אוסטרליה | בלעדי

מגעים בין הבורסות של אוסטרליה וישראל להסדר רישום כפול

בשנתיים האחרונות מושכת אליה הבורסה האוסטרלית לא מעט חברות הייטק ישראליות בשלבי חייהן המוקדמים • הסדר רישום כפול, אם אכן ייחתם, יאפשר לחברות להירשם בקלות במקביל גם למסחר בתל אביב, ומנגד יקל על אלה שכבר נסחרות בתל אביב להיסחר במקביל גם בסידני

מקס קאנינגהם, מנהל תחום ההנפקות בבורסה האוסטרלית / צילום: אמיר מאירי
מקס קאנינגהם, מנהל תחום ההנפקות בבורסה האוסטרלית / צילום: אמיר מאירי

אחרי הבורסות בארה"ב, בבריטניה, בסינגפור, בהונג קונג ובקנדה - גם הבורסה האוסטרלית (ASX ) עשויה להצטרף בקרוב לרשימת הבורסות שעליהן חל הסדר הרישום הכפול.

מדובר בהסדר שמאפשר לחברות שניירות הערך שלהן רשומים למסחר בבורסה זרה מסוימת, לרשום אותם למסחר גם בישראל, בהתבסס על דיווחיהן לפי הדין הזר החל עליהן, במקום הדין הישראלי - ולהיסחר כחברות דואליות. חוק הרישום הכפול נכנס לתוקף עוד בשנת 2000, אך התחולה שלו התרחבה משמעותית בתחילת השנה הנוכחית, כאשר רשות ניירות ערך אישרה את ההכללה של בורסות סינגפור, הונג קונג וטורונטו.

הבורסה האוסטרלית מושכת אליה בשנתיים האחרונות לא מעט חברות טכנולוגיה ישראליות בשלבי חייהן המוקדמים. הסדר רישום כפול עם הבורסה, אם אכן ייחתם, יאפשר לחברות הללו להירשם בקלות במקביל גם למסחר בבורסה של תל אביב, שהיא שוק הבית שלהן, ומנגד יקל על חברות שכבר נסחרות בתל אביב להיסחר במקביל גם באוסטרליה. בבורסה האוסטרלית מבקשים לקדם את המהלך, וכבר פנו לרשות ניירות ערך בנושא.

בכנס בנושא הנפקות בבורסה האוסטרלית, שערכו היום בתל אביב פירמת עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ ופירמת רואי החשבון פאהן קנה, נכחו גם נציגי הבורסה האוסטרלית. מקס קאנינגהם, מנהל תחום ההנפקות והרישום למסחר בבורסה, אמר בכנס כי הבורסה האוסטרלית לא שונה בהקשר זה מהבורסות של קנדה או סינגפור, שיש להן כבר הסדר רישום כפול עם הבורסה הישראלית, וכי הוא מקווה שהסדר כזה ייחתם בחודשים הקרובים.

בתחילת 2018, כאשר רשות ניירות ערך הודיעה על הכללת סינגפור, הונג קונג והבורסה של טורונטו בהסדר הרישום הכפול, ציינו ברשות כי "במסגרת הסדר הרישום הכפול כ-60 חברות דואליות. החברות הללו מהוות בשנים האחרונות בין 40% ל-60% משווי השוק של הבורסה בתל אביב, ולמעלה מ-50% משוויו של מדד ת"א-35. הן גם אחראיות לשיעורים ניכרים מהיקפי המסחר בבורסה. רובן של החברות הדואליות לא נסחר בבורסה בתל אביב קודם להסדר הרישום הכפול, והגיעו להיסחר כאן בעקבותיו".

מעבר ממיזוג עם שלדים להנפקה

נכון להיום רשומות למסחר בבורסה האוסטרלית 18 חברות ישראליות מתחומי הטכנולוגיה השונים, וביניהן ניתן לציין את פלואנס, המספקת פתרונות טיהור שפכים; ג'י מדיקל, שמפתחת פתרונות ניטור רפואיים בסלולר; ודרגון טייל, המספקת פתרון תוכנה לתחום המזון המהיר. בעוד שבתחילת הדרך נרשמו החברות הישראליות למסחר באוסטרליה באמצעות מיזוג עם שלד בורסאי מקומי, המגמה השתנתה, והחברות האחרונות שהגיעו עשו זאת באמצעות הנפקה ראשונית (IPO).

אל 17 החברות שכבר נסחרו באוסטרליה קודם לכן הצטרפה אתמול חברה נוספת, Security Matters שהקים ומנהל חגי אלון. החברה החלה למסחר טכנולוגיה שפיתחה, ש"מסמנת" מוצרים שונים (מוצקים, נוזלים או גז), במטרה לעקוב אחריהם בשרשרת האספקה או להבטיח את המקוריות שלהם.

סקיוריטי מאטרס השלימה גיוס של 6 מיליון דולר אוסטרלי (כ-15.5 מיליון שקל), שלווה בביקושים גבוהים, ושווי השוק שלה לאחר יום המסחר הראשון הוא כ-20 מיליון דולר אוסטרלי, שהם כ-52 מיליון שקל.

"אנחנו גאים להיות החברה הישראלית ה-18 במספר שנרשמת למסחר ב-ASX, ואני רוצה להודות לאוסטרליה על שקיבלה אותנו בזרועות פתוחות", מסר המייסד והמנכ"ל חגי אלון. הוא הודה לבעלי המניות הקיימים והחדשים על תמיכתם לאורך התהליך, והבטיח שהחברה ממוקדת במסחור הטכנולוגיה שלה במטרה לבנות ערך לבעלי המניות.

אגב, חברה ישראלית אחרת שתכננה לבצע הנפקה והייתה אמורה להפוך לציבורית בימים האחרונים היא nice-vend, יצרנית מכונות הממכר האוטומטיות להכנת משקאות קפואים (ברד) שביקשה לגייס 5-7.5 מיליון דולר אוסטרלי, לפי שווי חברה של 20-22.5 מיליון דולר אוסטרלי, אך לבסוף חזרה בה מכוונתה, וביטלה את ההנפקה.

סקיוריטי מאטרס השלימה גיוס של 6 מיליון דולר אוסטרלי (כ-15.5 מיליון שקל), שלווה בביקושים גבוהים, ושווי השוק שלה לאחר יום המסחר הראשון הוא כ-20 מיליון דולר אוסטרלי, שהם כ-52 מיליון שקל.

משרד עורכי הדין אפיק ושות' ליווה את ההנפקה לצד משרד הולדינג רדליך מאוסטרליה.

איסנס זינקה היום בכ-76%

במקביל, נמשכים גם גיוסים במסגרת הנפקות משניות בבורסה האוסטרלית, והיום במסחר בלטה מניית esense-lab הישראלית, שרק אתמול דיווחה על גיוס של כ-3.2 מיליון דולר אוסטרלי. מניית איסנס זינקה היום בשיעור של 75.7% במחזור מסחר גבוה במניה. גם אחרי העלייה החדה היום, המניה נסחרת במחיר נמוך משמעותית ממחיר ההנפקה שבוצעה בשנה שעברה: כ-7 סנטים, לעומת 20 סנט בהנפקה. שווי השוק של איסנס עומד על 5.2 מיליון דולר אוסטרלי, כלומר כ-13 מיליון שקל. הגיוס שעליו דווח אתמול בוצע במחיר של 3 סנטים למניה.

החברה, הפועלת בתחום הקנאביס הרפואי, מיישמת טכנולוגיה שפיתחה במטרה לבצע "הנדסה לאחור" של צמחים, כך שהיא יכולה להנדס מחדש את הצמח בשילוב עם מוצרים טבעיים נוספים, וכאמור, היישום הראשון שלו הוא בתחום הקנאביס.

היום עדכנה איסנס בדיווח לבורסה, כי היא ממשיכה במאמצי המסחור שלה, וכי לאחר תהליך של חצי שנה החליטה חברה מבריטניה לרכוש 7 ליטרים של החומר שמייצרת איסנס על מנת לשלב אותו בקו המוצרים שלה. עם השלמת שלב הפיילוט מתכננת איסנס לחתום עם הלקוחה הבריטית על הסכם מסחור מלא. מנכ"ל איסנס, חיים כהן, מסר כי הוא שמח במיוחד, וציין כי החברה בוחנת שיתופי פעולה בשוק תוספי המזון.