אינטל רוכשת את הבאנה לאבס הישראלית ב-2 מיליארד דולר מזומן

הבאנה לאבס מפתחת שבבים מהירים שתוכננו במיוחד לעיבוד משימות בינה מלאכותית • מאחורי הבאנה עומד מייסד גלילאו ואנפורנה, אביגדור וילנץ, שגם היה המשקיע הראשון בחברה

שבב של הבאנה לבס / צילום: אתר החברה
שבב של הבאנה לבס / צילום: אתר החברה

ענקית השבבים האמריקאית אינטל תרכוש את הסטארט-אפ הישראלי הבאנה לאבס (Habana Labs) תמורת 2 מיליארד דולר. הבאנה לאבס מייצר שבבים המיועדים ספציפית לעיבוד בתחום הבינה המלאכותית. בהודעה על הרכישה מסרה אינטל כי מייסד ויו"ר החברה אביגדור וילנץ "ישמש כיועץ בכיר ליחידה העסקית, כמו גם לאינטל" וכי החברה תמשיך לפעול מישראל.

בהודעת אינטל נמסר כי שתי החברות "יכולות להאיץ את פיתוח מוצרי בינה מלאכותית הטובים מסוגם למרכזי נתונים. שילוב החברות מחזק את קו מוצרי הבינה המלאכותית של אינטל ומאיץ את מאמציה בשוק שבבי הבינה המלאכותית, הנמצא כיום בשלביו הראשונים וצומח במהירות".

אינטל צופה כי עד 2024 יצמח שוק הבינה המלאכותית ליותר מ-25 מיליארד דולר, וכי היא צופה שהכנסותיה מבינה מלאכותית השנה "יעלו על 3.5 מיליארד דולר - גידול של יותר מ-20% לעומת השנה שעברה".

הבאנה פועלת בתל אביב, בקיסריה, בסן חוזה, בבייג'ינג ובגדנסק שבפולין. הבאנה הוקמה ב-2016 ומאז הקמתה גייסה 120 מיליון דולר. סבב הגיוס האחרון היה בנובמבר 2018, אז גייסה החברה 75 מיליון דולר בהובלת אינטל קפיטל. לסבב זה הצטרפו WRV Capital של ליפ-בו טאן (מנכ"ל חברת התוכנה לעיצוב שבבים קיידנס), קרן בסמר, באטרי ונצ'רס, סמסונג ומשקיעים נוספים.

המעבדים: "גאודי" ו"גויה"

הבאנה פיתחה עד כה שני מעבדי בינה מלאכותית ייעודיים - מעבד שלב האימון בבינה מלאכותית (טריינינג) ששמו "גאודי" (Gaudi), הנמצא כעת בבדיקות אצל לקוחות גדולים. על פי הודעת אינטל, "מערכות טריינינג גדולות המבוססות על גאודי צפויות לספק גידול של עד פי ארבעה בהספק לעומת מערכות שנבנו עם מספר שווה ערך של מעבדים גרפיים (GPUs)".

מעבד נוסף הוא "גויה" (Goya), שנועד לשלב היישום (Inference) בבינה מלאכותית. על פי אינטל, מעבד גויה, שכבר זמין מסחרית, "הדגים ביצועי Inference מצוינים, לרבות הספק ושיהוי בזמן אמת במעטפת המציעה צריכת חשמל תחרותית".

לדברי סגן נשיא בכיר ומנהל כללי של קבוצת פלטפורמות הנתונים באינטל, נבין שנוי, "הרכישה מקדמת את אסטרטגיית הבינה המלאכותית שלנו, השואפת לספק ללקוחות פתרונות לכל צורכי הביצועים - מקצה הרשת החכמה עד למרכז הנתונים".

מאחורי הקמת הבאנה לאבס עומד מייסד חברת השבבים גלילאו, אביגדור וילנץ, שגם היה המשקיע הראשון בחברה. להקמת הבאנה לאבס הצטרפו גם דוד דהן המכהן כמנכ"ל, ורן חלוץ המשמש כסמנכ"ל פיתוח. רן חלוץ הוא בנו של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. השניים יוצאי חברת פריים סנס, שנרכשה ב-2013על ידי אפל ב-345 מיליון דולר, ושהטכנולוגיה שלה שולבה במכשיר האייפון X. מנהל העסקים של החברה הוא איתן מדינה, מי שהיה סמנכ"ל הטכנולוגיה בגלילאו. וילנץ הוא גם ממייסדי אנפורנה שנמכרה לאמזון ב-2015 בעסקה של 370 מיליון דולר.

בדרך למעצמת בינה מלאכותית?

בינה מלאכותית היא אחת מענפי הטכנולוגיה החשובים והמבטיחים ביותר כיום. בחברת הייעוץ מקינזי העריכו באפריל 2018 שהערך העסקי - מלוא הערך הנוצר מהשימוש בטכנולוגיה - שניתן להפיק משימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית נע בין 3.5 ל-5.8 טריליון דולר בשנה. הטכנולוגיה מתבססת על אלגוריתמים שמנתחים כמויות גדולות של מידע ונתונים (דאטה), מזהים דפוסים חוזרים, מפיקים מהם תובנות, מתאימים את עצמם לשינויים ופועלים בהתאם.

על מנת להצליח לעבד את כמויות הדאטה העצומות שענקיות הטכנולוגיה אוספות ועוד צפויות לאסוף בעקבות המעבר לדור החמישי בסלולר ולשימוש נרחב ברכב אוטונומי, נדרשת תשתית מתאימה הן מבחינת מהירות והן מבחינת היעילות האנרגטית של השבבים.

המובילה העולמית בתחום היא חברת אנבידיה, אך חברות נוספות לוטשות עיניים לתחום, ובראשן אינטל. ענקית השבבים הצטרפה לתחום יחסית באיחור, אך היא משקיעה בו רבות. רכישת חברת מובילאיי הישראלית ב-2017 תמורת 15.3 מיליארד דולר, היא הצעד הכי משמעותי שביצעה אינטל עד כה בתחום. עתה מצטרפת אליה גם רכישת הבאנה.

במקביל משקיעה אינטל לא מעט משאבים גם בפיתוח שבבי בינה מלאכותית משל עצמה, והיא עושה זאת באמצעות צוות הפועל במרכז הפיתוח של החברה בארץ. באוגוסט חשפה אינטל את שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל "Nervana NNP-I" אשר קיבל את הכינוי "Springhill". באפריל פרסמה פייסבוק באתר המפתחים שלה כי שתי החברות משתפות פעולה. בשיחה עם "גלובס" סיפר בעבר מנהל העסקים של הבאנה לאבס איתן מדינה כי החברה משתפת פעולה בתחום זה עם גם פייסבוק.

ישראל היא מובילה עולמית במספר הסטארט-אפים בתחום הבינה המלאכותית, עם קרוב ל-400 חברות, המציבות אותה במקום השלישי בעולם אחרי ארה"ב וסין לפי נתוני קרן הון הסיכון ASGARD. לפי נתוני סטארט-אפ ניישן סנטרל (SNC), סך הגופים הישראליים, כולל מרכזי מחקר המפתחים טכנולוגיות בינה מלאכותית או שעושים בה שימוש מהותי, עמד בסוף השנה שעברה על כ-1,150.

בתחום הספציפי של פיתוח שבבים למשימות בינה מלאכותית פועלים בישראל נוסף להבאנה לאבס עוד לפחות שני סטארט-אפים - היילו ונורובלייד, שגם הם מבקשים להתחרות בענקיות הגלובליות. מחוץ לישראל החברה הכי ידועה בתחום היא גרפקור הבריטית.

בחודש שעבר נחשפו ב"גלובס" חלקים מטיוטת דוח הוועדה לבינה מלאכותית שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו בראשות אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן-ישראל. לפי התוכנית תשקיע המדינה בחמש השנים הקרובות כ-1-2 מיליארד שקל כדי להפוך את ישראל למובילה עולמית בתחום. דוח הוועדה כלל המלצות שנגעו לצורך בהכשרת מהנדסים ובהשקעה בחינוך בתחום כבר משלב בית הספר התיכון.

את הבאנה ייצגו בעסקה עורכי הדין איתי פרישמן, טלי לונגין ואורי קאופמן ממשרד מיתר, ליקורניק, גבע, לשם טל ושות׳. את אינטל ייצג בעסקה משרד עורכי דין האמריקאי פול הסטינג, ומהצד הישראלי עורכי הדין ברק פלאט, עזרא גרוס ובן סנדלר ממשרד יגאל ארנון ושות'.