סגירה שלילית בבורסה לאחר הודעת הריבית: ת"א 90 איבד כ-1%

להערכת חטיבת המחקר, ריבית בנק ישראל תעלה ברבעון השלישי של 2019 ל-0.5% • במהלך 2020 צפויות שתי העלאות נוספות, כך שבסופה צפויה הריבית לעמוד על 1.0% • ננו דיימנשן צללה לאחר עדכון הפעילות העסקית • ישרכארט קפצה, פועלים עלתה ב-1.2% ומניית פריגו טיפסה ב-0.9%

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בירידות, לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל, שצופה העלאה אחת השנה ושתי העלאות ריבית בשנה הבאה. מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד בכ-1%.

מניית פועלים עלתה ב-1.2%, טבע עלתה ב-0.3%, בזק איבדה 1.2% ומניית ישרכארט קפצה ב-3.9%.

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, וצופה העלאה אחת השנה, ועוד שתי העלאות בשנה הבאה. 

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל: "דברי הנגיד היו ניציים בהשוואה לבנקים מרכזיים אחרים בעולם וגם ביחס לציפיות שלנו. בנק ישראל הדגיש שלאחרונה חלה עלייה קלה בסביבת האינפלציה על רקע הימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה, ולהערכתם ההסתברות שהאינפלציה תרד אל מתחת לגבול התחתון של היעד נמוכה. במקביל, צוין כי הסיכונים הנשקפים לכלכלה העולמית מוסיפים להיות משמעותיים, ושקיים צפי שהבנקים המרכזיים העיקריים בעולם יחדשו את תהליך ההרחבה המוניטרית דבר שעלול להביא ללחצים לייסוף השקל.

"ההפתעה המשמעותית בהודעה הייתה בתחזיות חטיבת המחקר שעדיין צופה עליית ריבית בסוף הרבעון הנוכחי, ועוד פעמיים במהלך שנה הבאה. למרות שהנגיד ריכך והדגיש בנאומו שאלו אינן תחזיות הוועדה המוניטרית הוא גם אמר ש'יתכן ובמסגרת התוואי ההדרגתי והזהיר יהיה צורך להעלות את הריבית באחת מההחלטות הבאות'. להערכתנו, זוהי תחזית אופטימית שאיננה נותנת משקל מספיק לשינוי במדיניות המוניטרית בעולם שחל בחודשיים האחרונים, דבר שלהערכתנו יקשה מאוד על בנק ישראל להעלות את הריבית. אנו צופים שהריבית תישאר ללא שינוי עד לסוף השנה", כתב קליין.

16:20

בנק ישראל פרסם היום (ב') את הודעת הריבית לחודש יולי 2019 והותיר אותה על 0.25% - בהתאם לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים בשוק. זהו שער הריבית מאז העלייה הקודמת בנובמבר האחרון. 

בתוך כך, חטיבת המחקר של בנק ישראל הפחיתה את תחזית הצמיחה שלה למשק השנה ל-3.1%, לעומת 3.2% בתחזית הקודמת שפורסמה באפריל. שיעור האינפלציה צפוי לעמוד על 1.6%.

14:30

יום המסחר השני לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם.

בהתייחס לכיוון השווקים באחרונה, בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "על רקע המגמה החיובית בעולם שוק המניות בישראל המשיך במגמה החיובית, תוך הבנה שירידת הריבית בארה"ב תתמוך בשוקי המניות ותייצר רוח גבית חיובית גם אצלנו".

עוד ציינו שם כי "לאחר העליות החדות מתחילת השנה, המיקוד למחצית השנייה הוא המשך השקעה במניות בשיעורים גבוהים, אולם מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל".

לפי הראל פיננסים, "שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם. בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, שוק המניות בישראל נהנה מסטיית תקן הנמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים".

עוד ציינו שם כי "הביצועים בשוק המניות בישראל בשבוע האחרון מחזקים את משקל היתר לישראל בתיק המניות. עלייה של 30% במניית אזורים וההנפקה למוסדיים של חברת האנרגיה אנרג'יאן תומכים בכך שלפחות חלק מהחשיפה למניות בישראל תהיה דרך מוצרים מנוהלים כמו קרנות נאמנות. גם עדכון מדדי המניות בישראל ביום ב' אחרי המסחר, תומכים בחשיפה מנוהלת לאור הזדמנויות ההשקעה שמייצרים אירועים אלו".

לגבי שוק החוב ציינו בהראל פיננסים כי "שוק האג"ח הדולרי מושפע באופן קיצוני מהצפי האגרסיבי לארבע הורדות ריבית בארה"ב ב-12 החודשים הקרובים - צפי שאינו מתיישב לפי שעה עם נתוני התעסוקה החזקים של חודש יוני. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל לטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי, ולכן ביתרות הדולריות כדאי לבחון מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה וכניסה למחצית השנייה של 2019 עם מח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי מניית אנרג'יאן  נחלשת בכ-4%, אחרי זינוק דו-יומי של כ-24% שרשמה על רקע הרחבת פעילותה וגיוס הון שביצעה.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניות חברות הנדל"ן ארפורט סיטי  ומליסרון  נחלשות בכ-1%-2% והמניות הדואליות של אופקו ולייבפרסון ירדו בשיעורים דומים.

עוד במסחר, מניית מעברות  מטפסת בכ-5%-6% בהמשך לזינוק של כ-20% שרשמה אתמול, בעקבות הצעת רכש למניות הציבור שפרסם קיבוץ מעברות, בעל השליטה בחברה.

חברת אנרג'יקס  עדכנה על גיוס הון בהיקף של כ-120 מיליון שקל שהיא בוחנת לבצע.

חברת ננו דיימנשן  פרסמה תוצאות כספיות ראשוניות לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2019, וכן הציגה עדכונים עסקיים נוספים ודיווחה על בחינה של חלופות אסטרטגיות בפעילות.

החברות ג'נריישן קפיטל  ולהב הודיעו על מו"מ להיפרדות משותפות בחברת סולגרין  בעקבות מחלוקות ביניהן.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות ויציבות אפיינה גם את המסחר באג"ח הממשלתיות.

12:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, וזאת לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל היום בשעה 16:00. מדד ת"א 90 מאבד 0.9%, ת"א 35 יורד ב-0.4%. 

מניית מעברות  ממשיכה במומנטום החיובי לאחר הצעת הרכש שפורסמה אתמול, וקופצת בעוד 5%. 

מניית ננו דיימנשן  צונחת בצל הדיווח של החברה על פרישת הנשיא של החברה בארה"ב וקיצוץ של 20% בכוח העבודה.

הדולר  קופץ ב-0.5% מול השקל ונסחר סביב 3.578 שקלים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

10:00

המדדים העיקריים בבורסה בת"א, ת"א-35  ות"א-125 , מוסיפים לרדת עד 0.47% בשעה זו. ת"א-90  מאבד 0.2% מערכו.

מדד הנפט והגז  יורד 0.6%, מניית אנרג'יאן  מאבדת מעל 2%, פז נפט  יורדת מעל 1% וישראמקו  מוסיפה לערכה 0.3%.

במגזר הקנאביס, אינטרקיור  עולה 3.3% כעת.

09:45

המסחר בתל אביב נפתח בירידות - מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, ומדד ת"א 125 ב-0.4%. הירידות מתרחשות כאשר הבורסה מצפה להחלטת הריבית לחודש יולי ותחזית המאקרו המעודכנת של מחלקר המחקר בבנק ישראל. מניית בזק  יורדת ב-1.4%.

07:10

יומו השני של שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר לאחר שננעל ביציבות, וללא שינוי מהותי במדדים המובילים אתמול. מחזור המסחר הסתכם ב-496 מיליון שקל בלבד.

בנק ישראל צפוי לפרסם היום את החלטת הריבית לחודש יולי ולצידה את תחזית המאקרו המעודכנת של מחלקת המחקר בבנק ישראל. כלכלני לידר שוקי הון צופים אי שינוי בריבית, עם דגש בהודעה על התגברות הסיכונים הגלובליים והשפעה ממתנת של מלחמת הסחר. ביום רביעי יפורסמו בנוסף מדד אמון הצרכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לחודש יוני.

בנק ישראל פרסם ביום ראשון את דוח יתרות המט"ח לחודש יוני שהסתיים זה עתה, וממנו עולה כי בנק ישראל המשיך להתערב בשוק גם בחודש החולף בהמשך לחודש שעבר: רכש 6 מיליון דולר.

עסקת רכישת השליטה בביכורי שדה צפון על ידי וילי פוד התפוצצה אתמול. במקביל, העסקה השנייה של וילי פוד, לרכישת פעילות חברת המזון מעדני מיקי, מתעכבת.

מניית מעברות קפצה אתמול כ-20% לאחר החברה פרסמה הצעת רכש למניות הציבור שהגיש בעל השליטה בה, קיבוץ מעברות.

העתירה שהגישו ישראמקו ותמר פטרוליום נגד מכרז הגז של חברת החשמל נדחתה. ביהמ"ש קבע כי החלטת חברת החשמל להעדיף את מאגר "לוויתן" כספק הגז שלה על פני מאגר "תמר" הייתה "סבירה ולטובת הצרכן", וזאת לאור "נסיבות תמוהות" שנוצרו כששני המאגרים הגישו הצעה כספית זהה בהליך התחרותי שניהלה החברה.

אורי לוין, בכיר בקבוצת דיסקונט, נפגש עם יו"ר דיסקונט שאול קוברינסקי ועם ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל דיסקונט. נזכיר כי בשבוע שעבר נעשתה פנייה ללוין מטעם ועדת האיתור שמוביל יו"ר הפועלים, עודד ערן.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988