נעילה חיובית בת"א: בזק זינקה 7.8% ברקע לעסקת סרצ'לייט, ביקום טסה 30%

ת"א-35 ות"א-125 עלו בכ-0.7% • בזק וביקום רשמו עליות חדות על רקע החתימה לעסקת ביקום-סרצ'לייט • פז נפט זינקה ב-3%, דלק עלתה ב-2.3%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר החמישי והאחרון לשבוע התנהל בעליות שערים נאות, זאת כשהמדדים בארה"ב עולים, לצד ירידת התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות.

ברקע למסחר עומדת הודעת הבנק הפדרלי של ארה"ב מאמש, שהחליט כצפוי להותיר את הריבית בשוק האמריקאי ללא שינוי, ולצד זאת רמז על הורדות ריבית אפשריות בהמשך השנה.

בבית ההשקעות פסגות ציינו כי "לאור העובדה שהשווקים תימחרו הסתברות של כמעט 90% שהפד יתחיל להוריד את הריבית בחודש יולי עם תימחור מלא של 3 הפחתות ריבית עד סוף השנה, רף הציפיות מהפד לפגישה זו היה גבוה מאוד והסיכוי לאכזבה היה גבוה מבחינת השוק".

"בפגישה זו", הוסיפו בפסגות, "הפד הצליח לתת משהו לכל אחד, ובעיקר דאג לא לפרק את השווקים על-ידי עיצוב ציפיות מחדש".

לפי פסגות, הפד עדיין אומר כי "התנאים להפחתת ריבית עוד לא בשלו, אך באופן ברור הוא כבר מדבר עליה".

נוסף לנושא הריבית, המשקיעים גם שואבים עידוד בימים האחרונים מסימנים המעידים על חזרה למו"מ בין ארה"ב לבין סין בכל הנוגע למלחמת הסחר הנמשכת בין שתי המדינות, וזאת אחרי כמה שבועות בהן עלו המתחים בין השתיים והגבירו את חששות המשקיעים בנוגע להשלכות השליליות האפשריות על המשך הצמיחה הגלובלית.

בין מניות מדד ת"א 35, זו של לייבפרסון  קפצה בכ-6%, ומניות בזק וביקום התחזקו בכ-30%-8%.

ארפורט סיטי  קיימה כנס משקיעים בו הציגה את נכסיה, הפוטנציאל הגלום בהם והתכניות להמשך. הבוקר עדכנה איירפורט סיטי על בקשה שהוגשה לתביעה ייצוגית נגדה בטענה לפרטים מטעים בקשר לשווי נכסיה.

מניית הקנאביס אינטרקיור  זינקה בכ-16%.

בצד השלילי של המדד המוביל, מניית טבע  נחלשה בכ-1%, ומניות אלביט מערכות וטאואר איבדו 0.9% ו-0.6% בהתאמה.

עוד במסחר, חברת דסק"ש העלתה בפעם השנייה את מחיר המניה במסגרת הצעת הרכש למניות חברת נכסים ובניין, שבתגובה קפצה בכ-7%-9%. מחיר המניה הנוכחי לפיו מציעה דסק"ש לרכוש את מניות נכסים ובניין עומד על 390 שקל - גבוה בכ-13% מערכה הבוקר. נכסים ובניין עדכנה הבוקר על הפסקת בחינת עסקה לרכישת מגדל הליפסטיק בניו יורק, עליה דיווחה באחרונה.

מניית אפריקה נכסים  ריכזה מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו התחזקה בכ-4.7%, ללא דיווח מצד החברה.

בין המניות הקטנות, זו של אביליטי צללה על רקע עדכון החברה בדבר תביעה אזרחית שהוגשה כנגדה וכנגד בעלי השליטה בה, על-ידי רשות ני"ע בארה"ב.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ביותר מ-2 מיליארד שקל.

16:30

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בדומה לסנטימנט מעבר לים, וזאת לאחר שהפד אותת אמש כי הוא מוכן להפחית את הריבית בטווח הקרוב. המדדים בוול סטריט קופצים בכ-1% בפתיחה, ובורסות אירופה נסחרות בעליות. הבוקר באסיה המדדים עלו בחדות, ובארה"ב התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים יורדות מתחת ל-2%, לראשונה מאז שנת 2016.

מניית בזק  מזנקת בכ-6% ברקע לחתימה על עסקה עם קרן סרצ'לייט. מניית ביקום, בעלת השליטה, מזנקת ב-20%.

12:45

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בדומה לסנטימנט מעבר לים, על רקע הודעת הריבית של הפד, שהותיר את הריבית ללא שינוי, אך השאיר פתח להורדה בהמשך, ובכך מחסל באופן רשמי את הניסיון 'לנרמל' את הריבית. השוק מתמחר הורדת ריבית כבר ביולי הקרוב, למרות שהפד בהודעה מסר כי הורדת הריבית תתרחש רק בשנה הבאה. 

הזהב מטפס, הדולר נחלש בעולם, ותשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב יורדות.

מניית בזק  מזנקת ב-3.2%. בדיון דחוף שנערך הבוקר אצל נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, עשוי לאפשר לבעלת השליטה בבזק, ביקום, וקרן סרצ'לייט, לחתום כבר ביומיים הקרובים על העסקה במטרה להמשיך ולקדמה

טבע  מאבדת כ-2% ויורדת מתחת לשוויה של חברת מיילן , שנמחקה מהבורסה בתל אביב.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-680 מיליון שקל.

10:10

המסחר בת"א מתנהל בשעה זו בעליות. ת"א-35 ות"א-125 עולים בכ-0.8%. ת"א-90 מוסיף כ-0.55%, ת"א-בנקים עולה ב-0.75% ות"א-ביטוח מטפס בכ-1%.

המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן לייבפרסון, בזק ודלק קבוצה. בירידות בולטות טבע, טאואר ואופקו. 

לאחר שבתחילת החודש דווח כי נכסים ובנין  בוחנת אפשרות לרכוש את השליטה ב"מגדל הליפסטיק" בניו יורק , הבוקר מעדכנת החברה כי לאחר בדיקות ראשוניות שנערכו, הוחלט שלא להמשיך בבחינת העסקה.

09:45

פתיחה ירוקה בבורסה בת"א: מדד ת"א 35 ו-125 עולים בכ-0.6%, בהתאמה. גם ממד הבנקים עולה ב-0.56%.

טבע  יורדת ב-2.18%, ובזק  עולה בכ-4%. לייבפרסון  ממשיכה במגמה החיובית ועולה בעוד 5.61%. 

06:30

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר על רקע המגמה החיובית העולמית.

אמש ננעלו בורסות וול סטריט בעליות: כך, הדאו עלה ב-0.15%, הנאסד"ק 0.42% וה-S&P 500 עלה 0.3%.4, זאת לאחר החלטת הריבית של הפד.

הבנק הפדרלי הותיר אתמול את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה של 2.25%-2.5%, וזאת בתום ישיבה מתוחה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח. החלטת הריבית הינה בהתאם לתחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק. יחד עם זאת, נמסר כי הפד צופה הורדת ריבית אחת ב-2020, למרות שהמשקיעים עדיין מהמרים על ירידה בריבית כבר ביולי.

המסחר בתל-אביב ננעל אתמול בעליות, בהובלת מדד הביטוח שקפץ ב-2.1%. מדד ת"א 35 עלה ב-0.25%, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ומדד הבנקים ללא שינוי.

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים: בורסת טוקיו עולה ב-0.6%, בורסת הונג קונג עולה ב-0.9%, בורסת שנחאי מזנקת 2.2%.

מניית פורסייט זינקה בכ-50%, אלביט מערכות עלתה בכ-2%.

מניית איידיאו שוב סבלה מירידות חדות, וננעלה בירידות חדות של 13%, וזאת אחרי שבימים האחרונים התאוששה חלקית ממגמה שלילית מובהקת שאחזה בה, וזאת בעקבות חששות המשקיעים מהרעה בתנאי שוק השכירות לדיור בברלין, שוק פעילותה. היום עדכנה איידיאו כי הסנאט של ברלין אישר עקרונות הצעת חקיקה שעניינה הקפאת העלאת שכר הדירה של מגורים בברלין למשך תקופה של 5 שנים מתחילת 2020 עם תוקף רטרואקטיבי. עם הירידות היום השלימה מניית איידיאי צלילה של יותר מ-20% תוך שבועיים.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.28 מיליארד שקל.

המניות המובילות במדד הביטוח רשמו עליות. מניות הפניקס והראל השקעות קפצו בעד 4.2%. עוד בענף, מניות מגדל וכלל קפצו בלמעלה מ-3%.

ברקע למסחר, שלשום פורסם הדוח הסופי של ועדת קמיניץ בעניין ריבית ההיוון בפיצויים לנפגעי גוף ושמותיר את ריבית ההיוון בענף הביטוח על 3%. ההמלצות של הוועדה יובילו לכך שחברות הביטוח יחזירו לעצמן סכומי עתק שהפרישו בעבר בגלל המלצות ועדת וינוגרד, שעסקה באותו נושא.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988