נעילה אדומה בוול סטריט בעקבות איום המכס על סין; טראמפ: "לא מודאג מהצניחה"

נשיא ארה"ב צייץ כי בכוונתו להטיל מכס נוסף בשיעור של 10% על סחורות ב-300 מיליארד דולר מסין • הזהב קפץ ב-1.6%, הנפט צלל ב-7% • נתוני ייצור חלשים מעלים את התקווה להורדת ריבית בהמשך השנה • מדד ISM ירד לרמה הנמוכה מאוגוסט 2016 • הדרישות לדמי אבטלה בארה"ב עלו ב-8,000

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בניו יורק ננעל בירידות שערים, בעקבות צניחה חדה שבאה בעקבות הציוץ של הנשיא טראמפ בעניין המכס על סין, ושמחקה את העליות שנרשמו קודם לכן במסחר. מדד דאו ג'ונס  סיים את המסחר בירידה של 290 נקודות, יותר מ-1%, אחרי שכבר טיפס במהלך היום ב-311 נקודות. מדד S&P 500  ירד ב-0.9%, ואילו הנאסד"ק  נפל ב-0.8%. על רקע הנפילות אמר הנשיא טראמפ כי אינו מודאג בעקבות צניחת השוק לאחר האיום בהטלת מכס.  

בינתיים השוק הגיב בחריפות להודעת הנשיא האמריקאי, כאשר הזהב קפץ ב-1.6%, הנפט צלל ב-7% והתשואות על האג"ח הממשלתיות נפלו.

20:45

העליות בוול סטריט נמחקו לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי ארה"ב תטיל מכס נוסף בשיעור 10% על יבוא אמריקאי של סחורות מסין. מדד דאו ג'ונס  עבר לירידות של 100 נקודות לאחר שכבר עלה ב-311 נקודות במהלך המסחר. S&P 500  יורד ב-0.4% ומדד נאסד"ק , שכבר זינק ב-1.6%, עבר לטריטוריה האדומה. 

בסדרת ציוצים בטוויטר אמר טראמפ כי המכס, בשיעור 10%, יוטל על סחורות סיניות בשווי 300 מיליארד דולר.  

18:40

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בעליות בהמשך לנתוני ייצור חלשים, שמעלים את התקווה כי הפד ייאלץ להוריד הריבית בהמשך השנה. מדד הנאסד"ק מזנק ב-1.6%, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עולים בכ-1%. התשואה על האג"ח האמריקי ל-10 שנים יורדת מתחת ל-2%.

מניות אמזון , אפל , אלפאבית  ונטפליקס  בולטות בעליות.

באירופה המסחר ננעל בעליות, מלבד הפוטסי הבריטי שנסגר ללא שינוי לאחר הותרת הריבית שם ללא שינוי, והורדת תחזית הצמיחה לכלכלה מצד הבנק המרכזי.

מדד הקאק עלה ב-0.7%, כך גם הבורסה במדריד וזו שבמילאנו.

17:40

המדדים המובילים בוול סטריט עולים כעת, בהובלת מדד הנאסד"ק שעולה ב-1.2%, וזאת בתקווה כי הפד יוריד את הריבית בהמשך השנה, לאחר שאתמול חתך את הריבית לראשונה מאז 2008.

מדד ISM בארה"ב למגזר הייצור הצביע על צמיחה בקצב הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2016. מדד ISM ירד ל-51.2% ביולי לעומת 51.7% ביוני. הכלכלנים צפו עלייה ל-51.9%.

בבריטניה, הבנק המרכזי הותיר את הריבית על 0.75%, ודחה את הקריאה לחתוך את הריבית אם כי הצביע על הסיכונים הטמונים באי הוודאות לגבי יציאתה של בריטניה מאיחוד. הבנק המרכזי הבריטי חתך את תחזית הצמיחה לאור הסיכונים, ל-1.3% בכל אחת מהשנתיים הקרובות, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.5% ו-1.6%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בנטייה לעליות לאחר הירידות החדות שנרשמו אמש ברקע לטון הניצי של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר הריבית. מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.5%, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עולים קלות.

החוזים על הזהב מאבדים 1.5% לרמה של 1,416 דולרים לאונקייה. הנפט יורד ב-2.5% ל-57 דולרים לחבית. ברקע: הדולר התחזק לאחר הודעת הריבית של הפד, ונאום פאואל שהסביר כי הורדת הריבית אינה מהווה תחילתה של מגמה.

ג'ף בזוס, מייסד אמזון , מימש מניות של חברת הענק בשווי של 1.8 מיליארד דולר.

חברת התרופות טבע  תמכור את אונקוטסט תמורת כמה מיליונים, כך נחשף ב"גלובס".

15:30

הדרישות לדמי אבטלה בשבוע האחרון לחודש יולי בארה"ב טיפסו ב-8,000 תביעות, ל-215 אלף.

מחיר הנפט מאבד 2% לרמה של 57.5 דולרים לחבית, בהמשך להודעת הריבית של הפד אמש.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ביציבות אחרי הירידות אתמול.

13:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עברו לעליות לאחר הירידות שנרשמו אתמול ברקע להודעת הריבית של הפד. הנגיד פאואל הוריד את הריבית אך סייג כשאמר כי לא מדובר בתחילתה של מגמה.

לדברי אייל שני סמנכ"ל השקעות אפסילון: "מחזור העלאת הריבית בארה"ב ובשאר עולם הסתיים לעת עתה. הבנקים המרכזיים חוזרים להרחבות כמותיות והזרמת נזילות מחודשת לשווקים. האינפלציה בעולם בהאטה מתחילת השנה והמגמה לא צפויה להשתנות בקרוב. דוח התעסוקה שיתפרסם מחר צפוי להמשיך את המגמה של השנה האחרונה בה נראה המשך ירידה באבטלה ושכר שממשיך לעלות בקצב של כ 3% המבטאים בסופו של דבר את חוזקו של הצרכן האמריקאי".

11:50

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות, על רקע נתוני סקר פרטי המראים על התכווצות בפעילות המפעלים בסין ביולי.

המסחר באירופה מתנהל במגמה מעורבת לאחר שדוחות חזקים מחקו את הירידות שנרשמו מוקדם יותר כתוצאה מהמסרים הנציים של הפד. מדד סטוקס אירופה 600  מחק את הירידות ועבר להיסחר ללא שינוי מהותי, עם רוח גבית ממגזרי הבנקאות והשירותים הפיננסיים, שמטפסים ב-1.2% וב-1.6% בהתאמה, וזאת בעקבות רווחים טובים מהצפוי שנרשמו בבנקים הגדולים. ירידות של 1.8% נרשמות במגזר המשאבים הבסיסיים. 

סוסייטה ז'נרל  דיווח היום על רווח נקי של 1.05 מיליארד אירו ברבעון השני, מעל לתחזיות האנליסטים. הבנק הצרפתי הציג רווח של 1.2 מיליארד אירו בתקופה המקבילה. 

בנק ברקליס  הבריטי היכה את תחזיות האנליסטים ודיווח על רווח נקי של 1.03 מיליארד ליש"ט (1.25 מיליארד דולר) ברבעון השני, בהשוואה ל-1.2 מיליארד ליש"ט ברבעון המקביל.

הבנק הגדול ביותר בהולנד, איי.אן.ג'י גרופ , הזהיר היום כי הריביות האפסיות יקשו על הרווחים העתידיים, והציג רווח גדול מהצפוי, של 1.4 מיליארד אירו ברבעון השני. 

רווחי הרבעון השני של רויאל דאטש של  צנחו לשפל של 30 חודשים, הרבה מתחת לתחזיות, בגלל ירידה במחירי הנפט והגז הטבעי, ובמרווחי הזיקוק.

מניית חברת השירותים הרפואיים הבריטית Convatec  מזנקת לפסגת מדד סטוקס 600, לאחר דוח תוצאות המחצית הראשונה, ומניית קמעונאית האונליין הגרמנית ZALANDO  קופצת בעקבות העלאת תחזיות רווח. 

מניית יצרנית השבבים AMS  צונחת לאחר שהייתה אתמול בשיא של כ-10 חודשים.  

עוד בחזית הדוחות, ירידות נרשמות במניית ענקית התעשייה הגרמנית סימנס  לאחר שהחברה הודיעה כי עסקי התעשייה העיקריים שלה נפגעים כתוצאה מחולשה רבה בענף, ודיווחה על ירידה ברווח לרבעון השלישי.

רווחיה של תומסון רויטרס  נפלו ברבעון השני ל-189 מיליון דולר לעומת 657 מיליון דולר ברבעון המקביל, בעיקר כתוצאה מפגיעה ברווח הנקי בגלל Refinitiv, הפעילות שלה בתחום הנתונים העסקיים והסיכון. היום הודיעה בורסת לונדון כי הסכימה לרכוש את Refinitiv, תמורת 27 מיליארד דולר עבור כלל המניות והחובות.  

10:15

המסחר במניות באירופה נפתח בטריטוריה השלילית, תוך שהמשקיעים מעכלים את המסרים הנציים מהפדרל ריזרב וממתינים לפגישת ועדת המדיניות המוניטרית (MPC) באנגליה.

מדד סטוקס אירופה 600  יורד ב-0.3%, עם צניחה של 1.9% במגזר המשאבים הבסיסיים, ועלייה של 0.3% במגזר השירותים הפיננסיים, בעוד שרוב המגזרים והבורסות נכנסו לטריטוריה השלילית.

 

08:45

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים, לאחר שהמדדים עברו לטריטוריה האדומה.

בשנחאי  ובשנזן  נרשמות ירידות של 0.6%-0.8%. ירידה של כ-0.7% נרשמת בהונג קונג . מדד קוספי  בקוריאה הדרומית חזר אף הוא לטריטוריה השלילית.

07:00

מגמה מעורבת נרשמת הבוקר (ה') בשוקי אסיה, לאחר נתונים שלפיהם הפעילות במפעלים בסין התכווצה ביולי. המדד בשנחאי   יורד ב-0.3%, וירידה מתונה יותר נרשמת בשנזן .

בהונג יורד מדד הנג סנג   בשיעור של כ-0.4%, בהובלת ירידה בשיעור דומה במניית HSBC .

ביפן  מתנהל המסחר ללא שינויים מהותיים, ובאוסטרליה  נרשמות ירידות קלות עם מגמה מעורבת במגזרים.  

בקוריאה הדרומית התאושש מדד קוספי  מירידות מוקדם יותר, והוא רושם עליות של כ-0.3%. מניות יצרנית השבבים הגדולה SK Hynix  מחקה ירידות שבהן נסחרה מוקדם יותר, והיא עולה ביותר מ-1%, בעוד שסמסונג  מאבדת כ-0.5%.

נתוני הסחר ליולי מראים כי היצוא בקוריאה הדרומית ירד ב-11% לעומת התקופה המקבילה ב-2018, מעט טוב יותר מירידה של 11.3% שצפו האנליסטים. ירידה חדה במיוחד נרשמה ביצוא מוליכים למחצה, שצנח ב-28.1%. היבוא ירד ב-2.7% לעומת ציפיות ל-8.1%.

אמש (ד') חתך הפדרל ריזרב את הריבית בארה"ב ב-0.25% בהתאם לתחזיות, אך יו"ר הפד ג'רום פאואל הבהיר כי אין מדובר בתחילתה של מגמה, ושלח את שוקי וול סטריט לירידות. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988