רשות הטבע והגנים תובעת מיליון ש' מחברות ספנות מאיי מרשל

התביעה הוגשה בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים בלתי הפיכים שגרמו לכאורה הנתבעות לעשרות אלמוגים בריף הדולפינים באילת

שונית האלמוגים, אילת / צילום: shutterstock
שונית האלמוגים, אילת / צילום: shutterstock

תקדימי: רשות הטבע והגנים (רט"ג) הגישה תביעה על סך כמיליון שקל נגד אנייה ושתי חברות לשיט ספנות זרות מאיי מרשל, בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים בלתי הפיכים שגרמו לכאורה הנתבעות לעשרות אלמוגים בריף הדולפינים באילת.

הנתבעות מפעילות את האנייה SupraStar, אשר נכנסה לשטח הנמל באילת לצורך עגינה וטעינת מטען של פוספטים. על-פי כתב התביעה, שהוגש באמצעות באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בשם רשות הטבע והגנים בתאריך 20.10.2015, במהלך ניווט האנייה באמצעות הנתב לצורך קשירה לרציף בנמל, סטתה האנייה ממסלולה ונסחפה בצורה מסוכנת למזח הצפוני של ריף הדולפינים באילת.

מחקירה ובדיקת המקרה שבוצעה על-ידי רט"ג התברר כי על-מנת למנוע את היסחפות האנייה אל הריף, התקבלה החלטה להפעיל את מנוע האנייה בעוצמה גבוהה. דחף המים האדיר, אשר נוצר בירכתי האנייה כתוצאה מהמדחף שלה, פגע במערך ההצפה של המתחם הימי והרחיף מהקרקעית כמויות גדולות של חול שהעכיר את המים. כתוצאה מכך, טוענת המדינה, נגרמו נזקים בלתי הפיכים לאלמוגים בריף, המוערכים על-פי חוות-דעת של ד"ר אסף זבולוני, המשמש כאקולוג מפרץ אילת ברט"ג, בסכום כולל של כמיליון שקל.

לפי כתב התביעה, חלק מהאלמוגים בריף נשברו (כ-60, בהערכת חסר), חלקם כוסו בחול, וכן נגרמו נזקים עקיפים למיני דגים וחסרי חוליות שאינם יכולים לשרוד ללא ביתם (האלמוג).

עוד נטען כי הנתבעות התרשלו בניווט הספינה, "מה שהוביל בסופו של יום לפגיעה באלמוגים, שהם ערכי טבע מוגנים והמצויים בסכנת הכחדה. מדובר באירוע חריג בכל קנה-מידה". בריף הדולפינים ובסביבתו מצויים אלמוגים רבים, בין אם בתוך המתחם ובין אם מחוצה לו ולהם ערך כלכלי רב.

בשל הנזקים שנגרמו כתוצאה מאירוע זה נחתם הסכם פשרה בין רט"ג לנמל אילת, לפיו העביר הנמל סכום כולל בגובה 100,000 שקל, שהועבר בחלקו לידי רט"ג ובחלקו לידי הקרן לשמירת הטבע והמורשת. עם זאת, בכתב התביעה צוין כי ברור ש"המעוולות העיקריות הן אלה אשר ספינתן היא שגרמה לנזקים המפורטים בכתב תביעה זה".

בהתאם לחוות-דעת של פרופ' ניר בקר, הוערך הנזק שנגרם לסביבה כתוצאה מהתרשלותן הנטענת של הנתבעות בסכום כולל של 1,008,383 שקל, ממנו החסירה רט"ג את הפיצוי בסך 100 אלף השקלים שהעביר נמל אילת.

את רשות הטבע והגנים מייצגים בהליך עורכי הדין אנטוניוס מרשי וגלי צימרמן (חדאד) מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי). לנתבעות עצמן אין עדיין ייצוג בארץ, וממילא טרם הוגש כתב הגנה מטעמן. 

"לפגיעה בטבע יש מחיר" 

מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) נמסר כי "התביעה נועדה להשיב לציבור ולו באופן חלקי את מה שנגזל ממנו בשל התרשלות הנתבעות וכן להעביר מסר כי ערכי הטבע אינם הפקר, וכי כל אדם שיגרום נזק לסביבה יישא בעלויות הנגזרות מהתנהלותו. לפגיעה בטבע יש מחיר".

לדברי עו"ד שי פרץ מהלשכה המשפטית של רשות הטבע והגנים, "רשות הטבע והגנים, כמי שאמונה על שמירת הטבע בישראל, תמשיך לעמוד על המשמר ולבוא בדין עם הפוגעים והמעוולים נגד אוצרות הטבע של המדינה, ויהיו אלה מצויים בארץ או אף בחו"ל. יוער כי כתב התביעה הוא תוצר של שיתוף-פעולה פורה ויעיל בין רשות הטבע והפרקליטות האזרחית, לטובת מימוש יעודה ותפקידה של הרשות".

מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, אסף הברי, מסר: "רשות הטבע בשיתוף ריף הדולפינים החלו בשיקום מיידי של בית הגידול שנפגע, במסגרתו הועתקו עשרות רבות של אלמוגים וערכי טבע שנפגעו במקום, ואלה נשתלו במתקן חדש שיוצר באופן מיוחד על-ידי ריף הדולפינים להצלת האלמוגים".

מקונסוליית הכבוד של איי מרשל בישראל נמסר: "למדינת איי מרשל אין קשר לתביעה זו. האונייה רשומה באיי מרשל באמצעות חברה המחזיקה בזיכיון למכור רשיונות בשם המדינה. האונייה היא בבעלות פרטית ללא קשר למדינה".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988