הסכם נוסף לקומפיוג'ן עם חברת תרופות: BMS האמריקאית תשקיע בה 12 מיליון דולר

שתי החברות יפתחו יחד את התרופה המובילה של קומפיוג'ן בשילוב עם ה-Opdivo של BMS, ולאחרונה תהיה זכות מו"מ ראשונה לזכויות למוצר המשותף • על רקע ההודעה על ההסכם, מניית קומפיוג'ן עלתה ביותר מ-3% בתל אביב וריכזה מחזור מסחר גדול יחסית, של יותר מ-4 מיליון שקל

מנכ"לית קומפיוג'ן, ד"ר ענת כהן-דייג /צילום: כפיר זיו
מנכ"לית קומפיוג'ן, ד"ר ענת כהן-דייג /צילום: כפיר זיו

חברת קומפיוגן  הדואלית דיווחה היום (ה') על חתימת הסכם פיתוח ראשוני מול חברת בריסטול מאיירס (BMS ), שבמסגרתו שתי החברות ישתפו פעולה בניסוי המשלב בין התרופה Com701 של קומפיוגן לבין התרופה Opdivo של BMS.

כרגע אין מדובר בהסכם מסחור משותף, אבל במהלך כל תקופת הניסוי ומספר חודשים לאחר סיומו, תהיה לשתי החברות זכות משא-ומתן ראשונה זו עם זו לקחת את השילוב הלאה לניסויים נוספים.

למרות המגמה השלילית במסחר בבורסת תל אביב היום, מניית קומפיוג'ן עלתה ביותר מ-3% על רקע ההודעה על ההסכם וריכזה מחזור מסחר גדול יחסית, של יותר מ-4 מיליון שקל.

במקביל להסכם הפיתוח, BMS החליטה גם להשקיע 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן. ההשקעה היא במחיר של 4.95 דולר למניה, פרמיה של 33% על מחיר השוק בעת חתימת ההסכם, אך בעקבות ירידה במניית קומפיוג'ן יחד עם כלל השוק האמריקאי, מדובר למעשה בפרמיה של 50% על מחיר המניה טרם ההודעה על העסקה.

ההשקעה של BMS בקומפיוג'ן
 ההשקעה של BMS בקומפיוג'ן

מנכ"לית קומפיוג'ן, ענת כהן-דייג, הסבירה כי "ההסכם הוא סביב המולקולה המובילה שלנו, COM701, שאנחנו גילינו והבאנו לניסויים קליניים שהחלו לפני כמה שבועות. זוהי תרופה מסוג Immune Checkpoint, כלומר תרופה שנועדה לעורר את מערכת החיסון לפעול נגד הסרטן. התפיסה היום בתחום היא כי תרופות מסוג זה יכולות לפעול כל אחת בנפרד, או כקומבינציה.

"מלכתחילה התכוונו להיכנס לניסוי במוצר שלנו הן כתרופה יחידה וכן בשילוב עם תרופה ממשפחת ה-PD1. חברות סטארט-אפ שנמצאות במצב שלנו, יכולות לקנות תרופה PD1 בשוק, או שחותמות עם חברת התרופות הרלוונטית על הסכם לפיו זו תספק להן את תרופת ה- PD1 שלה, תמורת זכויות כלשהן במוצר. גם אנחנו יצאנו לחפש הסכם כזה, ואחד הגורמים שאיתם שוחחנו היה BMS.

"בסופו של דבר, ההסכם שלנו הוא מעבר לנהוג. BMS לא רק מספקת לנו את המוצר, אלא משתתפת איתנו בניסוי המשולב, וגם משקיעה בחברה. כמו כן, BMS תממן לנו ניסוי שלישי, בקומבינציה של שלוש תרופות: Com107 שלנו במנגנון חדשני שאנחנו גילינו, Opdivo שלה במנגנון PD 1, ועוד תרופה שלה במנגנון בשם TIGIT. גם לנו יש תרופה מסוג TIGIT והתכוונו כאמור ממילא לצאת בהמשך בניסוי המשולש. כעת BMS יממנו אותו".

השילובים ייבדקו בסרטן מסוג שחלות, שד, סרטן רירית הרחם וסרטן ריאות מסוג Non Small Cell.

כאמור, אם אחד מניסויים אלה, שכרגע הם ניסויי שלב I כלומר ניסוי בטיחות ויעילות ראשוני, יניב תוצאות מעניינות, יוכלו כאמור שתי החברות להיכנס להסכם פיתוח אסטרטגי, ואם לא יחתם הסכם כזה קומפיוג'ן תמשיך בפיתוח המוצר בעצמה.

לקומפיוג'ן שני הסכמים אסטרטגיים עם חברות תרופות גדולות סביב מוצריה בתחום הסרטן. היא חתמה ב-2013 על הסכם פיתוח משותף עם באייר, ומוצר ראשון במסגרת שיתוף-פעולה זה נכנס לאחרונה לניסויים בבני אדם. עד כה קיבלה קומפיוג'ן תשלומי אבני-דרך בהיקף של 9 מיליון דולר במסגרת הסכם זה. לפני מספר חודשים חתמה על הסכם פיתוח שני מול חברת מדימיון מקבוצת אסטרהזנקה, במסגרתו שולמה מקדמה של 10 מיליון דולר והיקפו עשוי להגיע עד 200 מיליון דולר ותמלוגים. למרות ההתפתחויות הללו מניית קומפיוג'ן נסחרת במחיר יציב פחות או יותר בשנה האחרונה.

קומפיוג'ן הוקמה ב-1993 ועסקה בתחום הביג דאטה, עוד לפני שהמונח הומצא (תחום העיסוק שלה כונה אז "ביואינפורמטיקה"). החברה פיתחה מערכת חישובית מורכבת אשר מפענחת מידע ממקורות גלויים רבים ומניסויים פנימיים ומפיקה ידע על מנגנוני מחלה בגוף ואפשרויות לפיתוח תרופות. כיום המיקוד שלה הוא בתחום הסרטן וספציפית בתחום הטיפולים בסרטן באמצעות מערכת החיסון. קומפיוג'ן הונפקה בנאסד"ק בשנת 2000 ונסחרת גם בתל-אביב.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988