שטייניץ: "בחודש הקרוב מאגר לוויתן יתחיל להפיק גז"

שר האנרגיה אמר הערב כי "אוצר הטבע הגדול בארץ שהתגלה בתחילת 2010, שכב במשך שנים כאבן שאין לה הופכין עד לאישורו בקיץ 2016" • עוד אמר "בסוף שנת 2020 אנחנו נגיע לייצור חשמל בהיקף של 10% מאנרגיה מתחדשת"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי
יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

מאגר לוויתן צפוי להתחיל בהפקת הגז כבר במהלך החודש הקרוב. כך אמר הערב שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ בכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה. הכרזתו של שטייניץ באה בעקבות מידע שפרסמה מפעילת המאגר חברת נובל אנרג'י במסגרת דוחותיה הכספיים, לפיו הפקת הגז מהמאגר צפויה להתחיל בתחילת דצמבר.

"מאגר לוויתן, אוצר הטבע הגדול בארץ שהתגלה בתחילת 2010, שכב במשך שנים כאבן שאין לה הופכין עד לאישורו בקיץ 2016. מאגר לוויתן נמצא כבר ב-97% מהפיתוח שלו בהשקעה של 4 מיליארד דולר ובחודש הקרוב הוא יתחיל להפיק גז. זו משמעות אדירה", אמר.

שטייניץ התייחס לפעילות בתחום האנרגיות המתחדשות. לדבריו, "לפי דוח ה-OECD, זיהום האוויר בישראל, שמחציתו מתחנות כוח, מוביל לכ-2,500 הרוגים ו-9 מיליון ישראלים שאיכות חייהם נפגעת. ללא זיהום האוויר תוחלת החיים שלנו תצמח בשנה שלמה.

"בשנים האחרונות, הורדנו בכ-50% את פליטת המזהמים במדינת ישראל. בזכות המעבר המהיר מפחם, מזוט וסולר לגז טבעי כחול לבן וירוק. התוכניות שלנו הן להמשיך במהפכה עד לגמילה מוחלטת מפחם ודלקים מזהמים. תוך 10 שנים אנחנו נשים סוף לרוב זיהום האוויר בישראל. ישראל תהפוך לאחת המדינות הטובות מבחינת זיהום אוויר. אמרו שאין סיכוי שנעמוד ביעד של 10% מכיוון שלפני 5 שנים היינו פחות מ-2%. בסוף שנת 2020 אנחנו נגיע לייצור חשמל בהיקף של 10% מאנרגיה מתחדשת".

השר שטייניץ התייחס לצורך להקים תחנות כוח במרכזי הערים. לדבריו, "מערכת חשמל רצינית מחייבת שחלק מייצור החשמל יהיה באזורי הביקוש. כאשר עושים מהפכה יש הרבה שמעודדים את הקמת החוות הסולאריות או מתקני הגז הטבעי אבל לא רוצים שקווי המתח יעברו ליד הבתים שלהם.

"כשר, התפקיד שלי הוא להקשיב לכולם אבל לראות את טובת הכלל. אנרגיות נקיות דורשות תשתיות, קווי חשמל, אסדות גז וטורבינות רוח. אם לא נבנה מערכת חשמל מודרנית לא נוכל להחליף את תחנות הפחם הישנות שמזהמות את האוויר שלנו".

לגבי הרפורמה בחברת החשמל אמר השר שטייניץ כי היא מתקדמת במהירות גבוהה. לדבריו, "לאחר שהתחנה הראשונה באלון תבור נמכרה ב-1.9 מיליארד שקל, אני שמח לבשר לכם שמספר המתמודדים לרכישת תחנת הכוח ברמת חובב דומה להיקף המתעניינים שהיה במכרז למכירת התחנה באלון תבור. הרפורמה תאפשר לנו חברת חשמל יעילה שמתמקדת בהולכה וחלוקה ולא כזו שיושבת כאבן ריחיים על מדינה שלמה".

אמיל קויפמן, יו"ר התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה אמר כי "תוך שלושים שנה גם צריכת החשמל בארץ תכפיל את עצמה וייצור החשמל ברובו יעבור מייצור מרוכז בתחנות כוח גדולות - למבוזר בין אלפים רבים של מתקני גנרציה המופעלים באמצעות גז טבעי ואנרגיות מתחדשות.

"מערכת חשמל ואנרגיה היא לב ליבה של הקידמה הטכנולוגית בכל מדינה ומעבר למשק מודרני מצריך כוח אדם מקצועי הכולל אלפי מהנדסי חשמל ואנרגיה מוכשרים, יצירתיים ואיכותיים, מהנדסים שיוכלו למלא תפקידי מפתח רבים במשק".

לשלב המיון המוקדם במכרז לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב ניגשו בין היתר רפק ו-pmec, שזכו במכרז הראשון למכירת תחנת הכוח של חברת החשמח באלון תבור; האצ'יסון מהונג קונג השותפה במתקן ההתפלה בשורק; חברת Opc של עידן עופר שהגיעה למקום השני במכרז הראשון למכירת תחנת הכוח באלון תבור; שיכון ובינוי יחד עם אדלטק השותפה בתחנת הכוח הפרטית ראשונה בישראל דוראד ומפעילה מספר תחנות כוח קטנות; קרן נוי עם סימנס. רבוע כחול עם אלומיי וחברה סינית ואלייד קפיטל.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988