וינסנט צ'נגוויז משקיע 8 מיליון דולר בטרנדליינז - חממה טכנולוגית ישראלית הנסחרת בסינגפור

המיליארדר היהודי, ממשקיעי הנדל"ן הבולטים בבריטניה, מחזק את מעמדו כפטרון החממות הטכנולוגיות בישראל • מניית טרנדליינז, הנסחרת בסינגפור, זינקה ב-16% בעקבות הדיווח אתמול, אבל במהלך המסחר היום יורדת 6.5%

וינסנט צ'נגוויז / צילום: Christopher Ratcliffe
וינסנט צ'נגוויז / צילום: Christopher Ratcliffe

חברת ליברה הולדינגז (Librae Holdings) של המיליארדר הבריטי וינסנט צ'נגוויז (Vincent Tchenguiz) הודיעה על השקעה של 8 מיליון דולר בטרנדליינז (Trendlines Group) - חברת השקעות בתחומי המכשור הרפואי והטכנולוגיות החקלאיות בישראל.

מניית טרנדליינז, הנסחרת בבורסה של סינגפור, זינקה בכ-16% בעקבות הדיווח אתמול, והיום בצהריים היא ירדה ב-6.5% ומשקפת לחברה שווי של 37.5 מיליון דולר. בעקבות העסקה תחזיק החברה בראשות צ'נגוויז 14.5% ממניות טרנדליינז. ההשקעה בוצעה בפרמיה של 35% על מחיר המניה לפני ההכרזה על העסקה.

בכך מחזק צ'נגוויז את מעמדו כפטרון החממות הטכנולוגיות בישראל, לאחר שהשקיע בחממות הטכנולוגיות מעיין ונצ'רס, קסניה וונצ'רס, VLX ואחרות. כמו כן, הוא השקיע ישירות בכמה חברות בישראל וכן בקרנות הון סיכון הפועלות בישראל, ובהן קפיטל נייצ'ר, IBF ואחרות. צ'נגוויז הוא איל נדל"ן בריטי, שנולד באיראן למשפחה עיראקית-יהודית. הוא התחיל את הקריירה שלו בתחום הפיננסי בוול סטריט, התפתח לתחום הנדל"ן, וכיום הוא ממשקיעי הנדל"ן הבולטים בבריטניה.

בעשור האחרון צ'נגוויז משקיע במגוון תחומים נוספים, כולל ביומד, קלינטק, ביטחון פנים, חקלאות ועוד, תוך שהוא יוצר חיבורים בין התחומים לבין עסקים ממדינות שונות. הוא גם ידוע בסגנון החיים הראוותני שלו.

פורטפוליו ששווה 102 מיליון דולר

טרנדליינז היא זכיינית של שתי חממות טכנולוגיות של תוכנית החממות של רשות החדשנות הישראלית - חממת המכשור הרפואי וחממת אגטק. כמו כן, הקימה טרנדליינז גם חממה בסינגפור, קרן הון סיכון קטנה להשקעות-המשך בחברות החממה שלה וכן את Trendlines labs, העוסקת בפיתוח מוצרים בתחומי ההתמחות שלה בשותפות או עבור חברות בינלאומיות.

בפורטפוליו של טרנדליינז יש כיום 53 חברות. טרנדליינז הביאה לבורסה את החברות אי.טי.ויו ופלואוסנס, שנמכרו באקזיטים צנועים של כמה מאות מיליוני דולרים, וכן מכרה לחברת קובידיאן (כיום חלק מתאגיד מדטרוניק) את חברת פוליטאץ', העוסקת בניתוחים לא-פולשניים, בכמה עשרות מיליוני דולרים.

צ'נגוויז מסר היום: "אנחנו מאמינים במודל העסקי של טרנדליינז ומשוכנעים שזוהי הזדמנות גדולה. היום ההשקעות שלנו ממוקדות באירופה, ישראל וארה"ב, אבל אנחנו בוחנים את סינגפור כיעד במשך זמן רב, ורואים את טרנדליינז כאפיק כניסה לשוק הזה". 

טוד דולינג'ר, מנכ"ל טרנדליינז, אמר: "הקבוצה היא מעבר למשקיע פיננסי בלבד, אלא יכולה להביא לנו ערך אסטרטגי". מירב קיי, מנהלת פיתוח עסקי של קבוצת CBG, קבוצת חברות ההשקעה של צ'נגוויז, הוסיפה כי "ההשקעה בטרנדליינס מתיישבת עם האסטרטגיה של הקבוצה והמודל העסקי המתפתח שלה".

טרנדליינז הונפקה בבורסת סינגפור בנובמבר 2015, ומאז ההנפקה איבדה מנייתה כ-71% מערכה. בדיווח הכספי האחרון שלה, בנובמבר 2018, העריכה החברה את שווי הפורטפוליו שלה ב-102 מיליון דולר. באחרונה דיווחה החברה על שיתוף פעולה בהשקעות בתחום האגרוטק (agro-tech) עם קרן האגרוטק של תאגיד באייר העולמי. את טרנדליינס ייצגו בעסקה עו"ד עופר בן יהודה, אמיר שחר ויונתן נוימן ממשרד שבלת ושות', ואילו את צ'נגוויז ייצג משרד מיתר ושות'. 

צרו איתנו קשר *5988