ריבלין: מציע שוב את מתווה הנשיא, נתניהו ראשון לזמן קצוב

נשיא המדינה קיבל לידיו הבוקר את תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 • "אני קשוב בהחלט לביקורת הרבה שספג המתווה, אותו אני הצעתי בזמנו. לרובה אני מסכים. עם זאת חשבתי שלא הייתה דרך אחרת ונראה שגם היום לא השתנה המצב בהרבה"

הנשיא ראובן ריבלין / צילום: כדיה לוי, גלובס
הנשיא ראובן ריבלין / צילום: כדיה לוי, גלובס

נשיא המדינה ראובן ריבלין קיבל לידיו הבוקר את תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 מידי יו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל. במעמד מסירת התוצאות, אמר הנשיא ריבלין כי הוא יברך על כל מתווה אליו יגיעו הפוליטיקאים. הוא הוסיף כי גם המתווה שהוא הציע אחרי הבחירות לכנסת ה-22 נמצא על השולחן.

"בין היתר, מונח לפניכם המתווה אותו הצעתי בבחירות הקודמות. אני קשוב בהחלט לביקורת הרבה שספג המתווה, אותו אני הצעתי בזמנו. לרובה אני מסכים. עם זאת חשבתי שלא הייתה דרך אחרת ונראה שגם היום לא השתנה המצב בהרבה".

עוד התייחס הנשיא לפסילת חברי הכנסת הערבים על ידי הימין בישראל: "במשוואה היהודית והדמוקרטית כל קול נחשב. אין במדינת ישראל חצאי אזרחים - יש חילוקי דעות עמוקים, אבל אין חצאי אזרחים.

"פתגם ערבי ידוע אומר: 'החיפזון מהשטן, ואורך הרוח מהאל'; العَجَلَةُ مِنَ ٱلشَّيْطَانِ وَالتَّأَنِّي مِنَ ٱلرَّحْمٰنِ. ועדת הבחירות השכילה לנהוג לפי העיקרון הזה, בשיקול דעת, בזהירות, באורך רוח, תוך הקפדה בקלה כבחמורה, כיאה לעוסקים בטוהר הבחירות שהוא קודש הקודשים של כל דמוקרטיה".

עוד הוסיף הנשיא: "זו הפעם השלישית שאנו נפגשים כאן בתוך אחד עשר חודשים. מערכת בחירות היא תמיד נקודת זמן של חוסר יציבות, שמאיימת לזעזע את הסולידריות החברתית. בנקודת הזמן הזו, שהתמשכה לה בשנה האחרונה לכדי שנת בחירות מתישה, מצלקת, ועדת הבחירות המרכזית הייתה לעוגן יציב.

"ועדת הבחירות המרכזית הייתה לשומר הסף של הממלכתיות הישראלית ושל המנגנונים הדמוקרטיים הרגישים והיקרים כל כך של מדינתנו האהובה. הוועדה, בראשותו של השופט ניל הנדל, עמדה איתנה מול שלל האתגרים הצפויים והבלתי צפויים שהתגלגלו לפתחה, אפילו כשנדרשו למצוא פתרון לאלפי ישראליות וישראלים שהונחו להימצא בבידוד בשל החשש מהתפשטותו של נגיף הקורונה, ושאכן הובטחה, בסופו של דבר, זכותם הדמוקרטית להשתתף בבחירות לכנסת".

צרו איתנו קשר *5988