לאחר השחרור מהכלא הרוסי: נעמה יששכר נחתה בישראל

(עדכון) - בתום 10 חודשי מאסר, הצעירה הישראלית שבה הביתה • היא נחתה בנתב"ג במטוס ראש הממשלה, לאחר שקיבלה חנינה מנשיא רוסיה פוטין • נתניהו הסביר כי שחרורה של נעמה היה נחוץ במיוחד, משום ש"המשבר יכול היה להעיב על כל מערכת היחסים עם רוסיה"

נעמה יששכר נחתה הערב (ה') בישראל, לאחר 10 חודשי מאסר בכלא ברוסיה. יששכר טסה לארץ במטוס ראש הממשלה, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקר ברוסיה ונפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. היא שוחררה היום מהכלא הרוסי בעקבות חנינה שנשיא רוסיה החליט להעניק לה.

ראש הממשלה נתניהו סיפר על פגישתו עם נעמה יששכר ואמר כי "נעמה מאוד התרגשה, אי-אפשר לתאר. זאת פעם ראשונה שהיא יוצאת החוצה, רואה עצים ושמיים, לא פשוט. היא לא ראתה את השמיים לפני כן, והיא הודתה לי ולרעייתי".

לדבריו, סוגיית המעצר של נעמה ברוסיה שונה מכל מעצר של ישראלי אחר בעולם, שכן המשבר הזה יכול היה להעיב על היחסים האסטרטגים עם רוסיה, ולכן הייתה חשיבות להשיב אותה הביתה, כדי לנטרל את הבעיה.

נתניהו הוסיף כי "היחסים עם רוסיה הם אסטרטגיים, ראשונים במעלה". הוא הסביר כי "טיפחנו את היחסים עם רוסיה כדי למנוע התנגשות צבאית באזור, ולכן המשבר יכול היה להעיב על כל מערכת היחסים. היה חשוב לפתור את המשבר, שהלך ותפס תאוצה. המעורבות הייתה חיונית".

נתניהו העלה מספר סיבות שבגללן הסיפור תפס תאוצה: הראשונה היא סוגיית ההגירה, כשישראל מחזירה רוסים שנוחתים בנמל התעופה בן-גוריון מחשש להגירת עבודה, וכן בקשת ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב. "הרחנו את המוקש הזה, ולי היה חשוב באופן אישי לנטרל אותו", אמר.

ראש הממשלה סיפר כי ביקר את נעמה במושבה בטיסה: "אני ורעייתי הלכנו לשאול לשלומה בטיסה, וראינו שהיא יושבת עם מגש חטיפים, ביסלי ושוקולד השחר. אמרתי לה: 'הנה עכשיו באמת חזרת לארץ ישראל'".

מוקדם יותר נפגשו נעמה ואמה יפה עם ראש הממשלה בשדה התעופה במוסקבה והודו לו על הסיוע שלו בהשגת החנינה ושחרורה מהכלא. בפגישה שנערכה בקרמלין הודה נתניהו לנשיא רוסיה פוטין על הענקת החנינה לצעירה הישראלית. "תודה לך בשם כל עם ישראל על ההחלטה המהירה שלך לתת חנינה לנעמה יששכר", אמר נתניהו בפתח המפגש. "זה דבר שמרגש את כולנו, והתודה שלנו ניתנת מכל אזרחי ישראל, מכל הלב".

נשיא רוסיה אמר כי פגישתו בשבוע שעבר עם יפה יששכר סייעה לו לקבל את ההחלטה לחון אותה. "החלטתי לתת לה חנינה, וזה הרבה בזכות המפגש עם אימא שלה", אמר הנשיא. "אבל צריך לזכור שגם מצאו אצלה סמים בתיק. אני מאחל כל טוב לה ולבני משפחתה".

בדרכה למטוס התחבקה יששכר עם שגריר ישראל ברוסיה יעקב ליבנה. השגריר תיאר את המפגש בין הצעירה לראש הממשלה וסיפר כי "היה מצוין, שמחים שנעמה שוחררה". לדברי ליבנה, "היא שמחה שהיא חוזרת הביתה. היא הודתה לראש הממשלה ומשרד החוץ. הכי חשוב שנעמה חוזרת הביתה. זה מה שאנחנו עושים במקרים מהסוג הזה".

על יששכר בת ה-26 נגזרו בבית המשפט הרוסי 7.5 שנות מאסר, לאחר שנעצרה באפריל האחרון במוסקבה בגין אחזקת 9.6 גרם של חשיש שנמצאו בתרמילה, בעת שעצרה בשדה התעופה שרמייטבו בדרך חזרה ארצה מהודו.

צרו איתנו קשר *5988