יום שני רצוף של ירידות בוול סטריט בצל הקורונה; הדאו ג'ונס התרסק

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הפוטסי בלונדון נפל ב-1.94% • האג"ח הממשלתיות לעשר שנים בארה"ב הגיעו לשפל של כל הזמנים • הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% • UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

גבר מסתכל על המחשב בדאגה / צילום: רויטרס
גבר מסתכל על המחשב בדאגה / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים חדות זה הלילה השני ברציפות על רקע הפאניקה העולמית מווירוס הקורונה שממשיך להדביק אנשים ברחבי העולם.

הדאו ג'ונס התרסק ב-3.15%, או כ-880 נקודות, הנאסד"ק נפל ב-2.77% ומדד S&P 500 צלל ב-3.02%.

בין הנפגעות הגדולות מהחשש הגלובלי מהנגיף היו חברות המלונאות, חברות התעופה, חברות השבבים, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי.

אמריקן איירליינס צנחה ב-9.3%, סאות'ווסט איירלנס איבדה 8.2%. מניית רשת המלונות מריוט צללה ב-8%, ווין ריזורטס איבדה 4.2% מערכה.

את הירידות בחברות כרטיסי האשראי הובילה אמריקן אקספרס שנפלה ב-5.6%. גם מניית חברת התשלומים המקוונים פייפאל ירדה ב-5.8%

21:30

בורסות וול סטריט בדרך לליל התרסקויות שני רצוף. המסחר מתנהל בירידות שערים חדות בשעה זו, הדאו ג'ונס מתרסק 3.15%, S&P 500 נופל 3.12% והנאסד"ק צולל 2.86%.

על התבטאותו של לארי קודלאו, מנהל המועצה הכלכלית הלאומית בארה"ב, על כך שהתפרצות וירוס הקורונה היא "טרגדיה אנושית" אך "לא טרגדיה כלכלית", המדדים קורסים תחת החשש העולמי מפני הנגיף שהתפרץ בסין.

חברות כרטיסי האשראי כבר דיווחו כי הקורונה תשפיע על רווחיהן לשנת 2020. אמריקן אקספרס נופלת ב-6.3%, מאסטרקרד ב-7%.

מניות חברות התעופה נפגעות מבהלת הנגיף, אמריקן איירליינס ויונייטד איירליינס מתרסקות ב-8.5% ו-6% בהתאמה.

גם חברות השבבים נפגעו מההסגרים הגלובליים, ווסטרן דיגיטל מאבדת 6.6% מערכה, מיקרון נופלת ב-5.7%.

מניות חברות המלונאות ווין ריזורטס ומריוט יורדות ב-6.5% בממוצע.

מניות הבנקים האמריקאים מוסיפות לרדת בהובלת בנק אוף אמריקה שמאבדת 5% בשעה זו.

20:00

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים חדות, הפוטסי והקאק נפלו שניהם ב-1.94%, הדאקס בגרמניה צנח ב-1.88%. סטוקס 600 הכלל אירופי התרסק 1.8%.

מספר המתים מוירוס הקורונה באיטליה עלה לשבעה היום והנגיף מתפשט מעבר לצפון המדינה. ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע כי המדינה בטוחה למסע, אך ארגון הבריאות העולמי כבר שיגר צוות חירום למילאנו הבוקר. מספר הנדבקים באיטליה עומד כרגע על 270.

מניית יצרנית הכימיקלים ארקמה זינקה ב-6.44% בפריז על רקע דיווחים כי קרן ההון אליוט מעוניינת לרכוש את מניותיה.

בארה"ב מעמיקות הירידות במדדים העיקריים בוול סטריט. הדאו ג'ונס נופל ב-1.7%, S&P 500 מאבד 1.6% מערכו והנאסד"ק צולל 1.5%. מדד הפחד (VIX) מזנק בשעה זו ב-7.4%.

ביומיים האחרונים איבד מדד הדאו ג'ונס יותר מ-1,650 נקודות.

האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עודן בשפל של כל הזמנים, 1.32%, גם האג"ח ל-30 שנים צוללות לשפל.

מניות הבנקים הגדולים נופלות, בראשן בנק אוף אמריקה ומורגן צ'ייס שיורדות 2% ו-1.5% בהתאמה. גם מניות סיטיגרופ ו-וולס פארגו יורדות ב-1%.

מאסטרקרד יורדת ב-4.8%, לאחר שחברת כרטיסי האשראי פרסמה אזהרת רווח בצל נגיף הקורונה.

18:00

מחריפות הירידות סביב לעולם - בוול סטריט, הנאסד"ק, הדאו ג'ונס ו-S&P 500 נופלים ב-1% בממוצע. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-4.2%.

האג"ח הממשלתיות בארה"ב לעשר שנים צוללות לשפל של 1.32% בצל החששות הגלובליים מנגיף הקורונה.

באירופה המדדים העיקריים מתרסקים, הפוטסי בבריטניה צולל ב-1.7%, הקאק מאבד 1.65% מערכו והדאקס נופל ב-1.5%. סטוקס 600 יורד גם הוא ב-1.4%. מגזר הבנקים מתרסק.

17:40

המדדים העיקריים בוול סטריט עוברים לירידות שערים - הנאסד"ק יורד ב-0.73%, הדאו ג'ונס מאבד 0.6% מערכו וגם S&P 500 יורד ב-0.5%.

מחריפות הירידות בבורסות אירופה, הפוטסי בלונדון מאבד 1.335 מערכו, הדאקס מתרסק 1.15% ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי נופל ב-1%

17:20

היפוך מגמה בוול סטריט בעוד המשקיעים מנסים לחמוק מעוד לילה של ירידות. מדד S&P 500 עולה ב-0.1%, בעוד הדאו ג'ונס והנאסד"ק עוברים לירידות.

16:30

עליות שערים בפתיחת המסחר בוול סטריט, הדאו ג'ונס נפתח בעלייה של 0.6%, S&P 500 מוסיף 0.5% לערכו והנאסד"ק קופץ ב-0.8%.

מניות טסלה ומיקרוסופט עולות ב-1.8% בממוצע.

הירידות באירופה מתמתנות, הדאקס הגרמני יורד ב-0.3%, מדד סטוקס 600 מאבד 0.48% מערכו.

15:30

החוזים העתידיים בניו יורק מצביעים על עליות בפתיחה, על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון הביעי ולשנת 2019, ולאחר הירידות החדות אתמול. בתוך כך, הנשיא טראמפ מבטיח כי החיסון לקורונה צפוי להגיע בקרוב. טראמפ אמר כי הוא מאמין שהדברים "יסתדרו" בארה"ב וכי הממשל שלו "מוציא סכום עצום של כסף" כדי למנוע את התפשטות המחלה ולסייע למדינות אחרות.

הום דיפו פרסמה דוחות ועקפה את התחזיות עם רווח של 2.28 דולרים למניה, לעומת הצפי לרווח של 2.1 דולרים. המכירות בחנויות זהות עלו על התחזיות גם הן, והחברה הגדילה את הדיבידנד ב-10%.

מייסיס' דיווחה על רווח של 2.12 דולרים למניה - 16 סנט מעל לתחזיות השוק. החברה עלתה על הציפיות של האנליסטים גם בשורת ההכנסות. המכירות בחנויות זהות ירדו ב-0.5%, מתחת לצפי המוקדם של השוק.

יונייטד איירליינס משכה את התחזית לשנת 2020 תחת ההשלכות מהתפשטות נגיף הקורונה על ענף התעופה בעולם כולו. החברה הוסיפה כי הביקושים לטיסות לסין ירדו משמעותית בטווח הקצר נוכח הפאניקה סביב התפשטות הוירוס.

פאלו אלטו דיווחה על רווח של 1.19 דולרים למניה - 7 סנט מעל לתחזיות השוק. החברה עקפה את תחזית ההכנסות אך סיפקה צפי להמשך שאיכזב את השוק.

הרץ דיווחה על הפסד של 24 סנט למניה - 3 סנט מתחת לתחזיות השוק.

HP עקפה את התחזיות של השוק בשורת הרווח למניה ב-11 סנט למניה עם רווח של 65 סנט למניה. החברה עקפה במעט את תחזית ההכנסות.

סוכנות הנסיעות אקספדיה תקצץ 3,000 משרות ברחבי העולם, כ-12% ממצבת העובדים. 

ג'נרל אלקטריק קיצצה 78,000 עובדים ברחבי העולם בשנה החולפת, מה שמותר את החברה עם 205,000 עובדים.

ג'פריס חתך את ההמלצה למניית טסלה ל'החזק' מהמלצת 'קנייה' אם כי העלה את מחיר היעד למניה ל-800 דולרים לעומת המחיר הקודם של 600 דולרים למניה.

14:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בעליות, בעוד הנשיא טראמפ מבטיח כי החיסון לקורונה צפוי להגיע בקרוב. טראמפ אמר כי הוא מאמין שהדברים "יסתדרו" בארה"ב וכי הממשל שלו "מוציא סכום עצום של כסף" כדי למנוע את התפשטות המחלה ולסייע למדינות אחרות. אתמול ביקש הנשיא טראמפ מהקונגרס 2.5 מיליארד דולר על מנת להלחם בווירוס הקורונה. ובינתיים, לאחר הדיווח על מקרה של קורונה באיים הקנריים, עולים דיווחים על התפשטות הנגיף לקרואטיה.

חברת התרופות Mallinckrodt שאתמול נפלה על רקע חשש מפני כניסה להליכי פשיטת רגל, מזנקת בטרום מסחר בעקבות הסכם פשרה גלובלי לסיום תביעות האופיואידים נגדה.

 

14:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מטפסים בשעה זו בעד 0.5%, לאחר זינוק של 1% בלילה, וזאת לאחר לחץ המכירות אתמול, אז רשם הדא וג'ונס נפילה של יותר מ-1,000 נקודות בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין. 

היום דווח על תייר איטלקי שנדבק בקורונה לאחר שטייל באיים הקנריים של ספרד. בשעה זו המדדים באירופה נסחרים בטריטוריה האדומה. מדד המניות המוביל במדריד יורד ב-1.1%, הדאקס הגרמני מאבד 0.55% ומדד הפוטסי יורד ב-0.8%.

12:00

בורסות אירופה עברו להיסחר בירידות לאחר יציבות שנרשמה בפתיחה, וזאת בצל דיווח לפיו תייר מאיטליה ששהה באייים הקנריים שבספרד זוהה כחולה בקורונה.

מדד הדאקס הגרמני משיל 1%, הקאק יורד ב-1%, הפוטסי מאבד 0.75% והבורסה במדריד יורדת ב-1.45%. בתוך כך, נמחקו עליות של 1% שנרשמו מוקדם יותר בחוזים העתידיים בארה"ב.

מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management, התייחס להשפעות התפשטות נגיף הקורונה: "התפשטות של נגיף הקורונה מחוץ לסין מוסיפה סיכונים. אנו מעדיפים מניות בשווקים מתעוררים, לנוכח ההצלחה היחסית של סין להכיל את ההתפרצות שם, ונזהרים יותר במניות באזור האירו, שם יש כיום אי וודאות משמעותית לגבי ההשפעה הכלכלית הפוטנציאלית.

"כמו בכל מכירה פתאומית, חשוב שהמשקיעים ישמרו על נקודת מבט ארוכת טווח וניהול סיכונים באמצעות גיוון נכסים עולמי. חשוב גם לא להזניח גורמים אחרים שיכולים להניע את השוק, במיוחד לאור העובדה שתגובות מדיניות כספיות, פיסקליות ואחרות על המשבר עלולות להופיע בימים ובשבועות הקרובים".

עם זאת, לדבריו ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לעזור למשקיעים לשפר את פרופיל תגמולי הסיכון של תיקים בתקופה זו של אי וודאות. "העדיפו מניות בשווקים מתעוררים על פני מניות באזור האירו, חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות", מסכם האפלה.

10:50

המסחר באירופה מתנהל ביציבות לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול, וזאת בעוד החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק צבועים בירוק לאחר שאמש נמחקו העליות שנרשמו מתחילת השנה, וזאת בצל לחץ מכירות מהחשש מהשלכות התפשטות נגיף הקורונה.

מדד הדאקס הגרמני נסחר ללא שינוי, הקאק גם הוא ללא שינוי, הפוטסי הבריטי מטפס ב-0.1%. הבורסה במילאנו מאבדת 0.3% לאחר נפילות של כ-6% אתמול עם הדיווח על מקרה מוות שישי כתוצאה מנגיף הקורונה במדינה. 

באסיה, מדד הניקיי היפני צנח בכ-3.3%, שנחאי איבד 0.6% והבורסה בהונג קונג סיימה את היום בטריטוריה ירוקה.

 

07:30

המסחר באסיה מתנהל הבוקר (ג') בירידות בצל חששות השלכות נגיף הקורונה על הכלכלה. הבורסה בשנחאי יורדת ב-1.5%, הונד קונג משילה 0.3% בלבד, מדד הניקיי היפני צולל ב-3.3%.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט קופצים בכ-1% לאחר הירידות החדות אתמול (ב').

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בירידות חדות בצל התפשטות הקורונה. מדד הנאסד"ק צנח ב-3.7%, הדאו ג'ונס, ביום הגרוע מזה שנתיים, מחק 1,000 נקודות מערכו, ובכך ננעל בשפל של כשנתיים. מדד S&P 500 איבד 3.3% ומדד הפחד (VIX) זינק ביותר מ-46%. 

מניות התעופה, הפנאי והאופנה הובילו אתמול את הרידות, כך מנייתה של אמריקן איירליינס גרופ צללה ביותר מ-8.5%, דלתא איירליינס, צנחה ב-6.3%, ראלף לורן ב-6.68%, ומניית מריוט אינטרנשיונל איבדה כ-6% מערכה.