שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 • נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

ביטקוין / צילום: רויטרס
ביטקוין / צילום: רויטרס

אף שמשקיעים רבים רואים במטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין "מקלט בטוח" בתקופות של משברים כלכליים, נראה כי התפשטותו של נגיף קורונה בעולם הצליחה להפחיד לא רק את משקיעי המניות בעולם, אלא גם את משקיעי הקריפטו. מתחילת השבוע איבד שוק הקריפטו, המונה יותר מ-5,000 סוגי מטבעות קריפטוגרפיים, ובראשם ביטקוין, כ-40 מיליארד דולר משוויו. בבוקר יום חמישי נע שוויו הכולל של השוק מתחת ל-249 מיליארד דולר, אחרי ירידה שבועית של כ-11%.

שער הביטקוין (BTC), המטבע בעל השווי הגדול ביותר בשוק הקריפטו, הנאמד בכ-65% מכלל השוק, נע הבוקר סביב 8,700 דולר, אחרי ירידה של כ-5% ביממה האחרונה, לפי נתוני אתר CoinMarketCap. אתמול בערב ירד הביטקוין עד לרמה של 8,580 דולר ליחידה - מחירו הנמוך ביותר בחודש האחרון. בשבועיים האחרונים ירד מחיר הביטקוין ב-14%, ועדיין הוא נמוך רק ב-2% מרמתו לפני חודש. מתחילת פברואר ירד הביטקוין ב-6%, ועדיין שערו היום (ה') גבוה בכ-30% משהיה בתחילת השנה.

את'ר (ETH), המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום, הוא מטבע הקריפטו השני בגודל השוק שלו אחרי ביטקוין. ביממה האחרונה ירד מחיר האת'ר בכ-6.5%, והשלים נפילה של כ-16% בשבועיים האחרונים. ועדיין, שער האת'ר גבוה ב-72% משהיה בתחילת 2020. מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של עשרת מטבעות הקריפטו הגדולים מבחינת שווי השוק שלהם, עדיין גבוה בכ-28% משהיה בתחילת השנה, אחרי שבשבוע האחרון ירד ב-15%.

אתמול (ד') הודיע ארגון הבריאות העולמי כי לראשונה מספר הנדבקים החדשים בווירוס קורונה מחוץ לסין גבוה יותר ממספר הנדבקים החדשים בסין עצמה. "העלייה בהיקף הנדבקים באיטליה, באיראן ובקוריאה הדרומית מדאיגה מאוד", אמר מנכ"ל הארגון, טדרוס אדנום גברייסוס. נכון לאתמול בערב, מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם הסתכם ב-81,249 איש, מתוכם 78,073 בסין, ומספר המתים הסתכם ב-2,770 איש, מתוכם 2,715 בסין. עד כה דווח על נדבקים בנגיף קורונה ב-38 מדינות בעולם, ובהן גם ישראל.

בהיבט הכלכלי, הנפגעות המיידיות מההשפעה של התפשטות וירוס קורונה הן חברות התעופה והתיירות בעולם וחברות שונות הפועלות בסין, אבל בשווקים הפיננסיים ניכרת דאגה מכך שההשפעה השלילית תוביל גם למיתון כלכלי במדינות רבות. נראה כי בשבועיים האחרונים החששות האלה הדביקו גם את משקיעי הקריפטו.

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988