ניסוי מוצלח של החברה המוחזקת אונקוסייט מזניק את מניית ביוטיים

לאחר שהבדיקה של אונקוסייט זיהתה חולים בסרטן ריאות, קפצה מנייתה ב-227% • ביוטיים, שמחזיקה כ-35% ממנה, עולה היום ב-42% בת"א לאחר שעלתה אתמול בנאסד"ק ב-55%

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK
ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

מניית חברת התרופות ביוטיים  עולה היום 42% במסחר בת"א, אחרי עלייה של 55% בנאסד"ק אתמול, וזאת למרות שהחברה לא פרסמה כל הודעה. הסיבה היא העלייה במניות חברת אונקוסייט, שבה מחזיקה ביוטיים כ-35%, וזאת בעקבות ניסוי מוצלח לאונקוסייט. הקפיצה במניה העלתה את שווי השוק של ביוטיים ל-176 מיליון דולר.

ביוטיים  היא אחת מחברות הביומד האמריקאיות שנרשמו למסחר בישראל בסוף 2015, והיחידה מבין אלה שנשארה להיסחר כאן (היתר נמחקו לאחר שהשמידו כ-90% מערכן). גם לאחר הזינוק הנוכחי במניה החברה נסחרת בכמעט 50% מתחת למחיר שבו החלה להיסחר כאן. 

ביוטיים מאז הרישום למסחר בתל אביב
 ביוטיים מאז הרישום למסחר בתל אביב

תוצאות יוצאות דופן בהשוואה למתחרות

אונקוסייט מפתחת בדיקת דם לגילוי סרטן ריאות, ואתמול עלתה 227% לשווי של 240 מיליון דולר. זאת, לאחר שדיווחה על הצלחה בניסוי, בו זיהתה הבדיקה שלה חולים בסרטן ריאות. בדיקה כזו עשויה לחסוך ביופסיות ריאה וכן להעלות את הסיכוי לגילוי מוקדם. קיימות מספר בדיקות מסוג זה בפיתוח (אחת מהן אף תשווק יחד עם מכשיר הפענוח של חברת ביו וויו הישראלית), אולם אנליסטים בתחום העריכו את התוצאות של אונקוסייט כיוצאות דופן לטובה לעומת מתחרותיה.

אונקוסייט אמורה להתחיל השנה בשיווק המוצר. להערכתה השוק הפוטנציאלי הוא של 4.7 מיליארד דולר, אולם בתחום של בדיקות המחליפות בדיקות קיימות, עוד יותר מאשר בתחומים אחרים ברפואה, קשה לאמוד את גודל השוק. לבדיקה הייתה רגישות של 90% (זיהתה 90% מהגידולים הממאירים ככאלה) וסגוליות של 75% (זיהתה 75% מהגידולים השפירים ככאלה). נראה כי השוק מעריך שהתוצאות הללו מספיקות כדי שבמקרים של תוצאה שלילית (כשהבדיקה מראה שהגידול שפיר) ניתן יהיה לחסוך ביופסיה, לפחות עבור חלק מן החולים.

ביוטיים היא חברת החזקות בפורטפוליו של חברות, כאשר בשנים האחרונות היא עוברת מיקוד בעיקר לתחום של תאי גזע ואסתטיקה רפואי, ואת החברות שאינן בתחומים אלה, היא מוציאה לספין-אוף (כמו במקרה של אונקוסייט) או מחלקת את מניותיהן למשקיעיה כדיבידנד בעין. לאחרונה ביצעה גם מהלך של התרחבות בתחום הליבה שלה, כשמיזגה לתוכה את חברת תאי הגזע Asterias.

מלבד המסחר בת"א יש לביוטיים זיקה ישראלית - חברה בת בשם Cellcure בתחום תאי הגזע הפועלת מירושלים, אשר הופכת עם השנים למרכזית יותר בפעילותה. 

צרו איתנו קשר *5988