כל מה שצריך לדעת על מטבע הקריפטו החדש של פייסבוק

הרשת החברתית השיקה היום מטבע דיגיטלי והודיעה כי חברה לעשרות תאגידים ברחבי העולם בקונסורציום בשם "ליברה", שינהל את תשתית הבלוקצ'יין של המטבע החדש • איך זה ישפיע עלינו ואיך ניתן להשתמש במטבע החדש? •"גלובס" עושה סדר

מארק צוקרברג, גרסת 2019 / צילום: Shutterstock
מארק צוקרברג, גרסת 2019 / צילום: Shutterstock

מהפכת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק הגיעה: ענקית המדיה החברתית הכריזה היום (ג') על הקמת קונסורציום של תאגידים וארגונים לא-ממשלתיים מרחבי העולם, בשם "ליברה" שינהל את תשתית הבלוקצ'יין על בסיסה יונפק מטבע קריפטוגרפי חדש בשם זהה. מקום מושבו של הארגון החדש בבירת הפיננסים ז'נבה שבשוויץ. 

עם השקת המטבע ב-2020 בכל רחבי העולם יעבור ניהול הרשת החדשה והמטבע לידי הארגון השוויצרי שבו יהיה לפייסבוק קול שווה לשאר הגופים. את פייסבוק תייצג בארגון חברה בת חדשה של פייסבוק בשם "קליברה" שתפתח ארנק מטבעות דיגיטליים בשם זהה.

"גלובס" מציג את כל מה שצריך לדעת על המטבע החדש.

כיצד ניתן להצטרף לשירות? האם אפשר לעשות זאת באופן אנונימי?

ההצטרפות תתאפשר לכל אדם באמצעות מערכת שמדמה שיחת צ'אט. מי שירצה להצטרף למיזם יהיה חייב להציג מסמך ממשלתי מזהה, למשל תעודת זהות או דרכון.

איפה ניתן יהיה להשתמש בליברה?

המטבע החדש יהיה זמין בכל מקום שבו יש חיבור לאינטרנט. השירותים של פייסבוק ושל חברת הבת קליברה יוצעו במדינות שבהן פייסבוק פועלת ולכן הם לא יהיו זמינים בסין למשל. חברות אחרות שירצו לפתח ארנקים דיגיטליים על גבי רשת ליברה, ושיש להן פעילות במדינות שבהן פייסבוק לא פעילה - יוכלו לעשות זאת.

מה ההבדל בין ליברה לבין שירותי תשלומים כמו ביט?

בפייסבוק מבטיחים שהחוויה תהיה זהה לזו של שירותים פיננסיים קיימים, הן מבחינת חווית המשתמש והן מבחינת שירותים כמו הגנה מהונאות, שירות לקוחות ואיפוס סיסמאות.

מה אפשר לעשות עם המטבע חוץ מאשר להעביר כסף לחברים?

פייסבוק מפעילה, במסגרת הרשת החברתית שלה, זירת מסחר בשם מרקטפלייס. שימוש במטבע החדש עשוי לקדם את הפלטפורמה ולהפוך את פייסבוק לשחקן גם בתחום הסחר האלקטרוני. בהמשך הדרך יוצעו שירותים פיננסיים נלווים. אפשר להעריך שמדובר בהלוואות, פיקדונות והשקעות, בהתאם למגבלות הרגולציה בכל מדינה. בעבר פורסמו הערכות שלפיהן פייסבוק תשלם לגולשים עבור צפייה בפרסומות ותתגמל יוצרי תוכן מובילים שפעילים ברשת החברתית. מטבע פנימי עשוי לתמוך במהלכים כאלה.

האם המטבע יסבול מתנודות כמו הביטקוין?

פייסבוק והשותפות שלה יפעילו מנגנונים שונים לייצוב המטבע, שיוגדר כ"מטבע יציב" ויוצמד לסל מטבעות כמו דולר ואירו וגם לאיגרות חוב ממשלתיות.

כמה זמן ייקח לבצע פעולה במטבע?

המטרה של פייסבוק היא להפוך את השימוש במטבע לפשוט ומהיר, בדומה לשליחה של הודעה או תמונה.

כמה זה יעלה?

העמלה צפויה להיות אפסית או כמעט אפסית, כאשר לטענת פייסבוק העמלה הממוצעת עומדת כיום על כ-7%.

ומה קורה אם יש בעיה?

פייסבוק מבטיחה שירות לקוחות מסביב לשעון באמצעות צ'אט.

למה פייסבוק משתפת פעולה עם חברות נוספות בהשקת המטבע?

בעולם גלובלי קשה לפעול לבד. אחד המאפיינים של העולם העסקי במאה ה-21 הוא מודל השותפות, כולל שותפות של חברות מתחרות.

למה חברות כמו ויזה ופייפאל הצטרפו למיזם?

מוסדות פיננסיים בעולם עוקבים מקרוב אחרי מהפכת הטכנולוגיה הפיננסית - פינטק. הם מבינים שהעולם משתנה ושמוטב להוביל את השינוי מאשר להפוך ללא רלוונטיים.

איך ניתן יהיה לקנות ולמכור ליברה?

בעלי חשבון בנק יוכלו לחבר את החשבון שלהם לאפליקציה. פייסבוק צפויה לפעול גם במדינות מתפתחות שבהן לרוב האנשים אין חשבון בנק. במקרה כזה המשתמשים ייעזרו בחלפני כספים על מנת להמיר את המטבע המקומי לליברה ולהיפך.

סקרינשוט של האפליקציה החדשה של פייסבוק לשימוש במטבע החדש שהשיקה
 סקרינשוט של האפליקציה החדשה של פייסבוק לשימוש במטבע החדש שהשיקה

מה לגבי הרגולציה?

פייסבוק התחילה לפנות לרגולטורים, בנקים מרכזיים וסוכנויות ממשלתיות במדינות שונות והמאמץ עדיין נמשך. 

צרו איתנו קשר *5988