נגיף הקורונה | סיקור שוטף

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה • 338 איש החלימו ושוחררו • הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

בדיקת קורונה לצעיר בבני-ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press
בדיקת קורונה לצעיר בבני-ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

22:20

הממשלה הכריזה היערב על בני ברק כ"אזור מוגבל". זאת לאחר שאושרו תקנות שעות חירום שמאפשרות להכריז על מקומות עם תחלואה גבוהה כ"אזורים מוגבלים". בהודעת הממשלה נמסר כי "הצעדים יאפשרו להגביל את תנועות הציבור בכניסה לאזור המוגבל וביציאה ממנו, אף מעבר להגבלות הכלליות שנקבעו בתקש״ח (הגבלת פעילות), לצורך שמירה על בריאות הציבור".  בנוסף, הממשלה החליטה על הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה שתוסמך להכריז על אזור כ"אזור מוגבל" במסגרת המאמץ למניעת התפשטות הנגיף.

במקביל, אושר גם כי אדם ששב לארץ מחו"ל ואין ביכולתו לקיים את תנאי הבידוד, יעובר למקום בידוד ייעודי מטעם המדינה ל-14 יום. במסגרת התקנות נקבע כי חוזר מחו"ל או אדם המצוי בבידוד, אשר הפר הוראת רופא לשהות בבידוד מטעם המדינה - עובר עבירה בגינה ניתן להטיל עליו קנס מנהלי בגובה 5000 שקל.

מספר הקורבנות בישראל עלה ל-36. מביה"ח שערי הצדק נמסר כי "במרכז הרפואי שערי צדק נפטר הערב מטופל בן 84 שהיה מאושפז במחלקה לחולי קורונה. המטופל אושפז לפני מספר ימים במחלקה המבודדת בשערי צדק במצב בינוני, עם מחלות רקע רבות. ביומיים האחרונים מצבו הדרדר במהירות והוא הונשם. צוות המחלקה העניק למטופל טיפול רפואי צמוד ומקיף. לצערנו הערב חלה הידרדרות במצבו והוא נפטר".

מבילינסון נמסר כי "לצערנו בבי"ח השרון נפטר הערב גבר בן 91 שסבל ממחלות רקע קשות".

21:22

מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון. 51,356 מתו מהמחלה. 210,199 החלימו.

מספר החולים בישראל עלה ל-6,857 בני אדם. 6,252 במצב קל, 126 במצב בינוני ו-108 במצב קשה, מתוכם 87 מונשמים. מספר המתים עומד על 34.
338 איש החלימו ושוחררו.

19:55

המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, יאפשר לראשונה בעולם למשפחות של חולי קורונה להפרד מהם בזמן הפטירה. הנהלת בית החולים גיבשה לראשונה בעולם נוהל רפואי שיאפשר לבני משפחה של חולי קורונה להפרד מיקירם טרם הפטירה, ולאפשר להם רגעי חסד אחרונים

18:55

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-6,808 איש, מתוכם 6,443 חולים בפועל (בניכוי נפטרים ומחלימים). 107 חולים קשה, מתוכם 83 מונשמים. מספר המחלימים הוא 334, מתוכם 75 החלימו היום. היום בוצעו 6,169 בדיקות. 

בית החולים הדסה עין כרם דיווח על נפטרת נוספת מקורונה. "חולה בת 98, אשר טופלה במתחם המחלות המתפרצות בבית החולים נפטרה הערב. החולה, שסבלה ממחלות רקע שונות, טופלה במתחם בעשרת הימים האחרונים כשצוות המחלקה עשה כל שביכולתו על מנת להקל על מצבה. חולה נוספת, בת 97, שסבלה ממחלות רקע, נפטרה במחלקת אשפוז רגילה, לאחר ששתי בדיקות מטוש שלה חזרו שליליות ואין אימות מלא לקורונה". 

רשת בתי החולים השיקומי בית בלב מסר ההיום כי "בבית החולים השיקומי של בית בלב בבת ים, שבו התגלו 3 מקרי קורונה, הושלמו הבדיקות בשתי המחלקות הרלוונטיות. מתוצאות הבדיקות עולה כי 14 מטופלים ו-8 עובדים אובחנו כחולים. העובדים נמצאים בבית מאתמול.

הנהלת בית בלב מנהלת כעת מגעים עם משרד הבריאות, בבקשה להעביר את כל החולים לטיפול בבית חולים. אנו מתדיינים מול משרד הבריאות שבשלב זה מסרב להעבירם למקום מתאים. בנוסף, דורשת הנהלת בית בלב ממשרד הבריאות לעשות בדיקות לכלל החולים והעובדים בבית החולים השיקומי, המונה כ-300 מיטות אשפוז. בנושא זה טרם התקבלה החלטה. רשת בית בלב מתארגנת לתגבור כח אדם ככל שיידרש". 

13:55

10 בתי מלון ברחבי הארץ כבר משמשים לחולי קורונה. 6 מלונות נוספים כבר חתמו על הסכם מול משרד הביטחון, והם בסטנד-ביי לקראת החולים שיגיעו. 

13:50

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, ששהתה לצד שר הבריאות יעקב ליצמן, תיכנס לבידוד. ד"ר עזרא תמשיך לנהל את האירוע מהיבטים הרפואיים של החטיבה ותעשה זאת כפי שעשתה עד כה - דרך תקשורת מרחוק.

13:35

בימים האחרונים הפכה העיר בני-ברק למוקד התפרצות של מגפת הקורונה, כאשר מספר מקרי החולים המאומתים בה עולה במהירות. לפי נתוני משרד הבריאות, אחד מכל שבעה חולים מאומתים בארץ, מתגורר בבני-ברק. הצפיפות הרבה בעיר הופכת את התפשטות הנגיף למהירה יותר, ולכן הואצה הפעילות לגילוי ובידוד חולים בעיר בניסיון לבלום את ההתפשטות.

בדיון שהתקיים היום בוועדת הקורונה בכנסת, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, העריך כי מספר החולים בבני-ברק עומד על כ-75 אלף איש, 38% מתושבי העיר. לדבריו, 25% מכל החולים שאומתו על-ידי הקופה הם תושבי בני-ברק.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, הגיב לדברים ואמר כי "הנתונים מעוררי דאגה ומחייבים פעולה מיידית. ראש הממשלה חייב להתנער מכל שיקול זר ולפעול מיידית, באופן מסיבי וממוקד, לטיפול בבני-ברק". 

12:45

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-32. מהמרכז הרפואי ברזילי נמסר: "אנחנו מודיעים בצער רב על חולה בן 77 מאשקלון שנפטר כעת (לחולה מחלות רקע קודמות). החולה אושפז בתאריך 22.3 במחלקה המיוחדת לחולי קורונה, מצבו הידרדר, והוא הועבר לפני מספר ימים ליחידה לטיפול נמרץ. מזה כיומיים מצבו הוחמר מאוד, ולמרות טיפול בכל האמצעים האפשריים, החולה נפטר". 

12:30

מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עומד הבוקר על 6,211 בני אדם ברחבי הארץ. בבני-ברק, העיר החרדית בה הוחמרו אמש (ד') הגבלות התנועה בשל התפשטותה המהירה של המגפה, עומד הבוקר מספר החולים המאומתים על 900 בני אדם - לעומת 723 אתמול בבוקר. מדובר בעלייה של 25% ביממה אחת, כאשר אמש נרשם בעיר זינוק של 27% לעומת יום שלישי. 

בתל-אביב עלה מספר החולים המאומתים ל-324 בני אדם, עלייה של 7% לעומת היום הקודם; בירושלים ישנם 916 חולים בסך-הכול, עלייה של 13.51%; במודיעין עילית - 70 חולים ועלייה של 14.75%; בבית שמש 106 חולים ועלייה של כ-15%; בעיר החרדית אלעד עלה מספר החולים המאומתים ב-106 בני אדם, עלייה של 35.90% לעומת יום רביעי בבוקר.

בערים נוספות נרשמה עלייה במספר החולים: בבאר-שבע אותרו עוד 114 חולים; ובנתניה - 117, עלייה של 23% ביום; באשקלון עלה מספר החולים ב-21%, כשנוספו 151 חולים נוספים.

אמש איים ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, כי אם לא יוטל סגר על בני-ברק הסמוכה, הוא ייפנה לבג"ץ בנושא. מספר החולים ברמת גן עלה ביממה אחת בכ-16%, מ-91 בני אדם ל-106. בחיפה, עיר בה מתגוררים 324,648 בני אדם, לא אותרו אמש חולים נוספים.

במגזר הערבי לא אותרו עד כה חולים רבים, כשלפני שלושה ימים מספר החולים המאומתים עמד על 36 בני אדם. לכן, בימים האחרונים העלו במד"א את מספר הבדיקות המבוצעות במגזר, ומתחם "היבדק וסע" של מד"א לאבחון נדבקים בקורונה במגזר הערבי הוקם בפאתי היישוב ערערה שבוואדי ערה.

אמש בוצעו ברהט 180 בדיקות על-ידי מד"א, והתגלו 4 חולים; בטמרה בוצעו 373 בדיקות, ואותרו 13 חולים; ובוואדי ערה בוצעו 227 בדיקות. היום יבצע מגן דוד אדום בדיקות נוספות בטירה, בטייבה, בכפר קאסם, ברהט ובמזרח ירושלים. 

מה אפשר ללמוד מנתוני התחלואה בערים ומהעלייה במספר החולים בימים האחרונים? "אנחנו רואים בשבוע האחרון תופעה מעניינת שמתרחשת גם במדינות אחרות; התחלואה עוברת באנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר שחזרו מחו"ל, לאוכלוסיות החיות בצפיפות ומתקשות לעמוד בתנאי הריחוק הפיזי", אומר פרופ' נדב דווידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון. "בנוסף, ככל שהמחלה ממשיכה להתפשט בישראל, אנחנו נראה פערים בין אזורים שונים בשיעורי התחלואה, ולכן חשיבות הבדיקות ובמיוחד בדיקות מדגמיות היא קריטית, כדי לחשוב על המשך המענה באופן דיפרנציאלי.

"אנחנו רואים בימים האחרונים האטה בקצב הגידול. זה דבר מבורך, אך הוא מתעתע. אנחנו לא יכולים לדבר רק על מספר ממוצע, וצריכים להתייחס להתפשטות באזורים שונים, כמו למשל בני-ברק ושכונות מסוימות בירושלים, שם קצב ההתפשטות גדל מאוד.

"אנחנו צריכים ליישם אסטרטגיה שיודעת להתמקד באזורי סיכון, כולל בקרב האוכלוסייה המבוגרת בבתי האבות. חייבים להמשיך באסטרטגיה משולבת של ריחוק פיזי, סיוע בממדים הנפשיים והחברתיים ובחינה מעמיקה בהרבה של התחלואה והתמותה שאיננה כתוצאה מקורונה, היות שמתקבלים נתונים לפיהם אנשים פונים פחות לשירותי רפואה בקהילה ובבתי החולים בשל הפחד מקורונה". 

11:18

ראש הממשלה בנימין נתניהו נכנס לבידוד עד יום רביעי הבא, בעקבות ההודעה על אבחון חיובי לקורונה של שר הבריאות יעקב ליצמן, זאת בהמשך להמלצת רופאו האישי ד"ר ברקוביץ ולפי הנחיית משרד הבריאות.

11:15

עקבות התפרצות הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מזהירה את הציבור בקניית תכשירים הומאופטיים או נטורופתיים הנחזים כיעילים לטיפול ומניעת וירוס הקורונה. 

לפי הודעת הרשות להגנת הצרכן, "בעקבות עבודת מודיעין שביצעה הרשות, התגלו מספר מקרים של מכירת תכשירים הנחזים להיות רפואיים, להם מיוחסות סגולות רפואיות לטיפול וחיסון וירוס הקורונה. הרשות הגיבה במהירות, והעוסקים נקנסו תוך ימים ספורים". 

11:05

מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, נכנס לבידוד עד לביצוע בדיקת קורונה שנייה.

רוטשטיין מסר היום: "ב-31 למרץ נפגשתי עם שר הבריאות יעקב ליצמן. אומנם שמרנו על מרחק של 2 מטר, ולא היה מגע בינינו, גם לא נגיעת מרפק, אך למרות זאת החלטתי על בידודי מרצון.

"כיוון שב-30 במרץ ביצעתי בדיקת קורונה שהייתה תקינה, אשאר בבידוד עד לאחר הבדיקה השנייה המתוכננת ליום שני הקרוב.

"הודות לבדיקות סקר נרחבות וחוזרות שאנו מבצעים בהדסה לכלל הצוותים לאיתור וירוס הקורונה, ניתן לדעת במהירות מי מאיתנו בטוח לחזור לעבודה. אמשיך בניהול השוטף של הדסה ואעמוד לרשות כולם באמצעות הסלולרי". 

10:05

מספר הקורבנות בישראל שנגיף הקורונה גבה את חייהם עלה ל-31. 

מהמרכז הרפואי איכילוב נמסר: "לצערנו אמש נפטר מטופל ממחלת הקורונה. מדובר בגבר בן 72 עם מחלות רקע רבות שאושפז מתאריך 26.3.20. בית החולים משתתף בצער המשפחה". 

09:40

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור מבקש לשקול האם לחייב מסיכות במרחב הציבורי. לדברי הוועד, "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי. בצד תועלת פוטנציאלית, שימוש לא נכון במסיכה יכול לגרום יותר נזק מאשר תועלת. שימוש חוזר במסכה עלול לסכן את המשתמש בה. תחושת ביטחון כוזבת עלולה להזיק.

"מסיכה איננה תחליף לצעדי הריחוק הפיזי ולצורך בשמירה על כללי ההיגיינה האישית. חיוב עטיית מסיכה ואכיפת החיוב עלולה לפגוע במאמץ הלאומי למיגור הקורונה. לאור זאת אנו קוראים למשרד הבריאות לעודד חבישת מסיכות בצורה נכונה, אך לשקול האם לחייב ולאכוף עטיית מסיכות במרחב הציבורי. לצורך הגברת אמון הציבור כדאי לפרסם את חוות-הדעת המקצועית העומדת בבסיס ההחלטה".

09:20

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ייכנס לבידוד בעקבות ההודעה על כך ששר הבריאות יעקב ליצמן אובחן כחיובי. בר סימן טוב ימשיך לנהל את האירוע ממתקן בידוד ייעודי בשיבא הכולל חדר עבודה ואמצעי תקשורת מתאימים.

בר סימן טוב מסר הבוקר: "התכוננו לאפשרות כזאת ונערכנו בהתאם. אני אמשיך לנהל את האירוע יחד עם חבריי להנהלה באמצעים דיגיטליים. רצף השליטה על האירוע יימשך.

"הצורך להיכנס לבידוד יכול לקרות לכולנו, וחובה עלינו להישמע להוראות. מכאן אני ממשיך לקרוא לאזרחי ישראל לשמור על ההנחיות משרד הבריאות". 

09:10

לפי נתוני משרד הבריאות, נכון להבוקר (ה') יש בישראל 6,211 חולי קורונה מאומתים, מתוכם 107 במצב קשה (בהם 83 מונשמים), 127 במצב בינוני, והשאר במצב קל. 289 בני אדם בישראל שחלו בקורונה כבר החלימו מהמחלה. 

08:05

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-29. מדוברות בית החולים העמק נמסר הבוקר: "בן 77, חולה סיעודי עם מחלות רקע מורכבות, נפטר הלילה במרכז הרפואי העמק, לאחר שחלה בקורונה. אנו משתתפים בצערה של המשפחה".

06:10

שר הבריאות יעקב ליצמן ורעייתו אובחנו כחולים בקורונה. ממשרד הבריאות נמסר כי השניים מרגישים טוב, מטופלים כראוי וישהו בבידוד ובהשגחה בהתאם להנחיות.

בהתאם לחקירה האפידמיולוגית שתתבצע, יימסרו הודעות לכניסה לבידוד לאלו שנחשפו לקרבת ליצמן ורעייתו בשבועיים האחרונים. ליצמן ימשיך לנהל מביתו סדר יום רגיל, בהתאם להמלצות הרפואיות.

אתמול יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו מהבידוד, והודיע על שורה של צעדים נוספים במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. בין הצעדים: הגבלות תנועה בבני-ברק תוך צמצום הכניסות והיציאות מהעיר; מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה; ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי; והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית.

היקף הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד הבוקר על 935,957 איש. מתוכם, 47,245 מתו ו-194,286 החלימו.

מספר המתים מנגיף הקורונה בארץ עלה ל-26. גבר בן 72 שהובא אתמול בלילה למרכז הרפואי שערי צדק על-ידי מד"א במצב קשה מאוד נפטר בשעות הבוקר.

מניין הנדבקים בקורונה בישראל עלה ל-6,092, בהם 95 במצב קשה. מספר המתים עלה ל-26.

צרו איתנו קשר *5988