הקרב הבין-דורי על תמלוגי השחקנים: הצעירים טוענים לקיפוח, הוותיקים מרוצים

איגוד השחקנים טוען במסגרת תביעה נגד חברת אשכולות, המנהלת את חלוקת התמלוגים לאמנים מבצעים, כי החברה אינה פועלת בשקיפות ובעבר קיפחה את האמנים עקב טעות בחישוב בסך 3 מיליון שקל • השחקנים הוותיקים שוללים את הטענות: "הכסף אינו מפוזר על החול וגם לא נושר מהעצים"

מיליוני שקלים מחולקים מדי שנה כתמלוגים מגופי השידור לאמנים מבצעים, ביניהם שחקנים וזמרים מתוקף חוק זכויות מבצעים, אבל מתברר כי אפילו האמנים המבצעים עצמם אינם יודעים לפי איזה מפתח מחולקים התמלוגים, מי זכאי לכמה ולמה.

בקשה לגילוי מסמכים שהגיש לאחרונה לבית המשפט ארגון השחקנים שח"ם, במסגרת תביעה נגד חברת אשכולות, המנהלת את חלוקת תמלוגי השחקנים, חושפת טפח מהאופן שבו פועלת החברה. מהבקשה עולות שאלות קשות בנוגע להתנהלות החברה ולסיבות שגרמו למנהליה להתנהל בחוסר שקיפות מול האמנים המבצעים.

לבקשה הצטרפו באופן אישי גם השחקנים עלמה זק, דרור קרן, אסתי זקהיים, גיא לואל, לירית בלבן, מיכאל ורשביאק, אוהד קנולר ואיה כורם, המשמשים על-פי הבקשה "כזרועם הארוכה של כלל האמנים המבצעים, המונה עשרות אלפי אמנים שעבורם גובה אשכולות מגופי השידור את התמלוגים המגיעים להם".

אשכולות היא ארגון ללא כוונות רווח הפועל במתכונת של חברה לתועלת הציבור. זהו ארגון התמלוגים היציג של האמנים המבצעים, המייצג כ-40 אלף מהם: שחקנים, זמרים רקדנים, מדבבים, נגנים ועוד.

על-פי חוק אמנים מבצעים, אשכולות גובה את התמלוגים המגיעים לאמנים המבצעים, גם אלה שאינם חברים בה, ומופקדת על העברת הכסף אליהם. את החברה הקים לפני 35 שנה השחקן אילי גורליצקי, המשמש מאז בתפקיד היו"ר. לצידו פועלים חברי דירקטוריון, ביניהם השחקנים ששי קשת ושייקה לוי, שמכהנים בתפקיד מאז 2003.

אף שאשכולות מייצגת עשרות אלפי אמנים, יש לה אסיפה כללית המונה 100 נציגים שהם בעלי מניות, המייצגים את כלל האמנים. האמנים המשתתפים בתביעה הם חלק מאותה אסיפה מייצגת.

האמנים טוענים בבקשה כי הם אינם חשופים לפרטי מידע מהותיים ובסיסיים הנוגעים לכסף שלהם עצמם, למשל מה המפתח לחלוקת התמלוגים וכיצד הם מחולקים. מדובר בעשרות מיליוני שקלים בשנה (ב-2017 חולקו כ-30 מיליון שקל), שחלקם נותר בקופת החברה לצרכים שונים, וההנהלה מסרבת להשיב לפניות מהו שיעור הכספים שנגבו ולא חולקו, ומה עלה בגורלם. האמנים גם אינם חשופים לאופן שבו מחולקים כספי תמיכה לאמנים נזקקים, וההנהלה גם מסרבת למסור להם מידע על נתוני השכר של הבכירים בה.

אישור לשינוי השיטה בשיחה טלפונית

המחלוקת נולדה ב-2017, כשלהנהלת שח"ם ולהנהלת אשכולות החלו להגיע תלונות על היעדר השקיפות ועל טעויות בהיקפים של עשרות אלפי שקלים ביחס לתמלוגים המחולקים. על-פי התביעה המוגשת כעת, בפברואר 2017 התקבלה באשכולות פנייה של השחקן רועי לוי, שטען לפגיעה מהותית בהיקף התמלוגים שלו בגלל שינוי שאשכולות עשתה במפתח חלוקת התמלוגים בקטגוריה מסוימת שלא הובאה לידיעת האמנים. לאחר דיון הוחזרו ללוי 25 אלף שקל שלא שולמו לו, אבל לא נעשתה בדיקה רוחבית כדי לוודא שמהשינוי לא ניזוקו אמנים נוספים. חברי ועדת התמלוגים גם לא קיבלו הבהרה מאין נלקח הסכום ששולם ללוי.

אמנים נוספים שזיהו שגיאות בכספי התמלוגים שהועברו אליהם וביקשו פירוט ביחס לכספים ששולמו להם, נתקלו בסירוב ו"לעתים אף נתקלו לאחר מעשה בהתנהלות נקמנית מצידם של העוסקים בעניין", נכתב בבקשה להגשת המסמכים.

קו פרשת המים היה בשלהי 2017, כשחברי ועדת המשנה לתמלוגים של הדירקטוריון קיבלו שיחה טלפונית המבקשת מהם לאשר שיטה חדשה לחלוקת התמלוגים. לאחר שחלק מחברי הוועדה התרעמו והודיעו כי לא יסכימו לאשר שיטה חדשה בשיחה טלפונית וללא הצגה של מכלול נתונים, לרבות סימולציות של ההשלכות של כל שינוי, התקיימה פגישה בנושא, שבסופה הוחלט לאשר שיטת חלוקה חדשה. ההחלטה התקבלה בכפוף לכך שלחברי הוועדה יוצגו סימולציות של תוצאותיה, כדי לוודא שהשיטה עונה על המטרות. הפרוטוקול של אותה ישיבה לא הופץ, ובהמשך נשלחה לחברי הארגון הודעה, ללא תיאום, על מדרוג חדש בשיטת התמלוגים.

"עד מהרה התברר כי בשיטה החדשה נפלו פגמים חמורים שקיפחו את זכאותם של קרוב ל-1,750 אמנים לקבלת התמלוגים המגיעים להם", נכתב בבקשה. מדובר היה בטעות שלפיה חושבה הזכאות של אמנים על עונה שלמה כפרק אחד, ולא לפי מספר הפרקים באותה עונה. היקף הטעות בחישוב החדש עמד על יותר מ-3 מיליון שקל.

לאחר שהאמנים התריעו, בוצע תיקון רטרואקטיבי חלקי, אבל מאחר שבאותו זמן כספי התמלוגים כבר חולקו, הנהלת אשכולות הסכימה לערוך תיקון שהחזיר ל-1,750 האמנים שנפגעו רק 700 אלף שקל.

הכסף חולק באופן ספורדי ללא פרסום הטעות, ולא ברור היה מאין נלקחו הסכומים, מאחר שבמקביל לא נגרעו סכומי כסף מאמנים אחרים. 

בעקבות אותה פרשה ניהלו האמנים דין ודברים בשנה האחרונה מול הנהלת החברה, כדי לנסות לקבל נתונים. אולם הניסיונות לקבל מידע מסודר לא צלחו, ואשכולות לא רק שסירבה באופן קטגורי להעביר מסמך כלשהו - היא גם הפסיקה את התמיכה שהעבירה באופן קבוע לשח"ם בסך 300 אלף שקל לשנה. לטענת האמנים, הנהלת אשכולות אפילו איימה באופן מרומז על חברי הנהלת שח"ם בהגשת תביעה נגדם.

בבקשה לגילוי המסמכים מפורטות תלונות נוספות על התנהלות הנהלת אשכולות - החל מהאופן שבו מועברת הזכות למניה באסיפה בין מקורבים לצלחת ועד למפתח שלפיו מחולקים הכספים. עתה כאמור מבקשים האמנים להכריח את הארגון שאמור להגן על הכנסותיהם הכספיות לספק להם עוד מידע.

האמנים הוותיקים תומכים באשכולות

אבל לא כל האמנים הנמנים עם אשכולות מאמצים את הקו של שח"ם: רק לאחרונה פרסמו 50 אמנים ותיקים מודעת תמיכה באשכולות ובפעילותה, עם קורטוב של ביקורת מרומזת על הקו שנוקטת שח"ם ודור השחקנים הצעירים יותר. על המודעה חתומים אמנים כמו ליא קניג, גילה אלמגור, נעמי פולני, שושיק שני, אלכס אנסקי, גבי עמרני, ישראל גוריון ונוספים.

"אשכולות הוא המפעל הגדול ביותר שהוקם על-ידי אמנים למען זכויות אמנים", נכתב במודעה, "אנחנו חיינו במדבר ללא תנאים כלשהם, ופתאום יש כסף ותמלוגים שאיש לא חלם עליהם אז. חברינו שבראש צברו ניסיון שלא יסולא בפז. הם מיומנים, עם ידע עצום, היודעים להיאבק בגאון עם נציגי המשרדים מכל המגזרים".

גילה אלמגור / צילום: איל יצהר
 גילה אלמגור / צילום: איל יצהר

"כמובן ששיפורים רצויים תמיד, כמו בכל מוסד ואיגוד, אבל אלה חייבים להיעשות באווירה חיובית ולא הרסנית, אפילו עם קצת כבוד - חס וחלילה לא בהסתה. הכסף אינו מפוזר על החול וגם לא נושר מהעצים", כתבו האמנים.

עו"ד אבי אורדו, שותף במשרד ש. הורוביץ ושות', המייצג את אשכולות, מסר בתגובה: "אשכולות משוכנעת כי תביעת שח"ם חסרת יסוד ובסיס; כי התביעה כוללת, בלשון המעטה, הרבה מאוד אי-דיוקים; וכי היא מונעת משיקולים אישיים ואי-ידיעת העובדות. דירקטוריון אשכולות, בראשות אילי גורליצקי, הוביל ומוביל את אשכולות להישגים חסרי תקדים, הן במישור הלאומי והן במישור הבינלאומי. כל אמן מבצע מקבל את מלוא המידע אודות התמלוגים לו הוא זכאי, אופן חלוקתם וכיוצ"ב. המידע עומד לרשותו גם באתר באינטרט של אשכולות. אשכולות מתנהלת בשקיפות מרבית. עם זאת, על-מנת לאפשר את מקסום התמלוגים, היא חייבת ומחויבת לשמור על חלק מהמידע בסודיות.

"דלתה של אשכולות תמיד פתוחה בפני כל האמנים המבצעים. רוב מוחלט של האמנים המבצעים וכן בעלי המניות תומכים באילי ובדירקטוריון. תגובה מפורטת תימסר לבית המשפט הנכבד, אם כי אשכולות מקווה שעד לדיון בינואר, שח"ם ומעט האמנים שהגישו את התביעה יתעשתו וימשכו את התביעה. אשכולות אף שוקלת את צעדיה נגד שח"ם".

שח"ם מיוצגת על-ידי עורכי הדין זוהר לנדה, הדר ישראלי ואייל נחשון ממשרד ברנע, ג'פה, לנדה ושות'.

צרו איתנו קשר *5988