היום חשפו חוקרי המשטרה כי הקשר השוחדי לכאורה שהתקיים בין איזנשטיין למונטג בקשר עם פרויקט שפת אמת החל עוד בשנת 2010.

איזנשטיין, בדומה ליתר כוכבי הפרשה, שוחרר היום למעצר-בית בתנאים מגבילים.

הפרשה מסתעפת?

במהלך שבוע שעבר נודע ל"גלובס" כי יש חשוד נוסף שמרכזיותו עוד נבחנת על-ידי חוקרי המשטרה - מישל בן דוד שמו, שהיום הורה בית המשפט על שחרורו למעצר-בית מלא בתנאים מגבילים.

מהמידע שעלה בבית המשפט עולה כי בן דוד, יזם במקצועו, הוא מי שהיה בעל מניות ומנהל בחברה שהחזיקה בקרקע בת 3 דונם עליה נבנה פרויקט שפת אמת. את הקרקע מושא הפרויקט רכש בן דוד בשנת 2010 מעמותה ומכר אותה ללייב וולדמן בשנת 2016.

במהלך הדיון בעניינו הודו חוקרי המשטרה בתחילה כי לא ייחסו לבן דוד מקום מרכזי בפרשה, אולם עם התקדמות החקירה הובהר להם כי בן דוד הוא חשוד מרכזי, כאשר המשטרה מייחסת לו את הפעולות שהניעו את גלגלי פרויקט שפת אמת.

פרשת השחיתות הלכאורית החדשה מלווה באמוציות רבות, כאשר מקורבים לחשודים טוענים תחת כל עץ רענן כי "ההר יוליד עכבר", וכי אין כל פליליות במעשי החשודים.

נזכיר כי במהלך הדיון הראשון בהארכת מעצרם של החשודים, התברר כי לפחות חלק מהאירועים הנחקרים על-ידי המשטרה נבדקו בעבר על-ידי מבקר המדינה, אך זה לא פרסם דוח בעניינם. בהקשר זה ניתן בינתיים רק לשער כי הסיבה לכך היא הפליליות לכאורה שעלתה בבדיקת המבקר ובהתאם העברת החקירה לרשויות האכיפה המתאימות. עם זאת, לא ניתן לשלול כי המבקר החליט על סגירת החקירה מהסיבה שזו לא העלתה כל ממצא שדורש ביקורת מצידו.

בפרשה מעורבים מספר חשודים נוספים, ובכלל אלה, מאכערים נוספים עובדת מינהל ההנדסה בעיר וכן עורכת דין נוספת, ששוחררו לביתם, חלקם בתנאים מגבילים, כאשר אלה חשודים כי הם מעורבים בפרשייה המרכזית ובחלק מתתי-הפרשיות, כל אחד לפי חלקו.

תגובות באי-כוח הצדדים

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד מסרו בעניינו של עו"ד שלמה אייזנשטיין: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט, שדחה מכל וכל את בקשת המשטרה להאריך את המעצר ב-4 ימים והורה על שחרורו היום. כפי שגרסנו לאורך כל הדרך, הטענות שנשמעות בעניינו של מרשנו הן טענות בעלמא ותו לא. אינדיקציה מכרעת לכך ניתן לשאוב מן העובדה שמשך כל ימי החקירה בעניינו לא הוטחה בפניו ולו ראיה אחת אשר יש בה כדי לקעקע דבר מגרסתו". 

עו"ד שרון כהנא, שותפה ומנהלת מחלקת צווארון לבן במשרד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ, מסרה בתגובה: "מר לייב ולדמן לא עבר כל עבירה, הוא התנהל בצורה שקופה וראויה. הוא רכש נכס בסוף 2016 במצב תכנוני קיים ולא קשור לפעולות שנעשו בו, אם נעשו בו, על-ידי אחרים. עובדה זו באה לידי ביטוי בהחלטת בית המשפט, אשר הורה על שחרורו כבר אתמול, להבדיל מחשודים אחרים בפרשה". 

עו"ד שרון כהנא  / צילום: יחצ
 עו"ד שרון כהנא / צילום: יחצ

עו"ד דרור מתתיהו, שותף ומנהל מחלקת צווארון לבן במשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות', המייצג את איש העסקים יצחק רבר, מסר בתגובה: "מרשנו הוא אדם עתיר-זכויות. אנו מציעים להתאזר בסבלנות ולא להיחפז להסקת מסקנות מכתימות בעניינו בשלב המקדמי בו אנו מצויים. לאחר שיתפזר הערפל, תיחשף תמונה שונה בתכלית מזו שניסו לצייר גורמים בעלי עניין".

עו"ד מנחם רובינשטיין, בא-כוחו של מישל בן דוד, מסר בתגובה: "החשדות המיוחסים ללקוח שלי הם מופרכים מאין כמותם".

עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרדו של ד"ר יעקב וינרוט, המייצגים את משה מונטג, מסרו בתגובה: "מרשנו נקלע שלא בטובתו לסכסוך בין קבוצות שונות בעיר בית שמש. כחלק מהמאבק גורמים אינטרסנטים בדו עלילות-שווא ביחס למרשנו, ואלה נחקרות כעת על-ידי משטרת ישראל. אין לנו ספק שבסופו של יום משטרת ישראל תגלה כי אין דבר בחשדות נגד מרשנו ותמליץ לסגור את התיק".

עו"ד שרון קלינמן, המייצגת את מהנדס העיר בית שמש דני צרפתי, סירבה להגיב לכתבה.

מדוברות משטרת ישראל נמסר: "איננו מוסרים פרטים אודות חקירות מתנהלות".

"כוכבי הפרשה" - תעודות זהות

■ משה מונטג

תפקיד: חבר מועצת עיריית בית שמש ויו"ר הועדה לתכנון ולבנייה בית שמש

עבירות שבהן הוא חשוד: קבלת שוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועוד

החשדות לכאורה כנגדו: מונטג חשוד כי במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה בית שמש נתן אישורים והיתרי בנייה למספר פרויקטים של נדל"ן בעיר ושינה ייעודי קרקע בתמורה לקבלת שוחד וטובות הנאה.

משהו נוסף: עד לא מזמן נחשב למועמד מוביל למועמדות לראשות העיר בית שמש מטעם סיעת "דגל התורה"

■ דני צרפתי

תפקיד: מהנדס העיר בית שמש

עבירות שבהן הוא חשוד: שוחד, מרמה, קשירת קשר לפשע ועבירות נוספות

החשדות לכאורה כנגדו: קבלת שוחד ממספר גורמים בתמורה לקידום פרויקטים בתחום התכנון והבנייה בעיר בית שמש. על-פי החשד צרפתי קשור למספר תתי-פרשיות בפרשה

משהו נוסף: צרפתי נחקר בעבר בחשד אחר ולא הועמד לדין

■ לייב ווולדמן

תפקיד: יזם וקבלן של פרויקט הנדל"ן הנבנה בימים אלה ברחוב שפת אמת בעיר בית שמש

עבירות שבהן הוא חשוד: מתן שוחד ותיווך לשוחד

החשדות לכאורה כנגדו: ווולדמן חשוד כי בתמורה לקידום פרויקט "שפת אמת" אותו הוא יזם, נתן וולדמן שוחד ותיווך לשוחד, והכול בכדי לקדם את ענייניו ולקבל היתרי בנייה שלא כדין ובניגוד לתכנית בניין עיר

משהו נוסף: בסוף שנת 2001 יזם ווולדמן בניית מגדל דירות יוקרתי בשם רזידאנס, מבנה בן 320 דירות בטורנטו שבקנדה, מול אגם אונטוריו

■ יצחק רבר

תפקיד: מאכער (מתווך) בין גורמי עירייה ליזמים וקבלנים בעלי אינטרסים שונים בעיר בית שמש

עבירות שבהן הוא חשוד: מתן שוחד ותיווך לשוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועוד

החשדות לכאורה נגדו: רבר חשוד בכך שהיווה כמאכער בעסקאות שוחד שונות

משהו נוסף: בשנת 2008 היו שמועות כי בכוונתו של רבר לרוץ לראשות העיר/שימש כראש מטה הבחירות של ראש העיר בית שמש משה אבוטבול בבחירות האחרונות

■ עו"ד שלמה איזנשטיין

תפקיד: בעל משרד עורכי דין בעיר בית שמש

עבירות שבהן הוא חשוד: מתן שוחד, תיווך בשוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועוד

החשדות לכאורה נגדו: אייזנשטיין חשוד כי היה "הרוח החיה והכוח המניע" של הפרויקט ברחוב שפת אמת, והוא חשוד כי ביצע פעולות אסורות הקשורות לשינוי הייעוד בפרויקט מציבורי למגורים

משהו נוסף: לפי פרסומים אייזנשטיין מקורב מאוד למשה מונטג

פרויקט "שפת אמת"

הפרויקט שעומד במרכז פרשת השחיתות לכאורה הוא קומפלקס מגורים המורכב מ-3 בניינים, הנמצא בשלבי בנייה וממוקם ברחוב "שפת אמת" 8 בבית שמש. הקומפלקס צפוי להיקרא עם השלמתו "שיכון קריית יואל", ובו למעלה מ-100 יחידות דיור (או 48 תלוי את מי שואלים), כאשר נכון לעכשיו הוא מכונה "הולילנד של בית שמש".

ממידע שהגיע ל"גלובס" עולה כי הקומפלקס שנבנה על שטח פרטי ציבורי (שטח חום) יועד לפי החלטות הועדה המקומית לתכנון ולבנייה, בין היתר, ל"חדרי פנימייה", כאשר מהדיון שהתקיים ביום חמישי עולה כי ייעודה של הקרקע ככל הנראה לא שונה, אך בפועל הבנייה שנבנתה עליו ייעודה הוא למגורים, כאשר לפי המשטרה, מי שהכשירו את השרץ הוא עו"ד שלמה איזנשטיין יחד עם יתר החשודים.

בהתאם טוענת המשטרה כי חרף העובדה שהקרקע יועדה לשימוש ציבורי, היא שווקה בסופו של דבר על-ידי היזם לייב ווולדמן כדירות מגורים.

הקומפלקס, שמומן על-ידי גורמים בחסידות סאטמר, יועד לזוגות צעירים מהחסידות המתגוררים בעיר, בין השאר במטרה להתמודד עם מצוקת הדיור הקיימת בחסידות, שמרבית חסידיה מתגוררים בארה"ב.

מכל מקום, גורמים שונים בעיר ציינו באוזני "גלובס" כי הקומפלקס שטרם הושלם נבנה "במהירות הבזק", וכעת "הם מבינים מדוע". אותם גורמים מוסיפים "מדובר "בסיפור שלא נולד היום", וזו רק הייתה שאלה של זמן עד "שהסיפור הזה יתפוצץ".

צרו איתנו קשר *5988