דאסטפוטוניקס ממודיעין גייסה 25 מיליון דולר מאינטל ואביגדור וילנץ

החברה מפתחת רכיבי קישוריות אופטיים להעברת מידע בתוך מרכזי נתונים • גם WRVI קפיטל הייתה בצוות הגיוס

צוות דאסטפוניקס / צילום: יח"צ
צוות דאסטפוניקס / צילום: יח"צ

חברת DustPhotonics ממודיעין גייסה 25 מיליון דולר בסבב B, בהובלת קרן ההשקעות של אינטל "אינטל קפיטל" ובהשתתפות אביגדור וילנץ, ו-WRVI קפיטל. בעקבות הגיוס, תגדל מצבת כוח האדם של החברה, המפתחת רכיבי קישוריות אופטיים להעברת מידע בתוך מרכזי נתונים (דאטה סנטרים), מ-63 לכ-80 עובדים. סך הכל גייסה עד כה כ-42 מיליון דולר.

"המימון ישמש אותנו לביצוע מפת הדרכים שלנו ולפיתוח הדורות הבאים של פתרונות למרחקים גדולים", הסביר מנכ"ל דאסטפוטוניקס בן רובוביץ', שייסד את החברה לצדם של יוצאי לחברת "קומפס" קובי השרוני ואמיר גרון.

הרכיב שמפתחת DustPhotonics, שנוסדה ב-2017, נקרא טרנסיבר (משדר-מקלט) אלקטרו-אופטי, המקשר בין השרתים לנתבים בתוך מרכזי נתונים והוא נועד לאפשר העברת מידע בקצבים גבוהים שכבלי הנחושת הקיימים אינם מסוגלים לעמוד בהם. "ככל שמהירות העברת הנתונים הולכת וגדלה, כבלי נחושת מתקשים להעביר את המידע למרחקים ארוכים, לכן התעורר הצורך להעביר את התקשורת באופטיקה", הסביר רובוביץ', "הטרנסיבר של דאסטפוטוניקס משנע את המידע למרחקים של מעל מטר וחצי ועד שני קילומטר בתוך הדאטה סנטר והחוצה ממנו בקצב של 400 ג'יגה לשנייה על כבל אחד".

הייחוד של הרכיב שמפתחת החברה הוא בטכנולוגית הייצור. בעולם האלקטרואופטיקה, מסביר רובוביץ', "צריך לשלוט ביכולות הייצור ולהחזיק קו ייצור, בניגוד לחברות השבבים שמייצרות ברובן באמצעות קבלני משנה. בנוסף, בעוד שתהליך היצור של שרת או נתב הוא סטנדרטי, באלקטרואופטיקה אין סטנדרט אחד, וה-IP (קניין רוחני) הכי חשוב הוא תהליך הייצור עצמו. ההבדל בתהליך הייצור מאפשר ביצועים יותר טובים צריכת הספק נמוכה יותר, ואמינות גבוה יותר לאורך זמן".

עוד לדברי רובוביץ', דאסטפוטוניקס היא "היחידה שפתרה את אתגר הייצור של הרכיבים האלה ויש בידיה קו ייצור שתומך בכל רוחבי הפס - לדור הנוכחי של 100 ג'יגה לשנייה, של 400 ג'יגה לשנייה ואפילו לדור של 800 ג'יגה לשנייה, שאתגר ייצורו טרם נפתר על ידי שום חברה אחרת".

החברות אליהן מתייחסת דאסטפוטוניקס בתור מתחרות הן לדברי רובוביץ', Finisar האמריקנית, Innolight הסינית ובתחומים מסוימים גם מלאנוקס". מוצרי החברה נמצאים כבר במשך 3-6 חודשים בתהליכי התאמה אצל ספקיות ענן ותקשורת, אך לדברי רובוביץ', הלקוח היחיד שניתן לציין את שמו היא אינטל.

"תחום האלקטרו-אופטיקה במרכזי נתונים בענן גדל באופן מעריכי. בארה"ב מתרחשת קונסולידציה של חברות אלקטרו-אופטיקה כך שלא נשארו הרבה. אנחנו משלימים את תמונת מרכזי הנתונים של של אינטל כדי שהיא תוכל להציע פיתרון כמה שיותר מלא", הסביר רובוביץ'.

בהודעת החברה נכתב בשם סמנכ"ל קבוצת מרכזי הנתונים ומנהל כללי של חטיבת הסיליקון פוטוניקס באינטל, הונג הו, כי "קישוריות אופטית במהירות גבוהה חיונית כדי לאפשר את הביצועים בקנה המידה של מרכזי הנתונים של ימינו. מוצרי דאסטפוטוניקס משלימים את תיק המשדרים האופטי המוביל שלנו באמצעות קשרי טווח קצרים".

צרו איתנו קשר *5988