תיק אישי | ניתוח

התחזית: שוק תנודתי, כשברקע נגיף הקורונה והתחממות עונת הבחירות בארה"ב

לקראת הפריימריז הדמוקרטיים באיווה, ניו המפשייר, דרום קרוליינה ונבאדה החודש, הסוחרים בוחרים אופציות שיוכלו להשתלם אם הטלטלה בשוק תימשך • אבל לא רק הפוליטיקאים מדאיגים אותם

הסנאטורים הדמוקרטיים ברני סנדרס ואליזבת וורן / צילום: RANDALL HILL, רויטרס
הסנאטורים הדמוקרטיים ברני סנדרס ואליזבת וורן / צילום: RANDALL HILL, רויטרס

המשקיעים מהמרים שהתנודתיות שאפיינה את השוק בשבועיים האחרונים תישאר איתנו. רבים מהם צופים תנודות דרמטיות במניות כאשר עונת הבחירות בארה"ב עולה מדרגה וכולם מנסים להעריך את השלכות נגיף הקורונה הסיני על הפעילות הכלכלית העולמית.

סוחרי האופציות על המניות והמדדים צופים תנודתיות מוגברת סביב תאריכי מפתח שקשורים לבחירות בארה"ב, כולל הפריימריז הדמוקרטיים באיובה, ניו המפשייר, דרום קרוליינה ונבאדה החודש. הם בוחרים אופציות שיוכלו להשתלם אם הטלטלה בשוק תימשך בחודשים הבאים.

ההימורים הללו משתלבים עם העצירה בריצה של השוק. החששות מנגיף הקורונה הורידו את מדד 500 S&P ב-3.1% מ-17 בינואר עד 31 בינואר, והמדד בטריטוריה שלילית מתחילת 2020.

כמה משקיעים הכניסו כסף לחוזים דמויי ביטוח בשל החשש מפני נסיגה רחבה יותר בשוק. אחרים מהמרים על מגזרים ספציפיים בשוק, לפי העמדות של המועמדים השונים לנשיאות שצפויות להשפיע עליהם, כמו מניות רפואיות ופיננסיות.

"ראינו אנשים שמתחילים לדאוג", אמר איליה פייגין, מנהל בחברת הברוקרים וולאכבת קפיטל. "אנשים סירבו לפני כן להפחית חשיפה, והם מצאו את עצמם בפאניקה כשהשוק התחיל לרדת".

התנודות בשוק הן תזכורת לכמה מהקשיים שיכולים לבלום עליות נוספות בשוק. הסוחרים גם נערכו לפתיחה מחדש של השוק בסין אתמול (ב'), שאכן ירד בכ-9% בתגובה להתפשטות המהירה של נגיף הקורונה.

יום המסחר הקודם במניות הסיניות היה 23 בינואר, יומיים לפני תחילת שנת הירח הסינית החדשה. השווקים בסין היו אמורים להיפתח ביום שישי שעבר אחרי פגרת החג, אך הרשויות האריכו אותה כדי להאט את התפשטות הנגיף.

כאשר הבורסות בסין היו סגורות, שוק המניות של הונג קונג ומדד הנג סנג של החברות בסין, שעוקב אחרי חברות סיניות גדולות שנסחרות בהונג קונג, ירדו שניהם בתלילות.

מדד VIX שוב עולה
 מדד VIX שוב עולה

בואינג אכזבה, ומה עם גוגל?

השבוע מקבלים המשקיעים גם הצצה חדשה על פעילות הייצור בארה"ב. בשבוע שעבר, דוחות כספיים של חברות במשקל כבד במגזר הזה כמו קאטרפילר ובואינג לא היו מעודדים, והגבירו את החששות מפני האטה כלכלית.

חברות גדולות נוספות כמו אלפאבית (גוגל), פורד מוטור ו-וולט דיסני יפרסמו דוחות השבוע. ביום שישי יתפרסם דוח התעסוקה לינואר, שיראה אם שוק העבודה ממשיך לצמוח בקצב בריא.

סוחרי האופציות צופים עלייה או ירידה של כ-1.3% במדד 500 S&P היום (ג'), בעקבות הפריימריז הדמוקרטיים באיובה, לפי נתונים של Cornerstone Macro. הם צופים גם תנודות חדות במדד הזה סביב "יום שלישי הגדול" של הפריימריז ב-18 מדינות בתחילת מארס, וכמובן סביב יום הבחירות עצמו בנובמבר, לפי וולס פארגו סקיוריטיז.

המסחר והאופציות היו רגישים לתוצאות הסקרים שמנבאים איזה מועמד דמוקרטי יתמודד מול הנשיא דונלד טראמפ בנובמבר. הפעילות עלתה וירדה כאשר המועמדים השונים צברו פופולריות והמשקיעים חישבו איזה אפקט יהיה למדיניות שלהם על השווקים.

"כאשר נראה כעת שברני סנדרס מתקדם בסקרים, השוק צופה תנודה גדולה יותר לקראת הפריימריז", אמר דני קירש, מנהל יחידת האופציות ב-Cornerstone Macro. "אנשים כבר מנסים להקדים את תוצאות הבחירות".

ההצעות של הסנאטורים ברני סנדרס ואליזבת וורן למדיקייר - הביטוח הרפואי הממשלתי-מדינתי לגמלאים - לכל האוכלוסייה - פגעו במניות השירותים הרפואיים לאורך חלק גדול מהשנה שעברה, והפכו את הסקטור הזה לאחד החלשים במדד S&P. וורן מציעה גם לפצל את הבנקים הגדולים, מה שגורם לתנודות במחירי המניות של חלקם.

כתוצאה מכך, משקיעי האופציות צופים תנודות חריגות בתעודות סל כמו SPDR שירותי בריאות ו-SPDR מניות פיננסיות נבחרות בחודשים הקרובים, לפי גולדמן זקס.

זמנם של הדובים ומדד ה-VIX

סוחרים אומרים שהם הבחינו בעלייה בהימורים הדוביים נגד שוק המניות לאחרונה. היו גם כמה קניות גדולות של אופציות לונג על "מדד הפחד" VIX, מדד התנודתיות הצפוי של בורסת Cboe בשיקגו, כולל בשבוע האחרון. האופציות הללו יפקעו בפברואר ובמארס, ורבות מהן צפויות לפקוע אחר הפריימריז באיובה וניו המפשייר וממש לפני הפריימריז בנבאדה ב-22 בפברואר.

לדוגמה, כמה מפוזיציות האופציות הגדולות ביותר על מדד VIX מהמרות על עלייה שלו מ-22 ל-25 נקודות במהלך פברואר, לפי ספקית הנתונים טריידר אלרט. המדד הזה, שנוטה לעלות לפני בחירות לנשיאות, ננעל ביום שישי שעבר ב-18.84 נקודות.

להימורים האלו יש פוטנציאל להשתלם מאוד אם מחירי המניות יתנדנדו בפראות. VIX נוטה לעלות כשהמניות יורדות, ולכן הימור לונג (ארך) על מדד זה הוא למעשה הימור שורט (חסר) על המניות.

סוחרים ואנליסטים אומרים שפעילות הגידור (אופציות) היא כנראה של משקיעים שרוצים להישאר במניות ולהגן על הפוזיציות שלהם מפני נסיגה בשוק. למרות שמשקיעים רבים נכנסו לשנת 2020 עם אופטימיות ביחס למניות, כמה מהם העריכו שתנודתיות לאורך השנה תגביל את עליית המדדים לשיעור חד-ספרתי לעומת כמעט 30% שמדד 500 S&P עלה ב-2019.

ההיערכות לתנודתיות בשוק המניות ממחישה שכמה משקיעים חושבים יותר על הסיכונים הרחבים כמו נגיף הקורונה והבחירות לנשיאות, ופחות על רווחיות של חברות ספציפיות.

"הסיכון הגדול של השנה הוא סיכון פוליטי", אמר מארק גיאמברון, מנהל תיקים בחברת ניהול הנכסים בארו, הנלי, מיוהיני ושטראוס. "מדיניות שהציעו חלק מהמועמדים לנשיאות נתפסת כקיצונית, וזה מלבה תנודתיות בשוק".

כמה משקיעים חוששים לקנות אופציות לונג על VIX, בהערכה שהשווקים יירגעו מוקדם מכפי שנדמה. "אנחנו לא יודעים מה הולך לקרות עם נגיף הקורונה או ביום שלישי הגדול במארס", אמר ג'ים קרני, מנכ"ל קרן הגידור פרפלוס. "אני לא רואה יתרון בהימור על תנודות השוק כעת". 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988