ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בבית החולים הדסה

מדובר בהסלמה של המאבק בבית החולים לאחר שבשבועות האחרונים שובתים עובדי המחשוב, המועסקים כעובדי קבלן של חברת נס טכנולוגיות • ועד העובדים דורש לחזור ולקלוט בהעסקה ישירה את עובדי נס

עובדי נס טכנולוגיות המוצבים בבית חולים הדסה / צילום: דוברות ההסתדרות
עובדי נס טכנולוגיות המוצבים בבית חולים הדסה / צילום: דוברות ההסתדרות

הידרדרות נוספת ביחסי העבודה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי בבית החולים הדסה בירושלים, שעלול להגיע בתוך 14 יום לשביתה של 3,000 עובדי בית החולים, לא כולל רופאים ואחיות. מדובר בהסלמה של המאבק בבית החולים לאחר שבשבועות האחרונים שובתים עובדי המחשוב של בית החולים, המועסקים כעובדי קבלן של חברת המחשבים נס טכנולוגיות. הדרישה המופנית להנהלת הדסה היא לחזור ולקלוט בהעסקה ישירה את עובדי נס.

עד כה נקטו בהנהלת הדסה ובהנהלת נס טכנולוגיות בשורת צעדים בניסיון לעקוף את השובתים, בין השאר על ידי הרחקת ראשי ועד העובדים משטח בית החולים והכנסת עובדים חלופיים במקום השובתים. בשבוע שעבר קבע בית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי נס טכנולוגיות ובית החולים הדסה שברו שביתה בניגוד לחוק, כאשר הכניסו עובדים חיצוניים במקום עובדי נס השובתים, והורה להחזיר את המפוטרים לעבודה ולחזור למשא ומתן. הוראות אלה לא קוימו.

האיום בהצטרפות כלל עובדי הדסה לשביתה עשוי לשנות את מאזן הכוחות. יו"ר ועד עובדי הדסה, אמנון ברוכיאן, אמר: "כל עובדי בית החולים הדסה עומדים לצד עובדי נס טכנולוגיות ומביעים סולידריות ותמיכה במאבקם הצודק".

ההסתדרות דורשת מהנהלת הדסה לנהל משא ומתן בכל הנוגע להשלכות השינוי הארגוני עליו הוחלט בהדסה, ובמסגרתו הועברו חלק מעובדי הדסה להעסקה חיצונית. בהסתדרות מתריעים כי הנהלת הדסה מתנהלת בדרך שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים בכלל וביחסי עבודה במגזר הציבורי בפרט, וכי אם לא יוחל במשא ומתן ההסתדרות תחזור לבית הדין לעבודה ותטען לביזיון בית הדין, "לאחר שהנהלות נס והדסה הפרו ברגל גסה את החלטת בית המשפט וממשיכות להעסיק עובדים חיצוניים למרות הוראות פסק הדין".

יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, אמר: "הנהלת בית החולים הדסה צריכה להיות אחראית על מה שנעשה אצלה בחצר, לתת פתרונות ולא להתחמק תוך שהיא מאפשרת לחברת נס לעשות בעובדים כרצונה. מדי יום הדסה מביאה עובדים קבלניים במקום עובדי נס השובתים והמשמעות של כך היא פגיעה ישירה בעובדים ושבירת שביתה. לא נאפשר לזה לקרות יותר".

מהדסה נמסר בתגובה: "כפי שהובהר, הדסה אינה צד לסכסוך בין העובדים לחברת נס ואין צורך לשייך לבית החולים סכסוכי עבודה של חברה אחרת. תחזוק מערכות המיחשוב בהדסה ושמירה על פעילותו התקינה חיוניים בשמירה והצלת חיי אדם ועל כן הדסה דורשת מחברת נס לקיים את החוזה ביניהן ולתפעל את מערך המיחשוב של הדסה באופן מלא, וקוראת לעובדי החברה והנהלתה לסיים במהירות את הסכסוך ביניהם ולחזור לעבודה מלאה.

הנהלת בית החולים סומכת על העובדים המסורים של הדסה שימנעו משביתה שתחזיר את הדסה לימים הקשים של שנת 2014, לפירוק בבית המשפט ולאובדן של מאות מקומות עבודה. יודגש כי במשך שלוש השנים האחרונות קיים שיתוף פעולה בין הנהלת הדסה לוועד, וגם הטיפול במקרה זה של חברת נס נעשה בשיתוף פעולה ובהסכמת הועד!".

בהנהלת נס טכנולוגיות נמנעו מלהגיב על איום השביתה.

צרו איתנו קשר *5988