שימוע נוסף לפני אישום לבכירי אמישראגז בפרשת "קרטל הגז הביתי"

בספטמבר 2016 נחקרו על-ידי רשות ההגבלים העסקיים מנהלים שונים בפזגז ובאמישראגז, במסגרת חקירת חשד לקרטל בענף אספקת הגז הביתי • לחשודים מחברת אמישראגז נערכו שימועים לפני הגשת אישום וכעת הודיעה רשות התחרות כי תזמן אותם לשימוע נוסף

חברת אמישראגז / צילום: איל יצהר, גלובס
חברת אמישראגז / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בכירי אמישראגז ישכנעו את רשות התחרות כי לא היו שותפים להסדר כובל בתחום הגז הביתי? רשות התחרות הוגיעה היום (ב'), כי בהמשך לשימועים שנערכו בחודשים אפריל ומאי 2019, במסגרת הפרשה המכונה "קרטל הגז הביתי", החליטה הרשות לזמן לשימוע נוסף לפני הגשת כתב אישום את חברת אמישראגז, מנכ"ל אמישראגז, סמנכ"ל השיווק בחברה ועובד נוסף, וכן את מנהל רכישה ושימור לקוחות בחברת פזגז.

כתב החשדות המעודכן מייחס לחשודים הסדר כובל, לפיו אמישראגז לא תתחרה על לקוחות ביתיים של פזגז הצורכים גז באמצעות מערכת גז מרכזית ועובד פזגז לא יפעל לשכנע לקוחות ביתיים של אמישראגז לעבור לצרוך גפ"מ מחברת פזגז .

על פי החשד, ההסדר נולד על רקע היעדר מעבר של לקוחות ביתיים בין החברות המרכזיות בבאר שבע, והתגבש נוכח פעילות תחרותית מוגברת בה נקטה חברת כלבוגז, אשר הציעה מחירים נמוכים ללקוחות ביתיים בבאר שבע בתקופה הרלוונטית לכתב החשדות.

ההחלטה האם להגיש נגד החשודים כתבי-אישום תתקבל בתום הליך השימוע, וכעת ניתנת לבכירי אמישראגז הזדמנות נוספת לשכנע את רשות התחרות כי לא נערך הסדר כובל ולחמוק מהאישום הפלילי.

שוק של 2 מיליארד שקל

גז הבישול (גפ"מ - גז פחמימני מעובה) הוא אחד ממקורות האנרגיה המרכזיים למשקי-הבית בישראל. מרבית תושבי המדינה עושה שימוש בגפ"מ לצורכי בישול והסקה, כאשר היקף שוק גז הבישול בישראל עומד על מעל ל-2 מיליארד שקל, מתוכו כ-800 מיליון שקל בתחום הביתי. לפי הערכות משרד האוצר, העלות העודפת כיום על צרכני הגז הביתי מוערכת בקרוב ל-400 מיליון שקל בשנה - במילים אחרות, זהו הרווח שהחברות עושות על הגב של הציבור.

ראשית הפרשה - המכונה כיום "קרטל הגז הביתי" - בספטמבר 2016, אז נחקרו על-ידי רשות ההגבלים העסקיים מנהלים שונים בפזגז ובאמישראגז, במסגרת חקירת חשד לקרטל בענף אספקת הגז הביתי. יום לאחר מעצרים אלה נערכה פשיטה גם במשרדי סופר גז. בדצמבר אשתקד הודיעה רשות התחרות לחברות הגז אמישראגז ופזגז ונושאי משרה בכירים בהן כי היא שוקלת להגיש נגדם כתב אישום, בכפוף לשימוע, בגין הסדר לפגיעה בפעילותה התחרותית של חברה אחרת בשוק.

חקירת רשות ההגבלים העסקיים בפרשה זו נפתחה על רקע בדיקה שערכה הרשות בשוק הגז הביתי, אשר ממצאיה העלו כי הספקים הגדולים בשוק זה נמנעים מלהתחרות זה בזה. בעקבות הבדיקה פרסמה הרשות דוח בנושא היעדר התחרות בשוק הגז הביתי, ובו המלצות נרחבות בנוגע לצעדים שיש לנקוט כדי לקדם תחרות בשוק, כחלק מהמאמץ הממשלתי לקדם את התחרות בענף.

בדיקת הרשות העלתה, כי לאורך השנים פעילים מספר שחקנים ותיקים וגדולים בתחום אספקת גז הבישול למשק- בית, בהם פזגז, סופרגז, אמישראגז ודורגז. ארבעת הספקים הגדולים מספקים כ-75% מהכמות המיועדת למערכות גז מרכזיות. לצדם קיימים כ-20 ספקי גז קטנים מאוד, שנתח השוק הכולל שלהם אינו עולה על 10%, כאשר נתח השוק של כל אחד מהם אינו עולה על 5%.

עוד מצאה הרשות כי ניסיונות הכניסה והתרחבות של ספקי גפ"מ חדשים וקטנים נבלמת באופן עקבי. מהבדיקה עלה כי ככל שמספר המתחרים המסוגלים להתרחב קטן יותר - כך קל יותר לספקים הגדולים להגיע לשיווי משקל לא-תחרותי. כן עלה מהדוח כי אספקת גז הבישול למשקי-בית באמצעות מערכת גז מרכזית מועד לשיווי-משקל לא תחרותי. זאת, בין היתר, משום שחברות הגז מוכרות למספר גדול של לקוחות קטנים, ומשום שלספקי הגפ"מ הקטנים קיימים חסמים להתרחבות והגדלת נתח השוק.

מחברת אמישראגז נמסר בתגובה: "אמישראגז קיבלה את הודעת רשות התחרות ותלמד אותה. החברה דוחה מכל וכל את הטענות נגדה, ממשיכה להיות בטוחה שלא נפל דופי בפעולותיה ומשוכנעת שגם הרשות לתחרות תשתכנע בצדקת טענותיה".

*** חזקת החפות: יודגש כי גם בשלב השימוע לפני הגשת כתב אישום כל החשודים בפרשת "קרטל הגז" הם בגדר חשודים בלבד, לא הורשעו בביצוע עבירה ועומדת להם חזקת החפות

צרו איתנו קשר *5988