התמונה החינוכית 2017: עלייה בזכאות לבגרות וירידה בנשירה

הנתונים מצביעים גם על שיפור באיכות תעודת הבגרות: יותר תלמידים ב-5 יחידות אנגלית ומתמטיקה • שר החינוך נפתלי בנט: "זו בשורה חברתית וחינוכית שאין כדוגמתה; ישראל צועדת בכיוון הנכון"

שר החינוך נפתלי בנט / צילום: זיו קנטור
שר החינוך נפתלי בנט / צילום: זיו קנטור

שר החינוך, נפתלי בנט, ומנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הציגו היום (ד') את נתוני "התמונה החינוכית" לשנת הלימודים תשע"ז (2017) של מערכת החינוך. בשנה זו למדו בכיתות י'-י"ב 383,712 תלמידים, מתוכם 111,724 תלמידי י"ב הלומדים במוסדות המגישים לבגרות.

התמונה לשנה זו כוללת 22 מדדים המציגים את ההישגים של החטיבה העליונה ב-4 אשכולות: למידה והישגים; ערכים ואקלים חינוכי; התמדה ונשירה; והצוות החינוכי. בתוך האשכולות הקיימים, שולבו 3 מדדים חדשים: שותפות הורים, תחושה כללית חיובית כלפי בית הספר (אשכול ערכים ואקלים חינוכי) וכן קליטה וליווי של עובדי הוראה ובעלי תפקידים (אשכול הצוות החינוכי). מגוון המדדים נועד לתת מבט רחב על מערכת החינוך, ולשקף את העשייה החינוכית המאומצת, הרבה והמגוונת של בתי הספר.

ניתוח 22 המדדים של תשע"ז מצביע על עלייה בהישגים הלימודיים, בהם: בשיעור הזכאות לבגרות מבין תלמידי י"ב הלומדים במוסדות המגישים לבגרות, בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת וכן בתעודת הבגרות אשר כוללות 5 יחידות לימוד במתמטיקה ו-5 יחידות לימוד באנגלית. ירידה חיובית נרשמה גם בנשירה. לעומת זאת, במרבית המדדים של הערכים והאקלים הבית ספרי נרשמה יציבות. 

בין הנתונים הבולטים: 

■ עלייה של 2% בשיעור הזכאות לבגרות מבין הלומדים בי"ב: מ: 66.2% ל: 68.2%. 

■ עלייה של 0.4% בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת (תשע"ו: 8,305 ->תשעז: 8,758, צמיחה של 5.4%). 

■ עלייה של קרוב ל-3% בשיעור תעודות הבגרות עם 5 יחידות מתמטיקה מ-11.4% ל-14.3% (תשע"ו: 12,680 תלמידים -> תשע"ז: 15,933 תלמידים, צמיחה של 25%). 

■ עלייה של כ-2.5% בשיעור תעודות הבגרות עם 5 יחידות אנגלית מ-33.1% ל-35.7% (תשע"ו: 36,727 תלמידים -> תשע"ז: 39,748 תלמידים, צמיחה של 8.2%). 

■ עלייה קלה בשיעור המחברות הפסולות - מ-0.8% ל-1%. 

■ יציבות בעידוד למעורבות חברתית ואזרחית - 56%.  

■ ירידה חיובית בנשירה - מ-1.3% ל-1.2% (תשע"ו: 8,029 תלמידים -> תשע"ז: 7,267 תלמידים, ירידה של 9.5%).

■ יציבות במסוגלות, סקרנות ועניין בלמידה - מ-51% ל-50%. 

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר: "התמונה החינוכית לשנת תשע"ז מבטאת אמירה ברורה: ישראל צועדת בכיוון הנכון. יותר תלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה ואנגלית, גם בפריפריה, לצד עלייה כוללת בזכאות לבגרות - זו בשורה חברתית וחינוכית שאין כדוגמתה. אנחנו בונים את התשתית לשילוב תלמידי בישראל באקדמיה, בתעסוקה, בתפקידים משמעותיים בצה"ל ובמגזר הציבורי והפרטי. המסקנה שלי ברורה: בעבודה קשה ובאמונה מתמדת בתלמידים ובמורים שלנו - גם השמיים הם לא הגבול.

"התמונה החינוכית משקפת עשייה רחבה ומאמץ משותף של מנהלים, מורים ותלמידים ונותנת ביטוי למרכיבים לימודיים וחברתיים כאחד. זה מבטא בצורה הטובה ביותר את התפישה שלנו היום - מצוינות לצד ערכים. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך באמצעות תמונה רחבה וכוללת ולהציג אותה באופן שקוף ומלא לציבור הישראלי".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מסר: "מערכת החינוך מתקדמת ועולה. אחוז הזכאות לבגרות הגיע ל-68.2%, ומשקף תוספת של עוד כ-2,500 תלמידים שיוכלו להשתלב בהשכלה הגבוהה. מערכת החינוך מקדמת שורה של תוכניות לאומיות - תוכניות חינוך לערכים, להישגים ולמצוינות - ואנו רואים שלא רק תמונת הזכאות השתפרה, אלא שתעודת הבגרות נעשית יותר ויותר איכותית, עם עלייה באחוזי הבוגרים שניגשים ל-5 יחידות - הן במתמטיקה והן באנגלית. אני רוצה לברך את המנהלים ואת המורים שעבדו ללא לאות כדי להבטיח את הצלחת הבוגרים". 

צרו איתנו קשר *5988