כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ברמי לוי תקשורת: עקבו אחרי עיתונאים ועובדים

לפי כתבי החשדות ששלחה הפרקליטות לחברה ולבכירים בה, הם חשודים בעבירות של פגיעה בפרטיות בכך שניצלו את הגישה שניתנה להם מערכת המתעדת נתוני תקשורת ומאפשרת להפיק פלטי שיחות ואיכונים, כדי לעקוב אחר עיתונאים, עובדים שניסו להתאגד ומי שחשדו כי פרץ לביתו של המנכ"ל

רמי לוי תקשורת סניף שילת / עינת לברון
רמי לוי תקשורת סניף שילת / עינת לברון

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה הבוקר (א') לחברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת" ובעלי תפקידים בחברה ובחברת האם של רמי לוי, כי היא שוקלת להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות של פגיעה בפרטיות. כתבי חשדות נשלחו לחברה, וכן למנכ"ל חברת רמי לוי תקשורת וחתנו של רמי לוי, אופיר אטיאס; אחראי האבטחה ברמי לוי תקשורת, שלמה ג'וליאן; סמנכ"ל חברת האם, "רמי לוי שיווק השקמה", שמואל לוי; וקב"ט חברת האם, אפרים יהודאי. במסגרת חקירת הפרשה במשטרה, בראשית 2016 נחקר גם איש העסקים המחזיק ברשת, רמי לוי.

לפי כתבי החשדות, בשנת 2011 קיבלה רמי לוי תקשורת רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי רדיו טלפון נייד. בהתאם לכך, התקשרה חברת רמי לוי תקשורת עם חברת "פלאפון" וקיבלה ממנה גישה למערכות הפעלה שונות של פלאפון. בין היתר, קיבלה חברת התקשורת של רמי לוי גישה למערכת המתעדת נתוני תקשורת ומאפשרת להפיק פלטי שיחות ואיכונים. המערכת, מוסבר בכתב החשדות, נועדה לשימושן של חברות תקשורת לצורך מניעת הונאות ולמטרה זו בלבד.

לפי החשד, החל משנת 2011 ובמשך חמש שנים, בוצעו בכירים ברמי לוי תקשורת ובחברת האם מאות בדיקות במערכת, בניגוד למטרת מאגר המידע. החשודים, נטען בכתב החשדות, ניצלו לרעה את המערכת על מנת להתחקות, לבלוש ולחקור אודות אנשים, עובדי החברה ושאינם עובדי החברה, בלא ידיעתם או הסכמתם ותוך פגיעה קשה בפרטיותם.

בהודעת הפרקליטות על הגשת כתבי החשדות נכתב כי החשודים ניצלו לטובתם את המערכת "לצרכים שונים, אישיים ועסקיים, בהזדמנויות רבות ושונות ובאופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים שאותם ביקשה הנהלת החברה או ביקשו הם לברר באמצעות מאגר הנתונים שהופקד בידם."

כך למשל לפי כתב החשדות, אחראי האבטחה, ג'וליאן, ערך בדיקות במערכת על מספרם של עיתונאים, על רקע כתבה שלילית שפרסמו על החברה. עוד נטען בכתב החשדות, כי בוצעו בדיקות נוספות לעובדי חברת בת של חברת רמי לוי, חברת "ביכורי השקמה", על רקע חשד להתארגנות להקמת ועד עובדים.

בנוסף נטען בכתב החשדות, כי בשנת 2013 על רקע פריצה לביתו של מנכ"ל רמי לוי תקשורת אטיאס, ועל מנת לאתר חשודים בביצועה, ערך ג'וליאן, לבקשתו של אטיאס, בדיקות במערכת על מספרי הטלפון של אנשים שונים.

דוגמה נוספת שמופיעה בכתב החשדות מספרת על בדיקה שביצע ג'וליאן במערכת על מספרו של אדם בשל תביעה קטנה שהגיש כנגד חברת "רמי לוי".

לטענת הפרקליטות, בכך שביצעו בדיקות שלא למטרה לשמה הוקם המאגר ושבגינה נמסר להם המידע, ומבלי שהתקבלה הסכמתם של הנבדקים, הפרו החשודים את חובת הסודיות שנקבעה בדין לגבי ענייניו הפרטיים של אדם, באופן המהווה בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, ובניגוד להוראות הדין בדבר שימוש במאגר מידע.

החקירה שהיום הודיעה הפרקליטות כי הבשילה לכתבי אישום בכפוף לשימוע, נפתחה בראשית לשנת 2016 בעקבות עדותו של עובד לשעבר ברמי לוי תקשורת, שטען כי בכירים בחברת התקשורת ביצעו לכאורה שימוש במערכות האבטחה לצורך מעקב אחרי גורמים שעמם היה לחברה סכסוך או לחילופין למעקב אחרי עובדים בחברה .

*** חזקת החפות: רמי לוי תקשורת, אופיר אטיאס, שלמה ג'וליאן, שמואל לוי ואפרים יהודאי הם בגדר חשודים בלבד במעשים האמורים. הם מכחישים את החשדות נגדם, ועומדת להם חזקת החפות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988