משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה נתניהו התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם • כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים", בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בין אם בשל הדרמות העולמיות של מגפת הקורונה בארה"ב ובברזיל, ובין אם העובדה כי אתמול היה יום ראשון, פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשתה להתברג אמש לראש סדר היום באתרי החדשות ובעיתונות האירופית והעולמית.

ה"BBC" לבדו הציב אתמול, שעות ספורות אחרי שהדיון המשפטי הסתיים, את הדיווח עליו בראש אתר האינטרנט שלו, תחת הכותרת" "משפט נתניהו: ראש ממשלת ישראל עומד בפני בית משפט בירושלים". התמונה שליוותה את הדיווח היא זו של נתניהו בתוך אולם הדיונים, כשפיו ואפו מכוסים במסכת הגנה.

סיקור משפט נתניהו באתר ה"BBC" / צילום: צילום מסך
 סיקור משפט נתניהו באתר ה"BBC" / צילום: צילום מסך

"נתניהו", דיווחה הרשת הבריטית, "הוא המנהיג הישראלי הראשון המכהן העומד למשפט". היא ציינה כי אין תקדים כרגע להליכים המשפטיים, וכי החוק הישראלי אינו מחייב ראש ממשלה העומד לדין להתפטר. "גם אם יורשע, נתניהו לא ייאלץ להתפטר עד שכל הערעורים מוצו, מה שיכול בתיאוריה לקחת שנים רבות", נכתב.

ה"גרדיאן" הבריטי דיווח מירושלים כי נתניהו "התריס נגד ניסיונות 'להדיח אותו מהשלטון' לפני שעטה מסכה וישב ביומו הראשון של המשפט נגדו באשמת שוחד ועבירות אחרות". המשפט, נכתב "מאיים לשלוח את המנהיג הוותיק אל מאחורי הסורגים ולפתוח קרעים בתוך המדינה". בעמודים הראשונים של העיתונות הבריטית אין זכר היום למשפט נתניהו, והם עוסקים כולם בסוגיות הקשורות למגפת הקורונה.

גם ביבשת אירופה דיווחו אתרי האינטרנט והעיתונים אתמול והבוקר במשורה על משפט נתניהו. למרות דיווחים חיים אתמול בשלל ערוצי החדשות של טלוויזיה הגרמנית, העיתונות הגרמנית לא דיווחה בהרחבה על המשפט. "נתניהו מציג את עצמו כקורבן", הייתה הכותרת של ה"זידויטשה צייטונג", שהעריך כי הקמפיין הנוכחי שלו נובע מהעובדה ש"התקפה היא ההגנה הטובה ביותר".

סיקור משפט נתניהו בה"זידויטשה צייטונג" / צילום: צילום מסך
 סיקור משפט נתניהו בה"זידויטשה צייטונג" / צילום: צילום מסך

ה"לה-מונד" הצרפתי בחר לתמונה הראשית של הידיעה על המשפט את זו שבה נראה נתניהו כשמאחוריו שרים רבים בממשלה, חברי מפלגת ה"ליכוד", שעומדים דוממים עם מסכות על פניהם. כתב העיתון מירושלים ציין כי המלה היחידה שאמר ראש הממשלה במהלך הדיון היא "כן", כשנשאל אם קרא את ההאשמות.

ה"ליברסיון" שלח גם הוא שליח מיוחד לסיקור המשפט, שדיווח מחדר 317 (או מחדר סמוך לו, לאחר שעומס הכתבים והנוכחים הביא את בית המשפט לפתוח חדרים נוספים, סמוכים, בהם ראו הנוכחים את מה שצילמה מצלמה מתוך חדר הדיונים הראשי). הכתב ציין את הספסלים ה"בלתי נוחים" וה"תריסים הסגורים" שכיסו על החלונות, כשהוא קורא למה שמתנהל כעת באולם הדיונים ה"קופסא השחורה" של הדמוקרטיה הישראלית. כמו כתבים זרים אחרים, גם הכתב הצרפתי עידכן את קוראיו על ההפגנות בעד נתניהו שהתרחשו במקביל ברחובות הסמוכים, "חלק מהם לבשו חולצות שבהן נראה נתניהו לצד אלפרד דרייפוס", הבחין.

סיקור משפט נתניהו ב"ליברסיון" / צילום: צילום מסך
 סיקור משפט נתניהו ב"ליברסיון" / צילום: צילום מסך

באיטליה, שרגילה להסתבכויות של פוליטיקאים, כולל ראשי ממשלה מכהנים, במשפטים ובבעיות משפטיות, דיווח "לה רפוליקה" על נאומו של נתניהו לפני פתיחת המשפט, והכותרת הראשית שלו ייחסה לנתניהו את המשפט - "זהו ניסיון הפיכה". העיתון פתח את הדיווח דווקא בדיווח על "תיק 1,000" שבו מואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקבלת "סיגרים ושמפניה" בשווי של קרוב ל-200 אלף אירו, כפי שציין העיתון, תמורות טובות הנאה.

בארה"ב, הציג אתר "טיים" את תמונתו של ראש הממשלה מתוך חדר הדיונים, לפני שנפתח משפטו, מביט היישר למצלמה, תחת הכותרת "ראש ממשלת ישראל נתניהו תוקף את מערכת המשפט עם פתיחת משפט השוחד שלו". הידיעה באתר, של סוכנות הידיעות "AP" דיווחה על הנאום שבו האשים "משטרה, תביעה, שופטים ועיתונאים בקונספירציה של ה'דיפ-סטייט' שנועדה להדיח אותו נגד רצון העם". ה"ניו יורק טיימס" העריך כי המשפט "עשוי לקחת יותר משנה או אפילו יותר, והעדויות הראשונות יישמעו רק עוד כמה חודשים".

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר ההחלטה להגיש כתב אישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, איריס ושאול אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988