"השוק צריך לרדת בעוד 30% כדי להתקרב לשווי הוגן"

דן נילס, המנהל את קרן הגידור Satori: "אם נבדוק את שווי השוק ביחס לתוצר, ל-GDP, נראה שהיחס ביניהם הוא עדיין כ-1.1, וזה יחס שעדיין גבוה מהממוצע ההיסטורי מאז 1970, שעומד על 0.8"

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press
בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

שוק המניות האמריקאי צנח במהלך הרבעון הראשון של השנה, ולמרות התאוששות מסויימת שנרשמה בשבועיים האחרונים, מדד ה-S&P 500 עדיין נמוך בכ-26% מהשיא אליו הגיע ב-19 בפברואר השנה.

אז לאן השוק צפוי לנוע מכאן ? לדעת דן נילס ( Dan Niles ) המנהל את קרן הגידור Satori השוק צפוי להמשיך לרדת, והרבה. נילס, אגב, העריך כבר בתחילת פברואר ששוק המניות האמריקאי צפוי לצנוח, נערך בהתאם, וסגר את הרבעון הראשון בתשואה חיובית.

"אם בודקים את התנהגות השוק מאז 1920, היו בערך 9 פעמים שהשוק צנח בכ-30% או יותר, כך שזו התנהגות די נורמלית. בערך כל 10 שנים בממוצע זה קורה, ולאחר הצניחה הראשונית תמיד מגיע ראלי בעוצמה כזו או אחרת", הוא אמר בריאיון ל- Yahoo Finance . 

לדעתו, גם כיום מחירי המניות לא זולים. "אם נבדוק את שווי השוק ביחס לתוצר, ל-GDP, נראה שהיחס ביניהם הוא עדיין כ-1.1 (כלומר שווי שוק המניות חלקי התוצר הגולמי האמריקאי), וזה יחס שעדיין גבוה מהממוצע ההיסטורי מאז 1970, שעומד על 0.8. רק כדי להגיע לשווי הוגן, כלומר לממוצע ההיסטורי, השוק צריך לרדת בעוד כ-30%. וזה עוד לפני שחישבנו את ההתכווצות בתוצר שצפויה בחודשים הקרובים". 

"אני צוחק כשאני שומע שאנשים מצפים להתאוששות מסוג V (כלומר עלייה חדה בתוצר לאחר הירידה החדה). לפי נתוני האבטלה האחרונים שפרסמו שיעור האבטלה בארה"ב צפוי להגיע מהר מאוד לכ-10% ולדעתי נגיע גם ל-20% לפני שהכלכלה תתחיל להתאושש, וזה ייקח זמן. יש בעיות בכל הכלכלות המרכזיות בעולם", הוא אומר. 

למרות הפסימיות, נילס קנה מניות לאחרונה, כאלה שהוא מעריך שצפויות לעלות למרות הירידות הצפויות בשוק. בין השאר הוא רכש מניות ב-Activision , אמזון, ו- Take-Two Interactive . 

צרו איתנו קשר *5988