וול סטריט | ניתוח

חמש הסיבות לפער בין הכלכלה המדשדשת בארה"ב לבין הגאות בוול סטריט

בעוד שמספר המובטלים בארה"ב מאמיר, וזרם קבוע של נתונים כלכליים רעים ממשיך להגיע מהשטח, וול סטריט עולה בהתמדה • חמש סיבות לכך ששוק המניות גואה בזמן שהכלכלה צונחת: ממניות טק שוקקות חיים דווקא בגלל הקורונה ועד לסוחרים שמפחדים להחמיץ את הרווחים גבוהים

חנות ענתיקות ואמנות בסולט לייק סיטי ביוטה. המגפה הביאה לסגירה לאחר 40 שנות פעילות / צילום: Rick Bowmer, Associated Press
חנות ענתיקות ואמנות בסולט לייק סיטי ביוטה. המגפה הביאה לסגירה לאחר 40 שנות פעילות / צילום: Rick Bowmer, Associated Press

דו"ח התעסוקה האחרון בארה"ב מיום שישי האחרון, שחשף שיא בשיעור האבטלה באמריקה, הדגיש את הנתק הגדול שמשקיעים רבים מתקשים לפצח: כיצד שוק מניות גואה באותו הזמן ממש שהכלכלה מקרטעת.

העליות במניות האמריקאיות הואצו בסוף השבוע לאחר ששיעור האבטלה במגזר הלא־חקלאי עלה לשיא היסטורי של 14.7%. זו הייתה רק התעלומה האחרונה עבור האנליסטים הרבים, שצופים מדי יום בזרם קבוע של נתונים כלכליים איומים, בעוד ששוקי המניות בארה"ב רושמים הבראה יוצאת דופן.

בתוך כמה שבועות, עשור של עלייה במספר מקומות עבודה בארה"ב נמחק. ההוצאה הצרכנית קרסה כאשר עסקים נסגרו בכל המדינה, והפעילות היצרנית התכווצה בקצב המהיר ביותר מאז המיתון האחרון ב־2008־2009.

הנתק בין הכלכלה ושוק המניות בלט עוד יותר בשבוע שעבר. מדד נאסד"ק עתיר מניות הטכנולוגיה נכנס לטריטוריה חיובית לשנה זו, ומחק את רוב הפסדיו מאז שהקורונה התפרצה מסין. גם המדדים האחרים רשמו עליות שבועיות חדות: מדד 500 S&P עלה ב־3.5%, ומדד מניות התעשייה של דאו ג'ונס עלה ב־608 נקודות או 2.6%. גם נאסד"ק עלה בסיכום השבוע ב-6%. כל שלושת המדדים עלו ביותר מ־30% מהשפל שלהם ב־23 במרץ.

עלייה תלולה במספר המובטלים
 עלייה תלולה במספר המובטלים

מה עומד מאחורי הפער הזה? הימור אחד פשוט והגיוני הוא שמאגרי הנתונים שיש לנו על הכלכלה הם במצב נורא, אך הם יכולים רק להשתפר. להלן חמש סיבות לכך ששוק המניות גואה בזמן שהכלכלה צונחת.

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
 זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

1. הימור על הבראה דמוית V

אנליסטים רבים מתבוננים מעבר לנתונים הכלכליים הקודרים, וצופים הבראה מהירה כאשר הכלכלות במדינות שונות מתחילות להיפתח.

ניו יורק, שנפגעה מהמגפה יותר מיתר המדינות, כבר החלה בתכנון פתיחה המדינה מחדש והתנעה כלכלית מחודשת. מדינות אחרות כבר מקדימות אותה, ויותר מ־20 מהן כבר התירו לעסקים רבים להיפתח. מושל נבאדה, סטיב סיסולאק, הודיע שכמה ענפים כולל מסעדות עם אזורי ישיבה יוכלו להיפתח כבר בשבת כל עוד הן יאכפו ריחוק חברתי ומגבלות תפוסה. מהלכים כאלו עודדו את המשקיעים שהכלכלה צפויה להבראה מהירה כבר בתחילת 2021.

בנוסף, מספר מקרי הקורונה החדשים התמתן במידה מה בארה"ב, והמניות עולות עם כל סימן התקדמות לקראת פיתוח חיסון אפשרי. "אנשים מהמרים שזו כבר התחתית", אמר מנהל המסחר במניות ב־KBW. "נכון, לפי שעה השוק באמת חי בנפרד מהמציאות הכללית", הוא אומר.

משקיעים רבים אמרו גם, שנתוני האבטלה של יום שישי האחרון ונתונים מאכזבים אחרים לא הפתיעו אותם לאחר דיווחים קודמים רבים על כמות הפונים לקבלת דמי אבטלה בשבועות האחרונים.

ועדיין, אנליסטים תרים אחרי כל סימן רגעי שמלמד שתחתית השפל הכלכלי כבר קרובה. כדי לקבל מושג על ההבראה של המשק האמריקאי, האנליסטים של גולדמן זאקס עוקבים אחרי מדידות שונות כמו הביקוש לדלק, הורדות היישום של סטארבקס לטלפונים והתנועה במסעדות באתר ההזמנות OpenTable. הביקוש לדלק, שאמנם צנח, החל להתאושש בשבוע האחרון, ונתונים על תנועה במקומות עבודה ובתחבורה הציבורית השתפרו במקצת כאשר כמה מדינות החלו להיפתח מחדש.

"יש כמה סימנים מוקדמים קטנים לכך שהחיים חוזרים לשגרה כלשהי", כתבו האנליסטים בסקירה מיום חמישי. "אנחנו צופים שסימני ההתאוששות הקטנים הללו יימשכו בזמן שהמדינה נפתחת מחדש בהדרגה, והצרכנים חוזרים לפעילותה יומיומית שלהם".

2. מובילי השוק ממשיכים לעלות

שוק המניות מפוצל יותר ויותר לעשירים ועניים, והגאות האחרונה מבליטה את ביצועי היתר של קומץ מניות. חברות טכנולוגיה גדולות, ששוקלות הרבה במדדים, הניעו חלק גדול מהמפנה לטובה, והמשיכו בכך מגמה ששררה לאורך כל השוק השורי, שנמשך כמעט 11 שנים.

"לא כל השוק עולה", אמר ג'ורג'יו קפוטו, מנהל תיקים בחברת ניהול ההון J O Hambro, שהגדילה את אחזקות המניות שלה בחודשים האחרונים. "אלו הזמנים הטובים ביותר לכמה חברות, והרעים ביותר לחברות אחרות".

חמש ממניות חברות הטק הגדולות - מיקרוסופט, אפל, אמזון, אלפאבית ופייסבוק - מהוות יחד מעל 20% ממדד 500 S&P. החברות הללו נהנות מכך שהאמריקאים מרותקים לבתיהם במגפה, מקדישים יותר זמן למדיה החברתית ומזמינים מוצרי מכולת, למשל, באינטרנט.

אמזון  ומיקרוסופט  מובילות את החבורה, עם עליות של 29% ו־17% בהתאמה מתחילת השנה.

מניות הטק הגדולות עולות
 מניות הטק הגדולות עולות

כל מגזר האנרגיה מהווה כעת רק כ־3% ממדד 500 S&P. זה אומר שלמניות שסבלו הכי הרבה יש מעט השפעה על כיוון השוק. מגזר האנרגיה ירד השנה ב־35% יחד עם קריסת מחירי הנפט, והיה המגזר הגרוע ביותר בשוק.

דרך אחרת למדוד את ההשפעה המוגדלת של המניות הגדולות היא לזכור שמדד 500 S&P ירד השנה ב־9.3% ואילו הגרסה של המדד שמעניקה לכל מניה שלו משקל שווה ירדה ב־16.8%, לפי נתוני FactSet.

הפער המתרחב בין המנצחות והמפסידות בשוק העלה מחדש סיכון נוסף: נטישה המונית של מניות הטק האהובות עלולה בקלות להוריד את כל השוק. לאנליסטים יש ציפיות גבוהות מהצמיחה שלהן, ולכן אכזבה כלשהי עלולה להעיק מאד על השוק הרחב.

3. הציפיות לרווחים נשארו גבוהות

הרווחים לפי שעה הם עלובים, והקורונה כבר דחפה חברות כמו J.Crew, ניימן מרקוס ודייאמונד אופשור דרילינג לפשיטת רגל, אבל המשקיעים בונים על התאוששות מהירה.

רווחי חברות מדד 500 S&P צפויים לרדת ב־14% ברבעון הראשון (יש עוד כמה דיווחים שלא פורסמו), וזו תהיה הירידה החדה ביותר מאז 2009, לפי FactSet, לפני שהם ירדו ב־41% ברבעון הנוכחי, ויעלו ב־13% ברבעון הראשון של 2021, לפי האנליסטים.

תחזית רווחי חברות
 תחזית רווחי חברות

"תחזיות הרווחים יישארו מאתגרות לפחות במחצית הראשונה של 2020, אך המשקיעים בונים על ההבראה ב־2021", כתבו אנליסטים של ג'יי. פי. מורגן צ'ייס בסקירה עדכנית. הם הוסיפו שהם אופטימיים לגבי מניות וצופים חזרה לשיאים הקודמים בשוק במחצית הראשונה של 2021.

4. הרגלים ישנים לא מתים

חשש נוסף של כמה משקיעים הוא להחמיץ רווחים כתוצאה מהבראה מהירה מהצפוי.

הפדרל רזרב והממשל הפדרלי פועלים לחזק את הכלכלה באמצעים מגוונים, שעד כה מחזירים את האמון של המשקיעים. אם השוורים בשוק המניות יקלעו נכון בחיזוי ההבראה המהירה וזו אכן תתממש, יהיו משקיעים שיחמיצו את החגיגה בשוק.

כפי שקרה כל כך הרבה פעמים בשנים האחרונות, המשקיעים מוצאים את עצמם עם חלופות פחות אטרקטיביות למניות. הבעיה הזו ידועה גם בכינוי TINA, ראשי התיבות של "אין חלופה למניות".

תשואות אג"ח האוצר מרחפות ליד שיאי שפל ושוק האג"ח הקונצרניות התאושש מאז שהפד השיק את תכנית התמריצים שלו. זה אומר שתשואות האג"ח הללו בדירוג גבוה נשארו רזות. כמה משקיעים החלו אפילו להמר על ריביות שליליות בארה"ב.

"איפה לשים את הכסף כדי לקבל תשואה?", שאל גרנט מ־KBW. "אנשים מגרדים את הראש".

תשואת אג"ח האוצר האמריקאי לעשר שנים ננעלה בשישי ב־0.67%, ואילו תשואת הדיבידנד של מניות S&P היא כ־2%.

תשואות דיבידנדים ואגח של אוצר האמריקאי
 תשואות דיבידנדים ואגח של אוצר האמריקאי

5. הפדרל רזרב יגבה

ארגז הכלים של הפד ושל הממשל האמריקאי סיפקו את הבסיס לגאות האחרונה בשווקים. הפדרל רזרב הבהיר שהוא יהיה מוכן להתערב בשוק כדי להחיות את הכלכלה. למה להמר נגד השוק כשהבנק המרכזי מוכן להתערב?

"אי אפשר לשכוח את היקף המדיניות שתומכת בשוק המניות", מסכם אסטרטג בחברת ניהול הון.

צרו איתנו קשר *5988