בני גנץ בוועידת איפא"ק: "טוב שנתניהו החליט לחזור. גם אני אחזור מיד"

יו"ר כחול לבן נאם בוועידת איפא"ק בוושינגטון: "אם אנחנו רוצים ביטחון, עלינו להיות מאוחדים" • גנץ התייחס למשטר האיראני: "אני אומר לאיראנים, אתם מכירים אותי - ולא רק מתוך הנייד שלי. אני לא אהסס להשתמש בכוח מתי ואיך שצריך" • "הכהניסטים לא ישלטו בארצנו, וגזענים לא יובילו את מדינתנו"

בני גנץ, ועידת איפ"ק / צילום: אלכסי רוזנפלד
בני גנץ, ועידת איפ"ק / צילום: אלכסי רוזנפלד

"האנשים שלנו חיים עבור התקווה, ואני אומר למנהיגי החמאס, אתם לא תשנו את הציפיה של העם הישראלי", אמר יו״ר כחול לבן בני גנץ בפתיחת נאומו היום (ב') בוועידת איפא"ק במרכז הכנסים בוושינגטון דיסי. גנץ, התייחס בדבריו לירי הטילים על מושב משמרת במהלך הלילה ואמר גם כי "טוב שנתניהו החליט לחזור ואני אחזור מיד גם כן, כדי לעמוד לצידם של הישראלים. דבר אחד אני יודע: ישראל תמיד תגבר על אויביה. אני חייל, זה מי שאני, תמיד הייתי. הובלתי חיילים במבצעים שלא שמעתם עליהם מעולם".

גנץ פנה לקהל ואמר להם: "כולכם גם חיילים ולמרות שיש לישראל את הצבא הטוב ביותר בעולם, חיל האוויר המצטיין, אפילו עם כוחות אלה, וחיילים אמיצים, עלינו לזכור, שאם אנחנו רוצים תקווה, עלינו להיות מאוחדים. אם אנחנו רוצים ביטחון, עלינו להיות מאוחדים ובמשך ההיסטוריה הדרך היחידה שניצחנו היא בסיוע האחדות שלנו. האחדות היא עברנו וגם העתיד שלנו. המטרה הראשונה שלי כאשר הייתי חייל הייתה ללוות את נשיא מצרים אנואר סאדת בביקור הראשון בישראל".

"לפני 40 שנים, לא רחוק מכאן, בבית הלבן, הנשיאים האמריקאי קרטר והמצרי סאדאת וראש ממשלת ישראל בגין חתמו על הסכם היסטורי והוכיחו שאומץ יכול להוביל לשינוי ההיסטורי", המשיך גנץ. "אנחנו חיילים יהודים, הכללים שלנו, הם עשרת הדיברות וגם את ההנחיות המוסריות של נביאי ישראל. הקודים המוסריים של האומה שלנו כוללים גם את כללי הפתיחה באש, ואת קודים של תוכנות הצבא".

גנץ התייחס גם לח"כ פנינה תמנו-שטה, ואמר כי בעת שירותו כקצין ליווה עלייה מאתיופיה ואחת העולות הייתה פנינה, שהייתה אז בת 3. "הילדה הזו נמצאת איתנו כאן היום והיא מועמדת ברשימת כחול לבן לכנסת", אמר גנץ. עוד הציג גנץ בפני הקהל את תמונת בנו, נדב, במדים ואת תמונות הוריו אחרי השואה. "בין התמונות שלי ושלו, ושל ההורים אחרי ברגן בלזן, מצוי הסיפור הישראלי. התמונות מלמדות אותנו שעוצמה וכוח מוסרי באים ביחד".

גנץ התייחס גם למשטר האיראני, ואף התבדח מעט. "אנחנו לא נרשה לכם לעולם להתבסס שוב בתוך סוריה, לא ניתן שתפתחו נשק גרעיני. אני אומר לאיראנים, אתם מכירים אותי - ולא רק מתוך הנייד שלי. אני לא אהסס להשתמש בכוח מתי ואיך שצריך". באשר למצב בעזה, אמר גנץ: "אנחנו לא ניתן לטרוריסטים לאיים עלינו ולירות עלינו. לא ניתן לכם להגיע אלינו מן האוויר, יבשה, ים וגם לא מן המצולות. באשר להסכמי שלום עתידיים, לא נתפשר על הביטחון שלנו. ירושלים תהיה לעד הבירה המאוחדת שלנו. עמק ירדן יהיה תמיד גבול הבטחון המזרחי שלנו. הביטחון של כל האיזור יישאר בידי ישראל, ובידי ישראל בלבד. אנחנו לא נבקש מאף אחד שיילחם עבורנו, אנחנו נדאג לעצמנו. לא ניסוג לעולם מרמת הגולן".

"הנשק הסודי של העם היהודי הוא האחדות שלנו", המשיך גנץ. "בברגן בלזן לא שאלו מי היה רפרומי קונסרבטיבי, לא בודקים את סוג הכיפה מתחת לקסדה. השיח המפלג קורע אותנו לגזרים, זה אולי משרת אינטרסים פוליטים, אבל זה פורם אותנו כעם. בתור אחד שלחם בכותל אני יכול להגיד לכם, שהכותל הוא מספיק ארוך בשביל להכיל את כל הזרמים".

"הכהניסטים לא ישלטו בארצנו, וגזענים לא יובילו את מדינתנו ולא תהיה אצלנו שום שחיתות, לא משנה מה יקרה. רק האינטרסים של מדינת ישראל והעם שלה, ינחה אותנו. העם הישראלי חזק מאוד, אך איננו יכולים לעשות זאת לבד, זה הזמן להכיר בברית החזקה שלנו עם ארה"ב, יהודים ולא-יהודים. הנשיא טראמפ הוא חבר אמת של ישראל. תודה לך על ההכרה בירושלים כעיר הבירה הנצחית של העם היהודי ועל העברת השגרירות שלכם לשם. ותודה לך על ההכרה בריבונות ישראל על רמת הגולן".

כלי התקשרות הישראלים לא רשאים לשדר את נאומו של גנץ בשידור חי. זאת בשל הוראות יו"ר ועדת הבחירות המרכזית חנן מלצר, לפיהן יש לעכב ב-10 דקות שידור אירועים חיים של המועמדים, וגם לאחר מכן לדווח רק את החלקים החדשותיים. 

בתום נאום גנץ ולפני נאומו של מייק פנס סגן נשיא ארה"ב השניים נפגשו ושוחחו בקצרה. גנץ הודה לפנס על התמיכה הבלתי מסוייגת של הממשל בישראל ועל המהלכים האחרונים שנעשו עבור המדינה.

בני גנץ, מייק פנס ומורט פרידמן, נשיא איפ"ק / צילום: אלכסי רוזנפלד
 בני גנץ, מייק פנס ומורט פרידמן, נשיא איפ"ק / צילום: אלכסי רוזנפלד

דקות לפני נאומו של גנץ באיפא"ק הוא נפגש עם ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, שאיחלה לו בהצלחה. כמו כן נפגש עם ביל דה בלזיו, ראש עיריית ניו יורק.

בני גנץ וראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה / צילום: אלכסי רוזנפלד
 בני גנץ וראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה / צילום: אלכסי רוזנפלד

נאומו של גנץ אמור היה להתרחש בדיוק בשעה של פגישת דונלד טראמפ ובנימין נתניהו, אך אתמול בלילה הודיע הצוות של גנץ, כי הנאום מוקדם ל-15:40 שעון ישראל. 

נתניהו וטראמפ ייפגשו בבית הלבן היום ב-18:00 שעון ישראל. מדובר בפגישה חשובה, שבה נתניהו צפוי לשמוע מפי הנשיא האמריקאי את הצהרתו בנושא הריבונות ברמת הגולן. לאחר הפגישה, נתניהו עשוי למסור הצהרות לעיתונות הישראלית. נתניהו ימריא כבר היום לישראל, בשל ההסלמה במצב הביטחוני. לפי התוכנית המקוריות, נתניהו אמור היה לנאום מחר בועידת איפא"ק ולהתארח בבית הלבן לארוחת ערב רשמית. 

צרו איתנו קשר *5988