עו"ד רז נזרי: "לא הייתה שום תפירת תיקים. אין מקום לטענות כאלה"

כך אמר היום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון באילת • התייחס גם לשימוע שייערך לנתניהו: "סנגור יכול להעיר ולהאיר נושאים מנקודת מבט אחרת ובהחלט יכול להשפיע על החלטתו הסופית של היועץ"

המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, בכנס לשכת רואי החשבון באילת / צילום: שלומי יוסף, גלובס
המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, בכנס לשכת רואי החשבון באילת / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, השתתף הערב (ד') בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון באילת, בנושא "אתגרים הכלכליים של ישראל 2020", ויצא נגד הטענות לכאורה הנשמעות על "תפירת תיקים" על-ידי משרד היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות. "אין ולא הייתה שום תפירת תיקים. אפשר לדון, לבקר ולהתווכח האם תיק מסוים ראוי להיות פלילי, האם יש די ראיות להגשת אישום, אבל אין מקום לטענות-שווא מסוג זה המטילות דופי בתביעה הכללית", אמר נזרי.

בין היתר, הועלו טענות כאלה בנוגע לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן בעבר בנוגע לתיק החקירה שנסגר נגד המועמד לתפקיד המפכ"ל תת-אלוף (במיל’) גל הירש.

באשר לתיקי נתניהו, עו"ד נזרי אמר כי יש חשיבות רבה בקיום שימוע לראש הממשלה בפני היועץ, בהשתתפות פרקליט המדינה, המשנים ליועץ, פרקליטת המחוז וצוות הפרקליטות. לדבריו, "אנחנו נשב בשימוע ונשמע את הדברים. סנגור יכול להעיר ולהאיר נושאים מנקודת מבט אחרת ובהחלט יכול להשפיע על החלטתו הסופית של היועץ".

באשר לניסיונות החוזרים ונשנים לחוקק את פסקת ההתגברות, שתחליש את בג"ץ, וההתקפות על בית המשפט העליון, אמר עו"ד נזרי כי "אני בעד שיח ענייני ומכובד, גם אם נוקב, בשאלת האיזונים בין הכנסת לבית המשפט העליון ורשויות השלטון, ובעד חקיקת חוק יסוד: חקיקה, כולל פסקת התגברות, שתתאים לסיטואציות מסוימות ברוב הגיוני וסביר (לא של 61). זהו דבר חיוני ונדרש להסדרת היחסים בין הרשויות, לקביעה מה זה חוק יסוד, איך הוא מתקבל, כיצד בג"ץ יכול לפסול חוקים ובאיזה רוב, ומה הדרך של הכנסת 'להתגבר' על כך בסיטואציות מסוימות. צריך לקבוע את זה סוף-סוף פעם אחת ולתמיד. נמשיך להתווכח בכל מקרה על איזון ספציפי, אבל לפחות כללי המשחק יהיו ברורים".

עוד לדברי עו"ד נזרי, "תפקיד יועץ משפטי הוא להיות שומר סף, לשים קווים אדומים ולקבוע גבולות בהתאם לדין, אבל עליו להיזהר לא לקבוע מדיניות ולא להחליף את שיקול-דעתו של השר או המנכ"ל, כאשר מוקד השאלה הוא במישור המדיניות לה אחראי הדרג הנבחר. אנחנו יועצים משפטיים של כל ממשלה נבחרת, הממשלה היא הקובעת את המדיניות, ועלינו לסייע לה לממש את מדיניותה, תוך עמידה על גבולות הדין".

בסיום דבריו התייחס עו"ד נזרי לחוק הלאום ולדיונים אודותיו בכנסת, והדגיש את "חשיבות השמירה על האיזון בהגדרת המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, תוך מתן משקל ממשי לשני חלקי ההגדרה".

צרו איתנו קשר *5988