לאן היא נוסעת? הפסד תפעולי של כ-6 מיליון שקל למיזם רכב השיתופי Car2Go מתחילת השנה

מניית חברת שירותי הדרך שגריר, בעלת השליטה במיזם, השלימה צניחה של כ-30% מתחילת השנה • בסיכום רבעוני סך הכנסותיה של שגריר נחלשו בכ-2% ל-56 מיליון שקל

קאר טו גו מקבוצת שגריר/ צילום: יחצ  CAR2GO
קאר טו גו מקבוצת שגריר/ צילום: יחצ CAR2GO

תוצאות מיזם הרכב השיתופי קאר2גו (Car2Go) ממשיכות להעיב על דוחות חברת שירותי הדרך שגריר , שבסיכום הרבעון השלישי של השנה הציגה גם מגמה שלילית ברווחי פעילות הליבה שלה - אספקת שירותי רכב שונים לחברת ביטוח. מניית שגריר, שהגיבה לדוחות עם ירידה יומית של כ-3%, השלימה צניחה של כ-30% מתחילת השנה ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-120 מיליון שקל.

בסיכום רבעוני סך הכנסותיה של שגריר נחלשו בכ-2% ל-56 מיליון שקל, הרווח הגולמי ירד גם הוא והשורה התפעולית הפכה שלילית, כך שבשורה התחתונה הציגה החברה הפסד של 2 מיליון שקל, אחרי רווח נקי של 4.5 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה הכנסותיה של שגריר צמחו בכ-3% ל-170 מיליון שקל, אולם גם בתקופה זו נרשמה ירידה ברווח הגולמי והתפעולי, והרווח הנקי שלה הסתכם בפחות מ-2 מיליון שקל, אחרי רווח נקי של 14 מיליון שקל בין ינואר לספטמבר 2017. 

החברה, שנמצאת בשליטת די.בי.אס.איי של בועז דותן ויוסי בן שלום, עוסקת בשני תחומים - העיקרי הוא אספקת שירותי רכב שונים לחברות ביטוח דוגמת שירותי דרך, מרכזי שירות לרכב, שירותים לדירה ועוד, נוסף להחזקת שליטה (מעל 80%) במיזם שיתוף והשכרת המכוניות קאר2גו. מוקדם יותר השנה הביעה שגריר נכונות לצרף שותף לפעילות המפסידה. 

פילוח תוצאות שגריר למגזרי פעילות
 פילוח תוצאות שגריר למגזרי פעילות

התרחבות הפעילות פגעה ברווח הגולמי

מפילוח תוצאות שגריר עולה כי ההפסד התפעולי הרבעוני של קאר2גו העמיק ביחס לרבעון הקודם והתקרב ל-3.5 מיליון שקל, אחרי שברבעון השני של 2018 הוא עמד על כ-2 מיליון שקל - אחרי רווח תפעולי של כ-2.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של שנת 2017.

המשך התרחבות פעילותה של קאר2גו בתל-אביב במקביל לכניסתה לארבע ערים נוספות - חיפה, ראשון לציון, נתניה וירושלים, תמכה בצמיחה של 11% בהכנסות הרבעונית של מגזר זה, ל-10 מיליון שקל.

אולם התרחבות הפעילות פגעה ברווח הגולמי של קאר2גו שסבלה מעלייה בהוצאות התפעוליות, נוסף לעלייה בהוצאות שנרשמה גם בגין הקמת מיזם אופניים שיתופיים שהחברה מקדמת והובילה יחד להפסד התפעולי.

הכנסות השירותים שמספקת שגריר לחברות הביטוח נשחקו בסיכום רבעוני ב-5% ל-47 מיליון שקל וזאת בגין ירידה בפעילות שירותי פחחות וצבע במרכזי השירות ובהכנסות משירותים לדירה, שהתקזזה חלקית בצמיחה בהכנסות משירותי דרך וגרירה.

הפסקת שת"פ בתחבורה הציבורית

השינויים בתמהיל ההכנסות לצד עלייה בהוצאות הנהלה וכלליות המיוחסות לתחלופה ותוספת כוח אדם ועדכוני שכר, הובילו לצניחה של יותר מ-40% ברווח התפעולי הרבעוני מפעילות זו, שהסתכם בכ-2 מיליון שקל.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה, הפסדיה התפעוליים של קאר2גו התקרבו ל-6 מיליון שקל, שיחד עם שחיקה של כ-5% ברווח התפעולי מפעילות השירותים לחברות הביטוח (ל-11 מיליון שקל) הובילו לצלילה של יותר מ-70% בסך הרווח התפעולי לתקופה זו, שהסתכם בכ-5 מיליון שקל.

עוד מעדכנת שגריר בדוחות כי בסוף חודש יולי הפסיקה שיתוף פעולה שיזמה "עם חברה מובילה בתחום התחבורה הציבורית", אחרי שרשמה הכנסות של כ-850 אלף שקל מפעילות זו בתקופת הדוח. 

צרו איתנו קשר *5988