לאומי, הפועלים והפניקס חשופים לחוב של WeWork בכ-100 מיליון דולר

בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר • במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס
אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

בצל הקושי של חברת חללי העבודה המשותפים WeWork לבצע הנפקה ראשונית ענקית בשווי מפולפל, מתברר כי שלושה גופי פיננסים ישראלים חשופים לחוב שלה בכ-90-100 מיליון דולר. בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר.

חלקם של הפועלים ושל לאומי מוערך בסדר גודל של כ-20-25 מיליון דולר וכ-40-50 מיליון דולר. במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים.

חברת WeWork הצליחה למתג את עצמה כסטארט אפ או מעין היי-טק נדל"ני, וככזו זכתה לסלחנות רבה בנוגע לתוצאותיה ולביקושי אדירים ולתגי שווי מרשימים במהלך גיוסי ההון שלה. לאורך השנים החברה גם הסתייעה בגיוסי חוב ובהבטחת קווי אשראי, שלא ברור כמה מהם מומש. לחברה מזומנים בהיקף ניכר.

במהלך 2019 עמדה החברה שנוסדה על ידי הישראלי נוימן לבצע את אחת ההנפקות הגדולות ביותר ב-2019, אך בשל תהיות רבות שהועלו ביחס לתוצאותיה ולשווי הנדרש היא נאלצה לדחות את ההנפקה בזמן לא ידוע.

לאחרונה דווח בעניין זה כי לפי דיווחים בארה"ב, ההנפקה אמורה להתבצע עוד השנה לפי שווי מבוקש התחלתי של כ-47 מיליארד דולר, אך כעת כלל לא בטוח שזה יקרה כאשר דובר גם על ביקורת חריפה על הממשל התאגידי בחברה, לרבות מבנה מניות שנותן שליטה מוחלטת למייסד הישראלי אדם נוימן, עסקאות בעלי עניין בינו לבין החברה, ועוד. זאת, בנוסף לסימני שאלה רבים סביב המודל העסקי של החברה וסכומי עתק שהיא שורפת.

צרו איתנו קשר *5988