ליברמן: "אם לא תהיה ברירה, נדיח את יו"ר הכנסת"

בכירים במערכת הפוליטית מתלוננים כי יולי אדלשטיין לא מקדם את הקמת ועדת הכנסת • לפיד: "אם יו"ר הכנסת לא מבין שתפקידו לייצג את כל הכנסת ולא רק את נתניהו יהיו לזה השלכות"

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

בכירי המערכת הפוליטית מאיימים להדיח את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אם לא ימלא את תפקידו הממלכתי כיו"ר הרשות המחוקקת, ויאפשר את הקמת ועדת הכנסת. בצד אחד ניצבים 65 ח"כים שהגישו מכתבים לאדלשטיין, התומכים בעבודת הכנסת. בצד השני, נמצא בלוק 55 ח"כים המייצג את ראש ממשלה בנימין נתניהו, ואשר אינו מעוניין בהתקדמות הליכי הקמת ועדת הכנסת ואי-אישרור החסינות לנתניהו.

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הופיע הבוקר בוועידה לציון 80 שנה לעיתון ידיעות אחרונות, ואמר "הקשבתי לרה"מ, במשך שנה הוא הכחיש שיבקש חסינות. אני נמצא כמה שנים טובות בכנסת - אני זוכר איך רה"מ תקף את אהוד אולמרט כשהוגש נגדו כתב אישום. הוא הסביר שלראש ממשלה ששקוע בחקירות אין סמכות ציבורית ומוסרית לכהן כרה"מ ובטח שההחלטות שהוא מקבל מושפעות ממצבו האישי. גם כשזה הגיע אליי בזמנו, כשהוגש כתב אישום נגדי, באותו יום קמתי ואמרתי אני מוותר על החסינות", אמר ליברמן.

באשר לחסימת הקמת ועדת הכנסת על ידי יו"ר הכנסת, אמר ליברמן כי סיעתו תומכת בהקמת ועדת הכנסת. "המדינה מתנהלת בלי פיקוח פרלמנטרי כבר יותר משנה. מ-1 בינואר אין תקציב. היה רק עכשיו אסון בת"א, ועדת הפנים לא מתפקדת. במצב תקין היו כבר חייבים לכנס את ועדת הפנים, עם כל הגורמים", אמר ליברמן.

ליברמן נשאל על המהלכים בנוגע ליו"ר הכנסת אדלשטיין וציין כי "מנענו כל ניסיון להחליף את יו"ר הכנסת בתקופת ביניים מתוך שיקול ממלכתי ואחריות פרלמנטרית. נתניהו פנה לכנסת ה-22. אין פנייה ערטילאית לחסינות, הפנייה היא לכנסת ספציפית. ולכן הכנסת ה-22 חייבת להתייחס לבקשה הזאת.

"דבר אחרון שאני רוצה זה עימות עם יו"ר הכנסת, אבל אם לא תהיה ברירה, נלך לעימות איתו ונעשה את הכול כדי להקים את ועדת הכנסת. אני מקווה שלא נגיע להחלפת יו"ר הכנסת. זוהי דמות ממלכתית וצריך להתנהל באופן ממלכתי. זה מה שאני מצפה מיו"ר הכנסת, ולאור ההיכרות ארוכת השנים שלנו והחברות אני בטוח שהוא יתנהל כך בסופו של דבר".

יאיר לפיד, מספר 2 במפלגת כחול לבן, הופיע הבוקר באותה הוועידה ואמר גם הוא כי אדלשטיין עושה "פעלולים וטריקים כדי לקיים את הוועדה, זו הפרה של אמון הציבור. נגדיר את זה כך בנימוס מכבודו של יו"ר הכנסת - אם יו"ר הכנסת לא מבין שתפקידו לייצג את כל הכנסת ולא רק את נתניהו יהיו לזה השלכות. אני רוצה להזכיר, 65 חברי כנסת חתמו ליו"ר הכנסת על נייר שאומר צריך לכנס ועדת כנסת לדון בחסינות. אנחנו לא רצינו את זה ולא אני הגשתי את החסינות לוועדת הכנסת, נתניהו הגיש את החסינות לוועדת הכנסת אז ועדת הכנסת צריכה לדון בזה". אמר לפיד.

לפיד נשאל אם יפעל להחלפתו של אדלשטיין והשיב: "יהיו לזה השלכות אם יולי אדלשטיין יעבוד בתור ראש המטה של נתניהו בכנסת במקום יו"ר הכנסת".

עוד נשאל לפיד האם הגשת בקשת חסינות על ידי נתניהו היתה טעות מצידו. לפיד השיב: "בוודאי שהוא טעה. גם טעה וזה גם מעשה לא ערכי ולא מוסרי, לא שיש לי ציפיות גדולות מהאדם שאני מזכיר, יש לו כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, אז זה עוד קטן לעומת הדברים האחרים.

"החסינות של חברי הכנסת נועדה לזה שאנשים יוכלו במהלך החקיקה או במהלך נאום שלהם בכנסת להיות מוגנים משפטית. היא לא נועדה לזה שאנשים יוכלו לעשות עבירות פליליות חמורות בלי להגיע לבית המשפט. זה שיש לי חסינות ואני חבר כנסת ויש לי חסינות, לא אומר שאני יכול לפרוץ אליך מחר הביתה ולגנוב את כל הרכוש ואז להגיד לא, אבל יש לי חסינות ואסור לכם לקחת אותי לבית המשפט. הוא לא היה אמור להגיש חסינות והוא אומר לך במשך שלוש שנים לא היה כלום ואין כלום, ולפיכך שיעמוד בבית המשפט ויגן על עצמו שם".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988